Różnice pomiędzy substancjami

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
hepi93
Posty: 182
Rejestracja: 25 sty 2010, o 19:35

Różnice pomiędzy substancjami

Post autor: hepi93 »

Szukałem trochę po internecie, ale nie mogłem znaleźć nic konkretnego, dlatego postanowiłem zadać te pytania na forum:

Czym się różni płyn Lugola, jodyna i pioktanina

Czym się różni płyn Burowa od kwasu borowego

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
tusiulka
Posty: 475
Rejestracja: 25 lip 2008, o 17:28

Re: Różnice pomiędzy substancjami

Post autor: tusiulka »

według wikipedii

Płyn Lugola (łac. Iodi solutio aquosa) – wodny roztwór jodu z jodkiem potasu o następującym składzie: jod - 1%, jodek potasu - 2%, woda destylowana - 97%. Jest to przykład roztworu otrzymanego przez solubilizację[1]. Jod jest w wodzie bardzo trudno rozpuszczalny, ale dzięki dodatkowi jodku potasu, który jest w tym roztworze solubilizatorem, można otrzymać roztwór jodu. Jod cząsteczkowy tworzy z jodkiem potasu rozpuszczalne w wodzie kompleksy: I2 + I- → I3-

Jodyna (nalewka jodowa, łac. Iodi solutio spirituosa, Tinctura Jodi) – 3% roztwór jodu w etanolu o stężeniu ok. 90°[1] (90 % obj.) z dodatkiem jodku potasu jako środka stabilizującego.

Gencjana (łac. Pyoctaninum coeruleum FP III, Methylrosanilinum chloratum, Violetum Gentianae, pioktanina, fiolet gencjanowy, fiolet gencjany, fiolet goryczki) - 0,5 - 2% wodny lub spirytusowy roztwór fioletu gencjanowego, czyli farmakopealnego surowca farmaceutycznego (FP III): mieszaniny związków: fioletu metylowego i fioletu krystalicznego.

Jesli chodzi o drugie pytanie to według wikipedii:

Płyn Burowa – 8,5% roztwór zasadowego octanu glinu w wodzie destylowanej o składzie: 100 części siarczanu glinowego, 47 części strąconego węglanu wapniowego, 120 części kwasu octowego 311 g/l.

3% roztwór wodny kwasu bornego stosowany jest do przemywania skóry w stanach zapalnych. W laboratoriach jest stosowany jako środek neutralizujący do przemywania skóry po oblaniu ługami. Środek złuszczający i ściągający. W mieszaninie z talkiem jest składnikiem zasypki do stóp zwalczającej przykry zapach i nadmierne pocenie (nazwa handlowa Antypot).

Podsumowując:
Po pierwsze wujek google nie gryzie.
Po drugie jak widać substancje te rónią się zawartością procentową danego związku (w przypadku p. Lugola, pioktaniny i jodyny jest to jod) w różnych rozpuszczalnikach jak widać wyżej np w wodzie, etanolu itp.
Mam nadzieję, że dość jasno to wyjaśniłam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości