pH, stężenia

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
ciapula
Posty: 4
Rejestracja: 7 sty 2010, o 15:23

pH, stężenia

Post autor: ciapula »

Witam,
jestem nowa na forum, ale już mam wielki (dla mnie) problem. Muszę rozwiązać i zrozumieć te zadania, bo egzamin za parę dni a potem to już tylko komis. Kto uratuje moją skórę?
A oto zadania:
1. Obliczyć pH roztworu zawierającego 0,2 mola HCOOH i 0,3 mola HCOO K w 2 l roztworu
pKa=.3,77

2. Jaka jest moc jonowa oraz pH roztworu otrzymanego przez zmieszanie 50 ml 1M kwasu octowego i 20 ml 1M NaOH i dopełnionego do objętości 1litra . Ile gramów NaCl należy dodać aby otrzymać roztwór o mocy jonowej 0,15.
pKa=4,65

3. Oblicz pH roztworu otrzymanego przez zmieszanie 20 ml 1 M kwasu octowego i 10,6 ml 1 M NaOH i dopełnionego do objętości 1 l. Oblicz jak zmieni się pH tego roztworu po dodaniu 1 kropli stężonego HCl. A jak zmieni się pH wody po dodaniu takiej samej ilości kwasu solnego . pKa =4,65

4. Oblicz stężenie aktyny w mikromolach jeśli absorbancja próby wynosiła 0,95 przy 290 nm. a przy 320 nm. wynosi 0,1
Współczynnik absorbancji = 0,63 ml/ mg, masa cząsteczkowa 42 Kd
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: pH, stężenia

Post autor: Batha »

1. policz stężenia molowe kwasu i soli. I wstaw je do wzoru na r-r buforowy (no chyba, że musisz rozwiązywać takie zadania na podstawie równowag jonowych, w których wcześniej wspomniany wzór jest tylko wynikiem uproszczeń, wtedy musisz go wyprowadzić i na koniec uzasadnić wyprowadzenia, ale myślę, że Ci wystarczy gotowy wzór)

2. policz stężenia składników r-ru
jak zmieszasz kwas z zasadą, to one ze sobą przereagują
ponieważ kwas octowy jest słabym elektrolitem, nie będzie dysocjować w całości na podstawie podanej wartości Ka policzysz jakie jest formalne [] stężenie jonów octanowych (możesz to zrobić z prawa rozcieńczeń Ostwalda- sposób krótszy, lub z wcześniej wspomnianych równowag jonowych- sp. dłuższy) no i jeszcze [H3O+], oraz jonów pochodzących z dysocjacji soli (alfa=100%). Reasumując, musisz policzyć:
[Na+] -wystarczy, że policzysz, ile ich wprowadzono
[CH3COO-]+[CH3COO-] (jony pochodzące z dysocjacji soli równe [Na+] + jony pochodzące z dys. kwasu]
[H3O+] (policzone z równowag lub z Ostwalda)
ponieważ wszystkie ładunku mają wartość 1, żeby policzyć moc (siłę) jonową musisz sumę stężeń podzielić przez 2.
odejmiesz tą wartość od 0,15 (tyle podano w treści zadania)
wartość, którą tu otrzymasz pomnożysz razy 4 (4=2*2, pierwsze dwójka wynika ze wzoru, druga dwójka z tego, że wprowadzone [Na+] i [Cl-] są sobie równe i mają jednościowe ładunki
no i wzórek, żebyś wiedziała, skąd się co wzięło:
1.png
1.png (797 Bajtów) Przejrzano 49089 razy
c- stężęnie, z- ładunek
a ze stężeń molowych na gramy to łatwa droga

3.
policzyć mole, potem napisać reakcje, policzyć, ile czego zostało po reakcji, zobaczyć czego jest nadmiar, i policzyć pH jedną z wcześniej wymienionych metod (pewnie powstanie buforek). a jaką objętość ma kropla?
ciapula
Posty: 4
Rejestracja: 7 sty 2010, o 15:23

Re: pH, stężenia

Post autor: ciapula »

Dzięki za wskazówki.
Po ostrzeżeniu posypałam głowę popiołem i rozwiązałam, chyba, 4 zadanie. Posłużyłam się wzorem Lamberta Beera A=e*c*l
l-gr. warstwy roztworu
e-molowy współczynnik absorbcji
c-stężenie w mol/dm3
Przy pomiarach spektrofotometrem do oznaczenia stężeń stosuje się wzór

C=absorbancja specyficzna - absorbancja niespecyf./współ. absorbancji

absorbancja specyficzna jest dla białek przy dł. 280nm
absorbancje niespecyficzną podano przy dł.320nm
współczynnik absorbancji 0,63 ml/ mg
a zatem
C=(0,95-0,1)/0,63= ok 1,35

Oczywiście założyłam, że omyłkowo podano dł. 290nm, bo dla białek powinno być 280
Dalej nie wiem po co w tym zadaniu podano wartość masy cząsteczkowej = 42 Kd
Co do objętość kropli (zadanie 3) to podobno ma 1 mililitr, ale to tylko podobno

Teraz spróbuję skorzystać ze wskazówek do zadań i ,o ile można, pochwale się tym co mi wyszło.
Dziękuję za pomoc i zainteresowanie
ciapula
Posty: 4
Rejestracja: 7 sty 2010, o 15:23

Re: pH, stężenia

Post autor: ciapula »

wypatrzyłam 1 kropla to ok. 0,05 ml
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: pH, stężenia

Post autor: Batha »

więc w 3 będzie tak:
policzysz ilość moli w jednej kropli (stężony HCl jest ok 12M, jeśli nie masz nigdzie podanego to tak przyjmij)
i napisz sobie reakcje między HCl a solą- mocniejszy kwas będzie wypierać słabszy- wskutek czego wzrośnie [CH3COOH], zmaleje stężenie [CH3COO-]
podczas dodawania do wody będzie tylko rozcieńczanie (bo wzrośnie objętość)
ciapula
Posty: 4
Rejestracja: 7 sty 2010, o 15:23

Re: pH, stężenia

Post autor: ciapula »

Hura zadałam.
Dzięki za pomoc i wsparcie. Z tą wiadomością trochę mi zeszło, ale miałam jeszcze parę innych sprawdzianów mojej wiedzy, a potem musiałam odreagować. Na desce oczywiście . Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 4 gości