reakcje jonowe gim krok po kroku

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
ymm12345
Posty: 1
Rejestracja: 6 gru 2009, o 12:11

reakcje jonowe gim krok po kroku

Post autor: ymm12345 »

Witam. Mam problem. Otóż,mamy teraz na lekcjach reakcje jonowe (3gimnazjum) i kompletnie tego nie rozumiem/

Są takie polecenia ,np. podane tylko:
2H(u góry plus) + SO(u góry 2-) + MG (u góry zero)i trzeba to dokończyć.
albo inne ,np.

HNO3+CA(OH)2
H3PO4+KOH

Czy mógłby ktoś wytłumaczyć jak to się robi tak krok po kroku? Bo umiem układać równania dysocjacji jonowej ,ale tego kompletnie nie rozmueim/ Niby robi się podobnie ,ale nie wychodzi mi nic/
Szukałam w necie jakichś instrukcji ,ale nic nie znalazłam ,proszę bardzo o pomoc
bridget
Posty: 27
Rejestracja: 20 wrz 2009, o 17:54

Re: reakcje jonowe gim krok po kroku

Post autor: bridget »

Pierwsze robisz reakcje, a potem patrzysz czy ulega dysocjacji czy nie wg tablicy rozpuszczalności. I Piszesz jonowo:)

H3PO4+3KOHK3PO4+3H2O
czyli
3H(plus)+PO4(trzy minus indeks górny)+3K(plus)+3OH(minus)3K(plus)+PO4(trzy minus) +3H2o
Woda nie ulega dysocjacji więc zostawiasz forme taką samą. Po redukcji podobnych wyrazów masz 3H(plus)+3OH(minus)3H2O

A przy drugiej robisz analogicznie jak wyżej, a reakcja wygląda tak 2HNO3+Ca(OH)2Ca(NO3)2+2H2O
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości