fotosynteza/chemosynteza u autotrofów

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
auc
Posty: 8
Rejestracja: 31 sty 2010, o 12:50

fotosynteza/chemosynteza u autotrofów

Post autor: auc »

Czy ktoś może w skrócie opisać jak przebiega fotosynteza i chemosynteza u autotrofów?
Próbowałem szukać info w necie, ale nie znalazłem. Na większości stronach jest wyjaśnione co to autotrofy/heterotrofy, że przeprowadzają te 2 procesy. A potem jest opisana fotosynteza u roślin.
dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
Regalelilium
Posty: 15
Rejestracja: 22 sty 2010, o 20:26

Re: fotosynteza/chemosynteza u autotrofów

Post autor: Regalelilium »

Chemosynteza polega na utlenianiu związków nieorganicznych lub organicznych, aby otrzymać energię potrzebną do życia, np.
2NH3 + 3O2 → 2HNO2 + 2H2O + energia (bakterie nitryfikacyjne, w tym wypadku Nitrosomonas)

A fotosynteza przebiega podobnie jak u roślin z tym, że jest wykorzystywany bakteriochlorofil.

Chyba o to chodzi )
auc
Posty: 8
Rejestracja: 31 sty 2010, o 12:50

Re: fotosynteza/chemosynteza u autotrofów

Post autor: auc »

Czyli po prostu zamiast całej formułki, ze w liściach jest chlorofil, to mam sobie zamienić, że w komórce bakteryjnej jest bakteriochlorofil i są również fazy jasne i ciemne itd?
Awatar użytkownika
Regalelilium
Posty: 15
Rejestracja: 22 sty 2010, o 20:26

Re: fotosynteza/chemosynteza u autotrofów

Post autor: Regalelilium »

Fotosynteza bakteryjna zachodzi w nietypowy sposób dla fotoautotropów, gdyż dzięki barwnikowi- bakteriochlorofilowi- bakterie dokonują procesów fotosyntezy w czerwonym świetle. Fotosynteza przebiega zawsze w beztlenowej atmosferze, w warstwach głębszych, zanieczyszczonych wodnych zbiorników.

Znalazłam tylko coś takiego, nie ma tu mowy o fazie jasnej i ciemnej. )
Awatar użytkownika
ciocia
Posty: 522
Rejestracja: 11 sty 2010, o 17:56

Re: fotosynteza/chemosynteza u autotrofów

Post autor: ciocia »

auc pisze:Czyli po prostu zamiast całej formułki, ze w liściach jest chlorofil, to mam sobie zamienić, że w komórce bakteryjnej jest bakteriochlorofil i są również fazy jasne i ciemne itd?
Nie! Bakterie (część) są chemoautotrofami i przeprowadzają chemosyntezę,nie ma tam żadnych jasnych i ciemnych faz. Fotoautotrofy (rośliny, część protistów i bakterii) przeprowadzają fotosyntezę.
auc
Posty: 8
Rejestracja: 31 sty 2010, o 12:50

Re: fotosynteza/chemosynteza u autotrofów

Post autor: auc »

Dzięki wielkie. Właśnie dlatego tknęło mnie, że coś jest nie tak. Na róznych stronach był opis bakterii, że przeprowadzają fotosyntezę i dalej opis fotosyntezy roślinnej. Dzięki za pomoc
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: fotosynteza/chemosynteza u autotrofów

Post autor: Marcin_skc »

bakterie przeprowadzaja fotosyntezę w odmienny sposób niż rośliny, są duze różnice.

Mówiac bakterie trzeba mieć na względzie dwie grupy:
sinice (które mają identyczną fotosyntezę co rośliny mimo ze sa bakteriami, te same barwniki, te same fotosystemy, donor wodoru itd)

oraz baktereie beztlenowe (bakterie purpurowe i zielone), które przeprowadzaja fotosynteze anoksygeniczną, dawcą wodoru jest siarkowodór, występuje tylko PS I, obecny jest bateriochlorofil, nie powstaje tlen (jest dla tych bakterii zabójczy).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość