nadciśnienie?

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
killah
Posty: 3
Rejestracja: 13 mar 2010, o 14:28

nadciśnienie?

Post autor: killah »

Hej. Studiuje medycyne. Ostatniolt0,5 rou czulem sie hmmm. skołatany. czasami wieczorem przy polozeniu sie do lozka jakies ekstrasystole komorowe. Generalnie mam podwyzszone cisnienie tak 140-150/90-100. Ale dzis był rekord. Bol głowy niesamowity i proba mierzenia aparatem nadgarstkowym i 3 krotnie wyskakuje error. Bol głowy przeszedł, wszystko jakby siadło i wtedy poprosilem mame o zmierzenie mankietowym-180/100. Cały czas mialem nadzieje ze to stres ale taki wynik to juz chyba przesada. gdzie szukac pomocy bo moj lekarz mnie olewa. bez zadnych badan chcial mi dac leki. ma ktos podobnie?
liberos333
Posty: 38
Rejestracja: 7 paź 2009, o 16:11

Re: nadciśnienie?

Post autor: liberos333 »

Myślę, że przydałyby Ci się szersze badania, najwyżej uderz prywatnie. Z takim ciśnieniem nie ma żartów, no i coś musi być jego przyczyną. Przyjmujesz jakieś leki/środki pobudzjące? A swoją drogą leki doraźne by się przydały, ew. czosnek, sok z cytryny, ale to na krótka mete. Trzymaj się, pozdrawiam.
killah
Posty: 3
Rejestracja: 13 mar 2010, o 14:28

Re: nadciśnienie?

Post autor: killah »

Nic nie biore. Nawet kawy nie pije, papierosów 0, ostatnie piwo 1,5 miesiąca temu. Wszyscy mi powtarzają stres .itp ale dzisiejszy wynik mnie utwierdza ze chyba jednak przydaloby sie jakies leczenie. Tylko nie wiem za bardzo gdzie uderzac. Na uczelni jest kaedra nadciścnienia i poradnia dal młodzieży ale podejrzewam ze bez skierowania ani rusz a moj lekarz to mi da ale co najwyzej propranolol a dodam ze bylem u kardiologa, mialem ekg, morfologie i wszystko ok. a boje się ze jak pare tygodnie pochodze z takim cisnieniem to mnie to rozbije zupelnie. Ma ktos jakies doswiadczenia w tym temacie?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: nadciśnienie?

Post autor: Medycyna Lwów »

może być idiopatyczne nadciśnienie, czyli przyczyny nie określą, wtedy trzeba brać leki, bo to już ewidentne nadciśnienie i wiek tu nie ma znaczenia tak naprawdę, bo nadciśnienie występuje już nawet u małych dzieci. W wypadku jednak nadciśnienia u osoby młodej powinno się szukać jednak przyczyny - konieczne zrobienie badania krwi w tym jony /sód, potas./ i dobrze by zrobić USG jamy brzusznej żeby ocenić czy wszystko ok z nadnerczami i tętnicami nerkowymi.
zdzisław
Posty: 271
Rejestracja: 1 cze 2009, o 02:52

Re: nadciśnienie?

Post autor: zdzisław »

killah pisze: czasami wieczorem przy polozeniu sie do lozka jakies ekstrasystole komorowe.
Masz w domu EKG? Czy po po prostu czułeś kołatanie/niemiarową pracę serca?

Pomiar ciśnieniomierzem nadgarstkowym ze względu na kosmiczne rozbieżności należy traktować bardzo orientacyjnie.

Czy pomiar ciśnienia był wykonywany zgodnie z zasadami: sprawny, z ważną legalizacją cisnieniomierz, prawidłowo dobrany mankiet, pomiar po 5-10 min odpoczynku?

W warunkach poz co prawda jedynym co można zrobić na starcie to dać leki, zalecić dietę, zanim zbierzesz potrzebne badania minie sporo czasu.
Do wymienionych przez kamila badań dorzucił bym TSH oraz holter cisnienia i byc może ekg.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: nadciśnienie?

Post autor: doktorka »

ja pierdziu, szacun na maksa za ekstrasystole komorowe o_O wyskakuja Ci szerokie QRSy na czole ? o_O

a powaznie- no to jest nadcisnienie no. Tyle, ze lekarz zrobil blad tej natury, ze zeby zapodac hipotensyjnym jakims lekiem najpierw trzeba wykluczyc NT wtorne. A takie nagle zaczynajace sie (chociaz wlasciwie to nie wiesz, mierzyles sobie kiedys wczesniej?) moze byc wtorne, nie wiem co tam z nerkami, skocz sobie zrobic mocz bez skierowania, to pare zeta Cie nie zbawi, a noz widelec bialko jakies wyjdzie. No wiesz, duzo by tych badan robic wykluczajacych, tarczyca tez jest dobrym pomyslem. Z USG nerek to tak srednio sie da cokolwiek wyczytac, jesli chodzi o tetnice nerkowe to w zasadzie musi byc z dopplerem. Lekarz Twoj swoja droga niepowazny jest troche no, idz do jakiegos internisty prywatnie. EKG swoja droga, jak sa ekstrasystole to na jednym EKG wyjscie graniczy z cudem, chyba ze jest juz czestoskurcz utrwalony Moze byc, ze to wlasnie arytmiczne nadcisnienie jest (i tu znow tarczyca by pasowala), takze tenja bym byla za holterem z EKG i tym holterem cisnieniowym tez.

Jesli chodzi o leki. Poki nie ma wykluczonego wtornego dalabym spokoj z przewleklym hipotensyjnym nawet w tej namniejszej dawce (bo w takiej winien ci doktoro zapisac), a przerzucilabym sie na dorazny kaptopryl na ten przyklad. Jak juz przyczyny wtornego nie da sie znalezc, to wtedy niech pisze ten beta bloker czy co tam. Byle Ci impotencji nie zafundowal

Przy takich cisnieniach nie ma co sie szarpac, bo rzeczywiscie moze byc niemilo, lepiej juz wybulic te stowke za wizyte u porzadnego inernisty czy tam kardiololologa.
killah
Posty: 3
Rejestracja: 13 mar 2010, o 14:28

Re: nadciśnienie?

Post autor: killah »

Więc tak:
o tych ekstrasystolach to opinia lekarza a nie moja:)
miałem 1,5 roku temu EKG w którym wyszedł lekki lewogram i kazano mi to sprawdzic. zalozono mi holtera w ktorym wyszła lekka tachykardia ale modulacja dobowa był prawidłowa. było też echo które wyszło dobrze (jedynie wiotkość płatków mitralnej bez niedomykalnosci) ale kardiolog pytał czy n ie cwicze na silowni bo grubosc scian byla tak na styk w normie. generalnie wniosek byl taki ze taki charakter stres nerwy. nie dostałem zadnych leków na stałe. a i jeszcze wtedy cisnienie mialem tak 150/95. w sumie to o tym wszystkim zapomnialem. dopiero w grudniu 2009 pomiar cisnienia przypadkowy w domu przez pielegniarkę (mama) 155/105 ale po dwoch dniach 135/85.
Czesto boli mnie głowa ale czasami ten bol jest ostry, pulsujący napadowy ale nie mam cisnieniomierza w akademcu wiec nigdy tego nie kontolowalem. dopiero wczoraj udalo sie to wychwycic i wyszedł wspomniany wynik 180/100.
Wiem ze pisze bez skladu i ladu ale szukam pomocy bo sie naprawde przestarszylem a nie mam pomyslu jak to ugryzc. Popytam na uczelni o jakiegos dobrego lekarza i moze oznacze w moczu kwas wanilinomigdałowy. Ma to sens?
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: nadciśnienie?

Post autor: doktorka »

teoretycznie ma, bo takie napady moga byc w chromochlonnych, ale po 1. z tymi chromochlonnymi to jest tak, ze wszyscy o nich mowia, a malo kto to widzial, wiec one zdarzaja sie z rzadka, a po 2. wszyscy mowia o NT napadowym, podczas gdy w 60% przypadkow w tych guzach jest przewlekle podwyzszone NT. Takze nie wydaje mi sie coby to bylo to. No sprobowac mozna, co tam nie, tylko ze to badanie jest drogie mega i upierdliwe (dobowa zbiorka moczu )

Jesli chodzi o Twoje nadcisnienie to jest co najmniej straszne. Jestem zaszokowana reakcja lekarza po tym echo- cisnienie 150/90 + przerost lewej komory (w dodatku lewogram w EKG)u nastolatka, a wniosek nt stresu i charakteru Ja Cie pitole, masakra jak dla mnie. Skoro byl Holter EKG i wyszly ekstrasystole komorowe, to jeszcze wazne ile ich bylo, bo tam pareset to kazdemu wychodzi.

Ty nie masz miec pomyslu jak to ugryzc tylko sie wybrac do porzadnego lekarza i to pilnie, nim Ci ta zastawka wyleci. Jak przypadkowo studiujesz w Poznaniu, to sie zglos na pw, polece Ci kogos.

Jedyne co bym zrobila przed wycieczka do lekarza to tarczycowe i badanie moczu ogolne. Z tym VMA daj spokoj poki co.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: nadciśnienie?

Post autor: doktorka »

chociaz wlasciwie lekarz i tak pewnie da skierowanie na VMA w moczu, bo w sumie ta artymia pasi do pheochromocytoma, a na USG rzadko wychodzi. no ale lepiej miec skierowanie i nie bulic takiej kasy
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości