Zad do szkoŁy.

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
Fazikus

Zad do szkoŁy.

Post autor: Fazikus »

Dzisiaj dostałem takie zadania a raczej rzecz do wyjaśniania

1 dlaczego ta woda się nie wyleje (naczynie jest zatkane kartką i odwrócone)
2 I dlaczego w strzykawce jeśli nie mam w niej tłoka woda wylatuje swobodnie, a jak jest tłok to nie

Jeśli moŻna to proszę o odpowiedź zrozumiałą dla drugo gimnazjalisty. Teraz bierzemy ciśnienie więc to chyba ma jakiś związek.
liverbird_91

Re: Zad do szkoŁy.

Post autor: liverbird_91 »

Ja równieŻ biorę teraz ciśnienie i muszę odp na 2 pytania. Chyba wiem jak to trzeba zrobić ale chciałbym sie upewnić. No więc:

1. Wyjaśnij, dlaczego po zatkaniu wylotu strzykawki wyciągniecie jej tłoka jest trudniejsze niŻ wtedy, gdy wylot nie jest zatkany?

2. Dlaczego aneroid przewieziony znad morza w góry (i nieprzeskalowany) wskazuje ciśnienie inne niŻ podają komunikaty meteorologiczne?

Z góry dzięki
Mili
Posty: 193
Rejestracja: 14 wrz 2006, o 11:55

Re: Zad do szkoŁy.

Post autor: Mili »

zadania wiążą się z ciśnieniem atmosferycznym - czyli ciśnieniem jakie wywiera powietrze na Ziemię i wszystko co się na niej znajduje. Nad morzem jest niżej - wyższy słup powietrza będzie naciskał na ziemię niż w górach ( tak można to obrazowo wyjaśnić - chociaż fizycy sie oburzą). Jeśli chodzi o wodę i kartkę - to też powietrzepcha kartkę do góry, tzn tak jakby ja utrzymywało, poza tym wodaprzyklei kartkę - dopóki kartka nie namoknie lub grawitacja nie zwycięży to woda nie wyleje się:D
niechaj wybaczą mi ta obrazowa odpowiedź wszyscy co się na fizyce znaja - mialo yc zrozumiale
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Zad do szkoŁy.

Post autor: Aniaww »

Wiesz co - chyba bzdurki to są, bo bez wody jakoś powietrze nie trzyma kartki.

Chodzi raczej o pewne właściwości płynów zwane kohezją i adhezją. Woda jest utrzymywana w pojemniku, ponieważ nie może sięrozciągnąć i z niego wylecieć, a kartka uniemożliwia przedostanie się do środka pojemnika powietrza. Jeżeli kartki nie ma powietrze przedostanie się do środka pojemnika, bo aż tak duża ta siła wody nie jest i siła ciężkości przeważy.

To samo ze strzykawką - przez otworek nie jest w stanie dostać do środka powietrze, co jest konieczne douwolnienia wody". A powietrze nie dostanie się do momentu, aż otwór ma małą średnicę, bo w takich małych otworach ciągliwość wody przeważa nad siłą ciężkości.
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Zad do szkoŁy.

Post autor: MiRACiDiUM »

W tym doświadczeniu z kartką papieru chodzi o to, że gdy słup wody obniża się to powstaje podciśnienie w części wypełnionej powietrzem, które cofa wodę z powrotem i utrzymuje się taki stan równowagi - woda nie wylewa się. Bez kartki - tak jak napisała Aniaww - powietrze z łatwością dostałoby się do środka szklanki i wyrównało ciśnienie, w konsekwencji woda wylałaby się.
Fazikus
Posty: 2
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 18:39

Re: Zad do szkoŁy.

Post autor: Fazikus »

wielkie thx, dzięki za rozwiązanie zadania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości