OB

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Wiking14
Posty: 76
Rejestracja: 7 maja 2009, o 15:52

OB

Post autor: Wiking14 »

Cześć.
Czy wiecie może jaki jest współczesny termin dla OB?
Bo podają teraz inną nazwę niż Odczyn Biernackiego.
zdzisław
Posty: 271
Rejestracja: 1 cze 2009, o 02:52

Re: OB

Post autor: zdzisław »

Opadanie krwinek, wskaźnik opadania itd
albo z angielska ESR,

Na wydrukach z laboratoriow nie spotkalem sie z innym określeniem niż OB.
Wiking14
Posty: 76
Rejestracja: 7 maja 2009, o 15:52

Re: OB

Post autor: Wiking14 »

Jak czytałem podręcznik, to było napisane, że ob to już stara nazwa i teraz jest nowsza. Tak apropo nie chodzi mi o skrót, tylko o pęłną nazwę.
Awatar użytkownika
eszel
Posty: 280
Rejestracja: 16 paź 2009, o 22:36

Re: OB

Post autor: eszel »

Troszke historii:

W 1923 roku w Wilnie na Zjeździe Internistów Polskich przyjęto właściwą nazwę dla zjawiska opisanego przez Edmunda Biernackiego określając je jako Objaw Biernackiego (OB).

Istotnie początkowo zjawisko OB było nazywane objawem Biernackiego i takie miano przetrwało do czasów II wojny światowej, ale później z dwóch powodów nastąpiła zmiana. Po pierwsze Edmund Biernacki jest odkrywcą jednego z objawów kiły układu nerwowego (zniesienie wrażliwości nerwu łokciowego na ucisk) i używa się tu nazwy objaw Biernackiego". Zwiększoną lub zmniejszoną sedymentację krwinek nazwano więc dla odróżnienia odczynem", nie zmieniając skrótu OB.

Kod: Zaznacz cały

lpj.pl/not_jez15.htm
Istnieją też określenia:
opadanie krwinek, opad krwinek, opad (potoczna nazwa), wskaźnik opadania erytrocytów, sedymentacja erytrocytów, odczyn opadania krwinek czerwonych

Nie widze tutaj sensu nad rozstrzyganiem jaka powinna być współczesna interpretacja tego terminu (oprócz rozstrzygniętego juz sporu objaw-odczyn"). Robiąc badania czytamy OB i każdy wie o co biega. Przeciez nikt Ci głowy nie utnie, nie wstawi Ci jedynki ani nie bedzie protestowal, ze powiesz odczyn Biernackiego czy opadanie krwinek".
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: OB

Post autor: Padre Morf »


Na wydrukach z laboratoriow nie spotkalem sie z innym określeniem niż OB.

bo się innych nie używa nawet w artykułach naukowych ]
zdzisław
Posty: 271
Rejestracja: 1 cze 2009, o 02:52

Re: OB

Post autor: zdzisław »

Wiking14 pisze:Jak czytałem podręcznik, to było napisane, że ob to już stara nazwa i teraz jest nowsza. Tak apropo nie chodzi mi o skrót, tylko o pęłną nazwę.
Jakby to powiedziala moja babcia - ktoś chcialbyć mądrzejszy od radia.
Wiking14
Posty: 76
Rejestracja: 7 maja 2009, o 15:52

Re: OB

Post autor: Wiking14 »

Jak znajdę to Wam powiem - w tym roku na pewno.
270285
Posty: 171
Rejestracja: 3 wrz 2008, o 21:44

Re: OB

Post autor: 270285 »

Odnosnie OB: często się spotykam, że lekarze zlecają łącznie oznaczenie OB i CRP. Tak się czasem zastanawiam, czy ma to sens? Nie lepiej oznaczyć samo CRP, a z OB dać sobie spokój? Jak sądzicie?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości