metabolizm kwasów tłuszczowych i glukozy

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
julcia2pl
Posty: 18
Rejestracja: 26 sty 2010, o 20:37

Re: metabolizm kwasów tłuszczowych i glukozy

Post autor: julcia2pl »

Rozmawiacie tutaj o kwasach tłuszczowych.
Mam takie pytanie Biosynteza kwasów tłuszczowych jako przykład działania wieloenzymatycznego kompleksu .
Jak rozumiecie to pytanie co konkretnie ma w nim zrobić
Wieloenzymatyczny kompleks to mi się tylko z dekarboksylacją oksydacyjną kojarzy .
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: metabolizm kwasów tłuszczowych i glukozy

Post autor: Medycyna Lwów »

syntaza kwasów tłuszczowych to multikompleks enzymatyczny składajacy się z 7 autonomicznych enzymów, poszukaj w necie, bo długo by o tym pisać.
julcia2pl
Posty: 18
Rejestracja: 26 sty 2010, o 20:37

Re: metabolizm kwasów tłuszczowych i glukozy

Post autor: julcia2pl »

A tak w skrócie ? Bo to nie ma być wypracowanie tylko krótka zwięzła odpowiedź.
Jakie enzymy biorą w tym udział? Zawsze takie same?
Przepraszam że pytam ale widocznie jestem z grupy ludzi inteligentnych inaczej
julcia2pl
Posty: 18
Rejestracja: 26 sty 2010, o 20:37

Re: metabolizm kwasów tłuszczowych i glukozy

Post autor: julcia2pl »

Czy o to chodzi?
"Substratem wyjściowym jest acetyloCoA, który jest przetransportowany z mitochondrium do cytoplazmy, gdzie zachodzi proces biosyntezy. Doborem reszt dwu-węglowych jest malonyloCoA, który powstaje w reakcji karboksylacji w obecności karboksylazy, której koenzymem jest biotyna. MalonyloCoA oddaje atom węgla i uzyskujemy ketokwas, który trzeba zredukować. Doborem wodorów jest NADPH produkowany w cyklu pentozowym głównie zlokalizowany w komórkach tłuszczowych. Po redukcji powstaje hydroksykwas, a ten oddaje cząsteczkę H20. Tworzy się podwójne wiązanie w położeniu L-B, przyłączane są2cz. NADPH, powstaje cztero-węglowy fragment, który w połączeniu z kolejnymi cząsteczkami malonyloCoA daje kwasy tłuszczowe."
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości