Stomatologia jak to jest ??

Jak dostać się na stomatologię, które uczelnie są najlepsze, ile muszę mieć punktów, jakie są zasady rekrutacji na studia medyczne. Wszystko co dotyczy stomatologii na studiach i w pracy zawodowej.
Skanisia
Posty: 3
Rejestracja: 30 sie 2009, o 12:15

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: Skanisia »

Hej
Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. U mojej dentystki w gabinecie wiszą certyfikaty za udział w różnych szkoleniach z protetyki. Czy żeby wziąć udział w takich kursach trzeba najpierw zrobić specjalizację z protetyki? Czy już same szkolenia dają uprawnienia do zajmowania się protetyką? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Archetyp
Posty: 22
Rejestracja: 5 wrz 2009, o 15:29

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: Archetyp »

Pytanie poza konkursowe Czy wszędzie trzeba zdawać na stome chemie na poziomie R.
Awatar użytkownika
dynamitka
Posty: 108
Rejestracja: 9 lip 2009, o 08:53

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: dynamitka »

czy naprawde tak ciężko sprawdzić na stronie uczelni?
ale z tego, co wiem, chemia jest raczej wszędzie i to rozszerzonana niektórych chyba w Lublinie, Poznaniu np do wyboru albo chemia albo fizyka ale teraz przez matme się wszystko pozmieniało, więc najlepiej sprawdzić na stronie konkretnej uczleni, która cię interesuje
sylwia1231
Posty: 4
Rejestracja: 12 kwie 2010, o 16:02

Re: Stomatologia

Post autor: sylwia1231 »

Sylwia pisze:
Jestem studentką 3 roku stomatologii AM w Warszawie.
Pozdrawiam
Witam wszystkich.
Ten post powyżej jest mój. Niestety nie mogłam odzyskać hasła. Więc założyłam nowe konto.

Dużo osób wysyła do mnie maile dotyczące jakie przedmioty wybrałam na maturze itp. Otóż ja zdawałam egzaminy. Jestem ostatnim rocznikiem starego systemu, więc niestety nie mogę Wam nic powiedzieć jak to teraz wygląda.
Dlatego bardzo proszę o uwzględnienie tego faktu podczas pisania maila do mnie. Rok temu skończyłam studia, więc mogę pomóc jedynie z zakresu jak wyglądają studia.

Z góry dziękuję

Sylwia

P.S. Pierwszy adres mailowy jest już nieaktualny. Do drugiego zaglądam raz na tydzień, więc jak będziecie czekać na odpowiedź ode mnie to proszę o cierpliwość.
sylwia1231
Posty: 4
Rejestracja: 12 kwie 2010, o 16:02

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: sylwia1231 »

Zapomniałam jeszcze dodać, że post który jest w cytacie pochodzi z 2006 r i jest na stronie pierwszej (jakby ktoś szukał).

Ja już całe szczęście jestem po studiach, było ciężko, ale dla chcącego nie ma nic trudnego


Zdałam także LDEP-a, więc żyć nie umierać

Pozdrawiam
Borys92

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: Borys92 »

Mnie chyba bardziej interesuję jak wygląda praca dentysty? Oczywiście trochę widzę z własnych obserwacji, ale jak Ty to widzisz?
Czy jest wyczerpująca fizycznie? Czy trzeba mieć zdolności manualne?
Ja ciągle zastanawiam się co wybrać lek czy lek-dent i trudno mi się zdecydować.

Pozdrawiam i gratuluje zdanego LDEPu
sylwia1231
Posty: 4
Rejestracja: 12 kwie 2010, o 16:02

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: sylwia1231 »

Hmm. Czy jest wyczerpująca fizycznie - raczej nie. Ale jak przyjmie się 8-10 pacjentów to da się odczuć. Zdolności manualne - raczej trzeba mieć, zwłaszcza teraz, gdy estetyka wypełnień bardzo się liczy. Miałam wielu pacjenów, którzy wymieniali wypełnienia z powodu złej estetyki a nie próchnicy.

Przede wszystkim trzeba lubić ten zawód, bo nie każdemu odpowiada praca w wilgotnym środowisku j. ustnej".
Awatar użytkownika
oszka
Posty: 622
Rejestracja: 19 lip 2009, o 13:10

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: oszka »

tylko ja wybierajac sie na te studia moge wiedziec ze lubie owo srodowisko?
sylwia1231
Posty: 4
Rejestracja: 12 kwie 2010, o 16:02

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: sylwia1231 »

Chodziło mi o to czy dana osoba nie brzydzi się, bo różni ludzie przychodzą. Jedni mają piękne i zadbane ząbki, a inni.

Trzeba zakładać, że są i pacjenci, którzy mają fetor ex ore (czyli smrodek w buziaku), zmiany grzybicze i liszaj na błonie śluzowej (lub inne zmiany), a zamiast ząbków - pozostałości ząbków, które np. mają zgorzel (co nie pachnie przyjemnie).

Wystarczy wyobrazić sobie takiego najgorszego pacjenta i zadać sobie pytanie, czy będę w stanie udzielić takiemu pacjentowi pomocy czy jednak nie dam rady. Jeżeli odpowiedź brzmi tak - to możesz studiować stomę . Jeżeli nie - to lepiej wybrać coś innego.

P.S. Jeszcze raz uprzejmie proszę o nie zadawanie mi w mailach pytań na temat nowej matury! BARDZO PROSZĘ!
Agnes13r
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2010, o 20:43

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: Agnes13r »

Jak to jest z kosztami tych studiów czy są bardzo drogie. Bardzo chciałabym studiować na tym kierunku, ale nie wiem czy moich rodziców będzie na to stać. Słyszałam, że za praktyki także trzeba płacić. Czy to prawda, a jeśli tak to jakie są to miej więcej koszty? I czy poza książkami trzeba mieć coś jeszcze? Jakiś własny sprzęt typu wiertła itd.
Awatar użytkownika
kusia
Posty: 56
Rejestracja: 27 lip 2008, o 11:00

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: kusia »

studia generalnie nie kosztują:) no ale wiadomo trzeba opłacić mieszkanie(akademik-ok 300 zł) i coś zjeść. My w Lublinie musimy sobie rękawiczki dodatkowo kupować:) no ale takie jedno opakowanie (100 sztuk za 10 zł) starczy na cały rok:)). no i wiadomo fartuszek i buty(fartuch kosztuje taki dobry około 60zł, buty- czeszki za 20 zł) no i to jak się ładnie postarasz to wystarczy Ci na kilka lat. wiadomo że w jakieś zeszyty trzeba się zaopatrzyć ale to tak jak na każdych studiach:) więcej wydatków nie ma.

A i oczywiście dla biedniejszych studentów(tzn, u których dochód nie przekracza 602 zł na osobę) jest pomoc materialna w formie stypendium, za którą jak się sprężysz możesz wyżyć. Tak więc moi rodzice nie wydali jeszcze ani złotówki na moje studia

a i jeszcze jedno: praktyki sa bezpłatne
alutkap
Posty: 1
Rejestracja: 2 maja 2013, o 11:19

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: alutkap »

Witam
Ostatni post jest już troszeczkę podstarzały ( ma aż 3 lata- WOW ), więc chciałabym go odnowić. Od tamtej pory pewnie wiele się zmieniło. więc proszę o jakieś niusy . Chodzi mi konkretnie o studia stomatologiczne i : Czy naprawdę aż tak trudno się dostać? Czy ewentualne studia prywatne też są tak oblegane i ile punktów trzeba mieć żeby móc się starać o miejsce? Mam sprzeczne informacje, bo niektórzy mówią, że niby coś tam trzeba mieć, ale z reguły przyjmują wszystkich (mówię o studiach prywatnych), a inni twierdzą, że 3 razy się starali i ich nie przyjęli. Jeśli ktoś ma coś czym mógłby się podzielić to będę wdzięczna. Z góry dziękuję
gooner92
Posty: 193
Rejestracja: 9 lis 2011, o 22:50

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: gooner92 »

Nie, nie trudno. Zdaj maturę z biologii i chemii nagt90% to pewnie się dostaniesz na każdą uczelnię w kraju. Niektóre uczelnie biorą pod uwagę jeszcze matury np. z R fizyki/matematyki. Progi są mniejsze niż na lekarski, ale nie wiem konkretnie o ile. Wydaje mi się, że w Łodzi była to spora różnica, ale np. na CMUJ już nie tak duża, nie wiem jak jest gdzie indziej.

Prywatne polegają na tym, że masz to samo co ci na nieprywatnych - takie same egzaminy, kolokwia, przedmioty, zaliczenia itd. po prostu grupy są mieszane, no i się płaci. W Łodzi bodaj 34 tys. zł za I rok, nie wiem ile za drugi. Na innych uczelniach stawki są inne, Łódź jest chyba najdroższa.

Nie, nie przyjmują wszystkich, musisz mieć całkiem dobrze zdaną maturę i kupę kasy. Ci co tak twierdzą po prostu źle napisali maturę i to nie jest tak, że ich nie przyjęli - to oni się nie dostali. Oczywiście matura o niczym nie świadczy, często osoby, które płacą za studia radzą sobie lepiej od tych z dziennych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości