okraślanie charakteru amfoterycznego glicyny

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
sarumen
Posty: 3
Rejestracja: 26 mar 2010, o 17:44

okraślanie charakteru amfoterycznego glicyny

Post autor: sarumen »

witam mam ogromny problem odziwo przeszedłem do finału konkursu chemicznego i potrzebuje pomocy! za zadanie mam określić charakter glicyny i. niestety nie mam pojącia jak to mam uczynić. drugim problemem dla mnie jest wykrywanie alkoholi polihydroksylowych dwoma sposobami. proszę o pomoc
Awatar użytkownika
anulkax7
Posty: 174
Rejestracja: 30 maja 2009, o 21:45

Re: okraślanie charakteru amfoterycznego glicyny

Post autor: anulkax7 »

Jednym ze sposobów wykrywania alkoholów polihydroksylowych jest reakcja na zimno ( to ważne) z Cu(OH)2 powstaje wtedy klarowny, szafirowy osad.

Aby udowodnić amfoteryczność glicyny:
Do dwóch probówek zawierających glicynę dodajesz- do jednej mocnego kwasu (np. HCl), do drugiej mocnej zasady (np. KOH). Powstają odpowiednio- glicynian sodu i chlorowodorek glicyny. Poszukaj sobie ich wzorów sturkturalnych, bo muszę już uciekać z kompa.]

Powodzenia w konkursie! :*
Awatar użytkownika
Ilradil
Posty: 130
Rejestracja: 2 mar 2009, o 16:50

Re: okraślanie charakteru amfoterycznego glicyny

Post autor: Ilradil »

powstaje wtedy klarowny, szafirowy osad.
Roztwór, a nie osad gwoli ścisłości. Osad Cu(OH)2 tworzy kompleksowe połączenie z glicyną dając klarowny, szafirowy roztwór.
Awatar użytkownika
anulkax7
Posty: 174
Rejestracja: 30 maja 2009, o 21:45

Re: okraślanie charakteru amfoterycznego glicyny

Post autor: anulkax7 »

Tak, przyznaję rację, zbyt się rozpędziłam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości