dobrze rozumiem?

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
delikatna
Posty: 5
Rejestracja: 12 cze 2010, o 21:04

dobrze rozumiem?

Post autor: delikatna »

Jestem uczennicą gimnazjum i proszę o w miarę przystępne wytłumaczenie mi D jak mamy chromosom to ile w nim jest genów? i DNA i RNA one występują w jednej parze chromosomu czy osobono?

I to jest tak, że chromosom się dzieli na DNA a fragment DNA to gen.

Zmienność genetyczna to to są te mutacje genu, ale one są zależne od zmienności środowiska (temperatury itd.) ale w sumie mutacje są i wrodzone i nie wrodzone. nie wrodzone powstają właśnie wskutek np. spożywania alkoholu czy innych środków odurzających i promieniowania, temperatury itd. więc zmienność to jest taka róznica pomiędzy 2 siostrami, które są córkami tych samych rodziców. I ta zmienność nie ma wpływu na życie (bo np. jak różnią się kolorami oczu to i tak przeżyją) wiem, że tak zawile piszę, ale nie potrafię tego inaczej przekazać /

A gdy mamy poziomę to ona nie ma szansy na bycie identyczną jak jej osobnik rodzicielski, bo w czasie jej wzrostu nie padał deszcz - to prawda?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: dobrze rozumiem?

Post autor: malgosi35 »

Zmienność genetyczna to to są te mutacje genu, ale one są zależne od zmienności środowiska (temperatury itd.) ale w sumie mutacje są i wrodzone i nie wrodzone. nie wrodzone powstają właśnie wskutek np. spożywania alkoholu czy innych środków odurzających i promieniowania, temperatury itd. więc zmienność to jest taka róznica pomiędzy 2 siostrami, które są córkami tych samych rodziców. I ta zmienność nie ma wpływu na życie (bo np. jak różnią się kolorami oczu to i tak przeżyją) wiem, że tak zawile piszę, ale nie potrafię tego inaczej przekazać /
Nic nie rozumiesz. Poszukaj w wikipedii definicji zmienności genetycznej i się zastanów.
A gdy mamy poziomę to ona nie ma szansy na bycie identyczną jak jej osobnik rodzicielski, bo w czasie jej wzrostu nie padał deszcz - to prawda?
A tu to już nie wiem o co ci chodzi. Poziomka z nasion czy z rozmnażania wegtetatywnego?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: dobrze rozumiem?

Post autor: malgosi35 »

jak mamy chromosom to ile w nim jest genów?
jaki chromosom?

Gatunki różnią się ilością genów. Nie ma więc jakiegoś uniwersalnego chromosomu.
Weźmy np. człowieka:
ma 23 chromosomy w genomie (najmniejszy zestaw chromosomów w całości kodujący człowieka - tyle człowiek ma w gamecie).
Ten pojedyńczy zestaw chromosomów ma w sobie około 35tys. genów.
Z prostej matemetyki wynika że jeden chromosom ma średnio (35tys./23) 1,5 tys. genów. Ale to nieprawda.
Chromosomy mają różną długość i zawierają rózne ilości genów, np. chromosom Y ma tylko około 78genów.
delikatna
Posty: 5
Rejestracja: 12 cze 2010, o 21:04

Re: dobrze rozumiem?

Post autor: delikatna »

Czytałam, nie jeden raz i nic z tego nie rozumiem. Tam jest za dużo tekstu i język jest naukowy, a ja potrzebuje to prosto wytłumaczone. własnymi słowami.

I tak chodziło mi o to ile człowiek ma genów. bo ja to już w ogóle nic nie rozumiem. Bo jak jest kobieta to ma XX - chromosomy płciowe i to jest jedna para? To jest w ogóle ważne? Ważne jest chyba to, że w chromosomach są DNA i RNA, a w DNA geny /
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: dobrze rozumiem?

Post autor: malgosi35 »

Zmienność genetyczna to ta zmienność która dotyczy materiału genetycznego.
Jest wynikiem rekombinacji (rozmnażanie płciowe), mutacji, inżynierii genetycznej.
Jedna z przyczyn zmienności genetycznej o której piszesz - mutacje- faktycznie mogą być wywoływane działaniem czynników środowiska, jednak czynniki te powodują zmiany w materiale genetycznym a ekspresja informacji z tego materiału genetycznego daje zmienioną cechę.
ale w sumie mutacje są i wrodzone i nie wrodzone. nie wrodzone powstają właśnie wskutek np. spożywania alkoholu czy innych środków odurzających i promieniowania, temperatury itd.
Nie ma mutacji wrodzonych i nie wrodzonych.
Wszystkie mutacje mogą powstać na wskutek wymienionych przez ciebie czynników.
To czy mutacje zostaną przekazane nadalsze pokolenia zależy od tego jakie komórki niosą w sobie mutacje.
Jeśli są to komórki ciała to ich działanie będzie ograniczone do organizmu w którym powstały.
Jeśli dotyczą komórek generatywnych (komórki jajowe, plemniki) to mogą zostać przekazane na dalsze pokolenia.
więc zmienność to jest taka róznica pomiędzy 2 siostrami, które są córkami tych samych rodziców. I ta zmienność nie ma wpływu na życie (bo np. jak różnią się kolorami oczu to i tak przeżyją)
2 siostry to efekt zmienności rekombinacyjnej. Dostają rózne zestawy informacji genetycznej od swoich rodziców.
Czy nie ma wpływu na życie? jedna siostra może odziedziczyć fenyloketonurię a druga nie, i tak z wieloma cechami.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: dobrze rozumiem?

Post autor: malgosi35 »

Pytaj jak czegoś nie rozumiesz,
podejrzewam, że szukasz odpowiedzi na jakieś konkretne pytania więc podaj je bo na podstawie twoich odpowiedzi trudno się zorientować o co ci chodzi.
delikatna
Posty: 5
Rejestracja: 12 cze 2010, o 21:04

Re: dobrze rozumiem?

Post autor: delikatna »

w sumie i tak już niczego nie zrozumięlt

ale ok co to są nukleotydy?

Jaką rolę ma nosiciel w przekazywaniu genów sprzężonych z płcią? Jaki jest związek między stanem środowiska a częstością występowania mutacji?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: dobrze rozumiem?

Post autor: malgosi35 »

ale ok co to są nukleotydy?

Elemanty z których zbudowane jest DNA. DNA zbudowane jest z dwóch sznurów tych elementów połączonych ze sobą.

Nukleotyd:
-cukier deoksyryboza
-reszta kwasu fosorowego łącząca między sobą nukleotydy w sznury.
-Zasada azotowa - mamy ich w DNA 4 rodzaje i to one łącząc się ze sobą łączą dwa sznury DNA.

Inaczej: DNA - drabina ze szczeblami.
Styliska drabiny powstały z cukrów i reszt fosforowych, szczeble to połączenia między zasadami.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: dobrze rozumiem?

Post autor: malgosi35 »

Jaką rolę ma nosiciel w przekazywaniu genów sprzężonych z płcią?
Tak na wesoło to trudno tu mówić o roli a raczej o winie.
Jeśli weźmiemy dziedziczenie płci u człowieka, gdzie XX to kobieta a XY to mężczyzna to nosicielem będzie kobieta.
Ona ma gen np. na daltonizm ale może o tym nawet nie wiedzieć bo nie ma objawów. Gen jest jakby ukryty.
D-normalne
d-daltonizm
kobieta XDXd - nosicielka.
Ten Xd przekaże potomstwu. Jej córki musiały by mieć ojca daltonistę by być daltonistkami XdXd, ale jeśli przekaże ona Xd synowi to będzie on daltonistą bo nie ma drugiego X, dostaje Y od ojca który jest pusty).
Jaka jest rola? Gen w stanie ukrytym może przetrwać w populacji przez wiele pokoleń.

Jaki jest związek między stanem środowiska a częstością występowania mutacji?

Im gorszy stan środowiska tym większa częstość mutacji. Wiele substancji występujących w nadmiarze może powodować mutacje.
Np. w potomstwie osób z terenów awarii w Czarnobylu wzrosła ilość mutacji i mikro (defekty metaboliczne, nowotwory)i makro (zniekształcenia płodów).
delikatna
Posty: 5
Rejestracja: 12 cze 2010, o 21:04

Re: dobrze rozumiem?

Post autor: delikatna »

Ok, wiem, że powinnam napisać to w innym dziale ale nie chce mi sie D co to jest zmienność genetyczna, nisza ekologiczna. I środowisko może być oprócz wodnego i lądowego np. w jelicie człowieka? jak w wypadku tasiemca? Cy to się inaczej nazywa ? D
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: dobrze rozumiem?

Post autor: malgosi35 »

Napisałam ci wyżej co to jest zmienność genetyczna
delikatna
Posty: 5
Rejestracja: 12 cze 2010, o 21:04

Re: dobrze rozumiem?

Post autor: delikatna »

Nie zauważylam P
A co to jest zmienność osobnicza? Tego nawet wgl nigdzie w necie nie ma
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: dobrze rozumiem?

Post autor: yeast »

Zmienność osobnicza to różnice między przedstawicielami tego samego gatunku - może być warunkowana genetycznie lub środowiskowo.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości