antygen, przeciwciało - immunologia

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
askor90
Posty: 33
Rejestracja: 21 lis 2009, o 13:33

antygen, przeciwciało - immunologia

Post autor: askor90 »

Hej, mam takie pytanie: ile antygenów unieczynnia jedno przeciwciało?

Wiem jak jest zbudowane przeciwciało, ma łańcuchy lekkie i ciężkie i miejsce przyłączenia antygenu, mogłabym się więc spodziewać, że skoro ma 1 takie miejsce przyłącza 1 antygen. Paweł Hoser podaje jednak, że przeciwciało może mieć więcej niż jedno miejsce do połączenia z odpowiadającą im liczbą determinantów antygenowych.
Z definicji wiem, że determinantem antygenowym nazywamy specyficzną konfigurację atomów na powierzchni antygenu. Wiem też, że jeden antygen może mieć wiele determinantów. Czyli mogę to rozumieć w ten sposób, że jedno przeciwciało owszem może łączyć się z wieloma determinantami, ale wszystkie pochodzą od jednego antygenu?

Moja odpowiedź finalna to 1.)

Proszę o opinię)
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: antygen, przeciwciało - immunologia

Post autor: Medycyna Lwów »

tak naprawdę samo związanie się przeciwciała z antygenem nie wystarczy do jego zniszczenia, dopiero kompleks antygen - przeciwciało aktywuje układ dopełniacza bądź komórki żerne do jego lizy.
Co do determinant to dane przeciwciało rozpoznaje określoną 1 determinantę jednak z różną siłą i powinowactwem (przeciwciało IgG np. może związać 2 determinanty, a IgM aż 10). Przeciwko cząsteczce złożonej z wielu antygenów pwotanie wiele przeciwciał (poliwalentnych).
askor90
Posty: 33
Rejestracja: 21 lis 2009, o 13:33

Re: antygen, przeciwciało - immunologia

Post autor: askor90 »

Kaamil pisze:tak naprawdę samo związanie się przeciwciała z antygenem nie wystarczy do jego zniszczenia, dopiero kompleks antygen - przeciwciało aktywuje układ dopełniacza bądź komórki żerne do jego lizy.
Co do determinant to dane przeciwciało rozpoznaje określoną 1 determinantę jednak z różną siłą i powinowactwem (przeciwciało IgG np. może związać 2 determinanty, a IgM aż 10). Przeciwko cząsteczce złożonej z wielu antygenów pwotanie wiele przeciwciał (poliwalentnych).

Wiem o tym, że aby zaszła fagocytoza niezbędny jest kompleks antygen - przeciwciało. Wiem też o różnej wartościowości antygenów.

Co do podkreślonego zdania: dobrze wiedzieć.
Jednak wciąż nie znajduję jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: antygen, przeciwciało - immunologia

Post autor: Medycyna Lwów »

askor90 pisze:Hej, mam takie pytanie: ile antygenów unieczynnia jedno przeciwciało?

Czyli mogę to rozumieć w ten sposób, że jedno przeciwciało owszem może łączyć się z wieloma determinantami, ale wszystkie pochodzą od jednego antygenu?
jedno przeciwciało może połączyć się tylko z jednym określonych antygenem przeciwko któremu zostało wytworzone (abstrahujemy od różnych reakcji krzyżowych).
Drugie pytanie - odp. NIE, odp. w moim powyższym poście
askor90
Posty: 33
Rejestracja: 21 lis 2009, o 13:33

Re: antygen, przeciwciało - immunologia

Post autor: askor90 »

Ok, już rozumiem i dziękuję bardzo za pomoc!)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość