pomocy

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
baha2002
Posty: 1
Rejestracja: 8 lis 2009, o 18:44

pomocy

Post autor: baha2002 »

witam potrzebuję pomocy jeśli jest ktoś dobry w tym mam kilka zadań i nie wiem kompletnie o co chodzi proszę o pomoc
1)skrzyżowano homozygotyczne świnki morskie o sierści czarnej(W)i długiej(r)z rozczepienia cech u potomstwa z krzyżówki pomiędzy osobnikiem z F1 a świnką o długiej i białej sierści.
2)brązowy kolor oczu jest determinowany przez dominujący gen B niebieskie zaś przez recesywny b.obydwoje rodzice są heterozygotami i mają oczy brązowe.jakie oczy będą miały ich dzieci?P: G: F1:
z góry bardzo dziękuję
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: pomocy

Post autor: malgosi35 »

skrzyżowano homozygotyczne świnki morskie o sierści czarnej(W)i długiej(r)z rozczepienia cech u potomstwa z krzyżówki pomiędzy osobnikiem z F1 a świnką o długiej i białej sierści.
W-czarnna
w-biała
R-krótka
r-długa

A dalej nina nic nie rozumiem. Sprawdż treść zadania bo nie wiem co z czym skrzyżowano.
brązowy kolor oczu jest determinowany przez dominujący gen B niebieskie zaś przez recesywny b.obydwoje rodzice są heterozygotami i mają oczy brązowe.jakie oczy będą miały ich dzieci?P: G: F1:
B-brąz
b niebieskie

P:Bb*Bb
G: (B,b)*(B, b)

F1
Bb
BBB.Bb
bBb.bb
doomcia
Posty: 15
Rejestracja: 21 sty 2009, o 18:09

Re: pomocy

Post autor: doomcia »

Napisze tutaj by nie zakładać następnych wątków
czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy dobrze myśle
Zad. ILE ALLELI KAżDEGO GENU ZAWIERA GAMETA ,A ILE ZYGOTA?
więc gameta jest 1n czyli ma jeden gen -czyli 2 allele
zygota- 2n - 2 geny- 4 allele
nie wiem czy nie pomieszały mi się znaczenia pojęć?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: pomocy

Post autor: malgosi35 »

Jeśli organizm jest diploidalny to:

Zygota zawiera dwa allele danego genu
Gameta - jeden

Allel - jedna z dwu lub więcej form genu na daną cechę, zjmujący określone miejsce w chromosomie.
Para alleli w komórkach somatycznych - każdy z nich ma swoje locus w jednym z chromosomów homologicznych.
doomcia
Posty: 15
Rejestracja: 21 sty 2009, o 18:09

Re: pomocy

Post autor: doomcia »

nie za bardzo rozumiem dlaczego gameta ma 1 ,a zygota 2


czyli para alleli to gen ?:)
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: pomocy

Post autor: malgosi35 »

Gen to odcinek DNA w którym jest zakkodowana informacja o budowie pewnego białka.
Niech będzie to zakodowana informacja o włosach - ich skręt.

Mamy gen na tą cechę, produkowane jest białko, które się kręci, włosy będą kręcone.
U pewnego człowieka, w tym genie zaszła mutacja, która spowodowała, że białko owstałe na podstawie zawartej w niej informacji przestało się kręcić.
To jest nadal gen na skręt włosów, ten odcinek DNA jest w tym samym miejscu , co u innych osób, gen na skręt włosów ma to samo miejsce w chromosomie.

Jeśli kręcące się białko jest silniejsze od prostego to tą odmianę genu nazywamy genem dominującym.
A- włosy kręcone
a- włosy proste

to są allele genu na skręt włosów. Allel to jest gen. Nazywamy je allelami, przemycając w tym informację żete geny wpływają na tę samą cechę.

Może rysunki Ci pomogą:
Załączniki
aagen.doc
(252.5 KiB) Pobrany 159 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość