ile kopii kazdego chromosomu w komorce somatycznej?

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
paulusiak
Posty: 15
Rejestracja: 21 maja 2009, o 15:42

ile kopii kazdego chromosomu w komorce somatycznej?

Post autor: paulusiak »

Mam do uzupelnienia nastepujace zdanie:

W komorce somatycznej wystepuja po .?. kopie kazdego chromosomu, jedna odziedziczona po ojcu, druga po matce.

Wg mnie powinno tam byc : po dwie kopie, nauczycielka powiedziala ze po 1, ale to nawet skladniowo nie pasuje

Prosze o wytlumaczenie mi tego procesu bo nie do konca rozumiem jak to sie dzieje
Awatar użytkownika
eszel
Posty: 280
Rejestracja: 16 paź 2009, o 22:36

Re: ile kopii kazdego chromosomu w komorce somatycznej?

Post autor: eszel »

Nauczycielce pewnie chodzilo o to, ze komorka somatyczna zawiera jedna kopie ojcowska i jedna kopie matczyna, czyli po jednej kopii - co daje w sumie dwie kopie razem wziete (tak na marginesie - ale sobie ludzie koplikuja zycie )

Na wikipedii pisze tak:
disomia (2n) - dwie kopie danego chromosomu (stan naturalny w komórkach somatycznych)

gdzie indziej pisze tak:
Komórka diploidalna - kom. zawierajaca po dwie kopie kazdego autosomu i dwa chromosmy płciowe

Jest jeszcze takie coś jak disomia jednorodzicielska - kiedy jedno z rodzicow przekazuje dwie kopie danego chromosmu a drugie żadnej.
paulusiak
Posty: 15
Rejestracja: 21 maja 2009, o 15:42

Re: ile kopii kazdego chromosomu w komorce somatycznej?

Post autor: paulusiak »

no troche mi sie rozjasnilo, dziekuje
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości