izomeria cis-trans w cyklo- alkanach i alkenach

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
fairy
Posty: 13
Rejestracja: 21 sie 2009, o 17:05

izomeria cis-trans w cyklo- alkanach i alkenach

Post autor: fairy »

Witam. Mam pewien problem, nie mogę znaleźć nic szczególnego na ten temat. A mianowicie chodzi mi o izomerię cis-trans w cykloalkanach i cykloalkenach. I to do Was pytanie: kiedy będzie izomeria cis-trans w cyklo- alkanach i alkenach i dlaczego? Liczę na szybką odpowiedź. Z góry ślicznie dziękuję.
Awatar użytkownika
proximeaccessit
Posty: 256
Rejestracja: 12 mar 2010, o 01:09

Re: izomeria cis-trans w cyklo- alkanach i alkenach

Post autor: proximeaccessit »

Izomeria cis-trans w cykloalkanach polega na różnym przestrzennym ułożeniu podstawników w pierścieniu - mogą leżeć po tej samej stronie płaszczyzny, którą wyznacza pierścień (cis) lub po przeciwnych stronach (trans). Chodzi mi oczywiście o górę i dół. -) W takich układach powstają naprężenia i atomy nie mają możliwości swobodnej rotacji wokół wiązania pojedynczego, jak to jest możliwe w cząsteczkach węglowodorów łańcuchowych. Wiązania tworzące pierścień są sztywne.

Jak to wygląda w cykloalkanach - nie mam pojęcia, nie pamiętam też, żeby McMurry coś o tym mówił. Ktoś bardziej kompetentny na pewno się wypowie
Awatar użytkownika
anulkax7
Posty: 174
Rejestracja: 30 maja 2009, o 21:45

Re: izomeria cis-trans w cyklo- alkanach i alkenach

Post autor: anulkax7 »

Hmm, nie umiem chyba zbyt dobrze tego opisać, ale mam nadzieję, że zrozumiecie.

Izomeria cis w cykloalkanach występuje wtedy gdy narysujemy kreski są do siebie równoległe. Natomiast trans, gdy przedłużenia tych kresek przecięłyby się kiedyś.
Awatar użytkownika
proximeaccessit
Posty: 256
Rejestracja: 12 mar 2010, o 01:09

Re: izomeria cis-trans w cyklo- alkanach i alkenach

Post autor: proximeaccessit »

Tfu, miałam na myśli, że nie wiem, jak to wygląda w cykloalkenach. Chyba późno już było -)
Przypuszczam, że chodzi z grubsza o to samo.
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: izomeria cis-trans w cyklo- alkanach i alkenach

Post autor: Litawor »

proximeaccessit pisze:Izomeria cis-trans w cykloalkanach polega na różnym przestrzennym ułożeniu podstawników w pierścieniu - mogą leżeć po tej samej stronie płaszczyzny, którą wyznacza pierścień (cis) lub po przeciwnych stronach (trans). Chodzi mi oczywiście o górę i dół. -)
Ładna ilustracja do tego:
1.png
1.png (46.79 KiB) Przejrzano 2504 razy
Po lewej jest cis (ta płaszczyzna, która jest zaznaczona, to nie jest interesująca nas płaszczyzna symetrii), po prawej trans.
fairy
Posty: 13
Rejestracja: 21 sie 2009, o 17:05

Re: izomeria cis-trans w cyklo- alkanach i alkenach

Post autor: fairy »

przepraszam, że dopiero teraz dziękuję za pomoc, ale lepiej późno niż wcale. Dzięki wszystkim
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości