Ekologia - nauką o strukturze przyrody

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
malusienki
Posty: 4
Rejestracja: 29 lis 2009, o 09:02

Ekologia - nauką o strukturze przyrody

Post autor: malusienki »

Witam, czy ktoś z Was mógłby mi pomóc jak wyjaśnić pojęcia struktura przyrody oraz funkcjonowanie przyrody ze zdania:
Ekologia-nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody ?

Zad.2
Prosiłbym o podanie 5 przykładów nieprawidłowo użytego przymiotnika ekologiczny w odniesieniu do towarów i usług oraz uzasadnienie dlaczego, określenie ekologiczny zostało nadużyte.

Zad.3
Uporządkowanie poziomów organizacji materii w kolejności od najprostszego do najbardziej skomplikowanego:
ekosystem,osobnik,biosfera,populacja,biom,biocenoza

Ja to zrobiłem w takiej kolejności i prosiłbym o pomoc czy zostało to dobrze zrobione:osobnik,populacja,biocenoza,ekosystem,biom,biosfera

Zad.4
Organizmy moga zajmowac rozne poziomy troficzne: producent, konsument I, II, III, IV rzedu, reducent. Zaklasyfikuj wymienione organizmy do wlasciwego poziomu troficznego.
a)komar, ktory ukasil zajaca
b)krokus
c)pieczarka
d)mątwa zjadajaca zooplankton
e)wiewiorka
f)sinice powodujace zakwitanie jezior

Ja to zrobiłem w ten sposób i również chciałbym wiedzieć, czy jest to zrobione dobrze:
producenci - b, f
konsument I - e
konsument II - a, d
reducent - c

Zad.5
Stado dzikich kaczek na początku sezonu lęgowego liczyło 68 sztuk, z czego 32 osobniki były samicami. Po okresie lęgowym w stadzie znajdowały się 23 młode kaczki. W sezonie łowieckim myśliwi odstrzelili 15 sztuk, natomiast 3 kaczki padły z innych przyczyn. Oblicz przyrost naturalny tej populacji kaczek i zapisz obliczenia.

Zad.6
Dlaczego chrząszcze żyjące w mrowiskach i żywiące się martwymi mrówkami są dla pozostałych mrówek obojętne?

Zad.7
Z danych demograficznych dotyczących pewnego miasta wynika, że w jednym roku w tym mieście urodziło się 1761 noworodków, natomiast zmarło 1720 osób. W kolejnym roku na świat przyszło 1783 dzieci a zmarło 1749 osób. W trzecim urodziło się 1683 dzieci, a 1770 osób zmarło. Po analizie danych władze miasta były zaniepokojone. Wyjaśnij dlaczego przedstawione dane zaniepokoiły władze miasta oraz spróbuj przewidzieć dwa długofalowe skutki tej sytuacji


To wszystko bardzo proszę o pomoc w tych zadaniach oraz sprawdzenie czy te które wykonałem zostały zrobione dobrze.
Pozdrawiam i liczę na pomoc bardzo dziekuję.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ekologia - nauką o strukturze przyrody

Post autor: WojtekB »

ad.2) Chociażby ekologiczny środek czyszczący - w niektóre nadal są szkodliwe dla środowiska (m.in niektóre proszki do prania zawierają fosforany).
ad.3) Dobrze

ad.4) Dobrze

ad.5)
PN = U-Z
PN = 23 - 18 = 5
Stopa PN
SP = PN/N * 100% = 5/68 * 100% = 7,35%

ad.6)

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Myrmekofile
Myrmekofile
ad.7) Odpowiedź na pierwszą część pytania

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Ni%C5%BC_demograficzny
Niż demograficzny
Na drugą jest taka:
- przy szybkiej reakcji władz miasta sytuacja może wrócić do poprzedniego stanu (czyli liczba urodzeń będzie stale (lub coraz) większa od ilości zgonów) lub nastąpi

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%BC_demograficzny
wyż demograficzny
- przy spóźnionej lub braku reakcji władz miasta może dojść w najgorszym wypadku do

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Regres_demograficzny
regresu demograficznego
ale mowa tu o mieście więc wydaje mi się, że powinno się zatrzymać na niżu demograficznym
Skutkami powyższych sytuacji będzie w przyszłości m.in: liczba osób pracujących, których składki na ubezpieczenia finansują emerytury jest (nie)wystarczająca do liczby emerytów.
malusienki
Posty: 4
Rejestracja: 29 lis 2009, o 09:02

Re: Ekologia - nauką o strukturze przyrody

Post autor: malusienki »

a jakie jeszcze 4 przykłady do zadania ad.2 mogą być?

ad.6
to będzie myrmekofilia ? Dobrze rozumiem, to jest nazwa tego oddziaływania?

Takie pytanie jeszcze, które z podanych kryteriów służy do wyróżnienia sukcesji pierwotnej i wtórnej?
a) miejscem na którym zachodzi sukcjesja, na przykład łąka, pole uprawne, jezioro
b) gatunki organizmów tworzących stadia seralne
c) wystepowanie lub brak wcześniejszych form życia na terenie objętym syukcesją
d)rodzaj podłoża

?

Na czym polega trudność w jednoznaczym określeniu poziomu troficznego, który zajmuje zewnętrzny opasożyt człowieka - wesz ludzka?

Czym różni się łańcuch troficzny od sieci troficznej? Tak krótko? Bo szukałem w sieci, ale nie potrafię wychwycić najważniejszych informacji


Bardoz dziekuje z gory za pomoc.
malusienki
Posty: 4
Rejestracja: 29 lis 2009, o 09:02

Re: Ekologia - nauką o strukturze przyrody

Post autor: malusienki »

co do ad.6 to tak mysle ze moze to komensalizm tez?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości