dysocjacja wodorotlenku magnezu

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
MuszkaAnuszka
Posty: 74
Rejestracja: 21 kwie 2010, o 22:52

dysocjacja wodorotlenku magnezu

Post autor: MuszkaAnuszka »

Powie mi ktos jak jest z dysocjacją wodorotlenku magnezu?Czy dysocjuje całkowicie czy nie?
operon podaje ze wodorotlenek magnezu dysocjuje calkowicie ale juz wodorotlenek berylu nie. No ale przeciez wodorotlenekmagnezu slabo rozp sie w wodzie i wg mnie powinien dysocjowac niecalkowicie i stopniowo. Pamietam ze chemica tez cos o tym wspominala tylko juz nie pamietam co

No i przed chwila jeszcze sprawdzalam w zbiorze i tak: w zadaniu 2.5 w odpowiedziach jest ze dysocjuje calkowicie i jednoetapowo ale juz w zadaniu2.11 gdzie sposród podanych substancji trzeba wybrac te, ktore w wodzie ulegaja dysocjacji to wedlug odpowiedzi Mg(OH)2 slabo dysocjuje bo jest slabo rozpuszczalny. Juz sami nie wiedza jak sie maja/
nadmanganian potasu
Posty: 32
Rejestracja: 6 maja 2010, o 13:45

Re: dysocjacja wodorotlenku magnezu

Post autor: nadmanganian potasu »

heh no wiesz, bo on sam nie może się zdecydować czy się rozpuszczać czy nie. w vademecum operonu jest, że spośród pierwiastków II grupy tlenki magnezu i wapnia słabo się rozpuszczają. no ale to tlenki. a wodorotlenki? w tabeli rozpuszczalności wodorotlenek magnezu jest zaznaczony jako słabo rozpuszczalny, czyli że osad wytrąca się w stężonym roztworze, czyli jeśli rozpuszczać go w sporej ilości wody, to powinien się rozpuścić całkowicie i bez problemu. no a czy stopniowo, czy nie, to już w ogóle nie wiadomo. ja obstawiam że tak, w sensie że:
Mg(OH)2 MgOH(plus) + OH(minus)
MgOH(plus) Mg(2plus) + OH(minus)
Awatar użytkownika
MuszkaAnuszka
Posty: 74
Rejestracja: 21 kwie 2010, o 22:52

Re: dysocjacja wodorotlenku magnezu

Post autor: MuszkaAnuszka »

No ja tez tak obstawiam i tak bede pisala na maturze jesli takowe zadanie sie pojawi:) A wlasnie w zbiorze operonu, jednym tym samym zbiorze, jest tak i tak czyli ze calkowicie w jwdnym zadaniu,a w innym niecalkowicie. W kazdym razie dzieki:)
A czy zapisujemy stala dysocjacji dla mocnych elektrolitow? chyba nie bo tam sie teoretycznie nie ma co rownowazyc.(wiadomo nikla czesc zawsze niezdysocjuje)
nadmanganian potasu
Posty: 32
Rejestracja: 6 maja 2010, o 13:45

Re: dysocjacja wodorotlenku magnezu

Post autor: nadmanganian potasu »

dla mocnych elektrolitów stała dysocjacji wynosi jeden (tak naprawde to w przybliżeniu jeden, bo jak sama zauważyłaś, jakaś część zawsze nie zdysocjuje. ale jest tak mała, że się ją pomija i uznaje że dysocjuje wszystko, czyli 1)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość