Naczynia pępowinowe

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
anka_010192
Posty: 6
Rejestracja: 4 lut 2010, o 14:36

Naczynia pępowinowe

Post autor: anka_010192 »

Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego w tętnicach pępowinowych płynie krew żylna, a w żyle pępowinowej krew tętnicza?Nie czaję tego/A i jeszcze jedno. Jak to możliwe, że w tętnicy macicy która niesie krew odtlenowaną jest najmniejsza ilość CO2?Zaznaczam że nie jestem czy dobrze piszę.
anka_010192
Posty: 6
Rejestracja: 4 lut 2010, o 14:36

Re: Naczynia pępowinowe

Post autor: anka_010192 »

nie jestem pewna*
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Naczynia pępowinowe

Post autor: Mårran »

Żyły zasadniczo doprowadzają krew do serca, a tętnice z serca do tkanek. W tętnicach i żyłach pępowinowych jest tak jak w płucnych (po urodzeniu oczywiście ): żyły doprowadzają utlenowaną (tętniczą) krew z łożyska do serca, które przepompowuje ją na obwód, do tkanek płodu, gdzie pobierany jest tlen, żyły zbierają krew odtlenowaną (żylną) z tkanek, przenoszą do serca, gdzie tętnicami pępowinowymi wraca ona do łożyska, gdzie pobiera ona tlen i tak dalej
Krążenie w naczyniach pępowinowych jest analogiczne do krążenia systemowego, z tym że w łożysku krew pobiera tlen, a w tkankach oddaje
Pani Buka
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość