problem z tematem pracy badawczej

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
genetyk:/

problem z tematem pracy badawczej

Post autor: genetyk:/ »

Proszę o pomoc z tematem pr. badawczej. Myślałem o czymś z dziedziny genetyki, poniewaŻ się nią interesuję, jednak nie mam pomysły na przeprowadzenie doświadczenia. Bez specjalistycznego sprzętu i w warunkach domowych, to chyba trudne? Myślałem o doświadczeniach na roślinach (lub innych organizmach), moŻe dziedziczenie cech, czy cos? Proszę o pomoc! Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: problem z tematem pracy badawczej

Post autor: Savok »

No z doswiadczeniami z dziedziczeniem w warunkach domowych rzeczywiscie bedzie trudno. W kazdym przypadku konieczne sa jakies hodowle, a te wymagaja warukow jalowych.
Rosliny odradzam, za wolno rosna. Chyba ze masz na to jakies 1,5 roku, to moze by sie znalazlo cos
Poza tym genetyka klasyczna opiera wnioski na danych statystycznych a te trudno bedzie otrzymac na probie w skali domowej.
Mozesz sprobowac zrbic jakies badania na ludziach. Wybierz sobie jakas wzglednie popularna ceche, ktora jest jednogenowa i zacznij sledzic drogi genealogiczne w roznych rodzinach. Bedzie genetyczne, bedzie dziedziczenie i jesli przeprowadzisz ankiete w dostatecznej ilsci rodzin, (oczywiscie anonimowe), bedza dane do opracowan statystycznych. Na twoje potrzby wystarczy zastosowac bardzo proste testy chi^2 (hi kwadrat) albo t-Studenta i calkiem ladna praca z genetyki klasycznej bedzie gotowa.

Nie wiem czy taki projekt przejdzie jako temat, ale zapytac sie warto.
Kamil

Re: problem z tematem pracy badawczej

Post autor: Kamil »

szczerze odradzam prace z genetyki- wiem jak tudno jest taka pracę wybronić na ustnym etapie - komisja sie czepia prawie o wszystko.
Phil

Re: problem z tematem pracy badawczej

Post autor: Phil »

Witam :) A propos poruszonego tematu ustnych eliminacji (obrony pracy badawczej). Jaka to ma forme Jakie moga zadac pytania Czy jest to bardzo trudne i stresujace? Wiem, ze sie nie dostane :P ale pytam z ciekawosci :) Pozdrawiam :)
OB

Re: problem z tematem pracy badawczej

Post autor: OB »

Uwaga ktoś tu gada głupoty.
1. Nie moŻna wykonywać pracy na OB na ludziach
2. Nie wykonujemy równieŻ prac o charakterze ankiety

Uprzejma prośba do wszystkich, którzy pomagają doradzać nie mając przy tym dostatecznej wiedzy, Żeby po prostu tego nie robili.
Dziękuję
Hanta
Posty: 81
Rejestracja: 9 lip 2006, o 02:45

Re: problem z tematem pracy badawczej

Post autor: Hanta »

Savok pisze:Rosliny odradzam, za wolno rosna. Chyba ze masz na to jakies 1,5 roku, to moze by sie znalazlo cos
ten argument troche nietrafiony koniczynka w 4-6 tygodni ślicznie wyrośnie choćby w probóweczce (zeby pooglądać kwiatuszki trzeba trooszke dłuzej poczekać)

inna sprawa jak zamierzasz taką zmaniulowac genetycznie?
Marcin I.
Posty: 304
Rejestracja: 12 maja 2006, o 13:04

Re: problem z tematem pracy badawczej

Post autor: Marcin I. »

genetyk:/ pisze:Proszę o pomoc z tematem pr. badawczej.
Z tego wywodu trudno wywnioskować - praca na jakiś konkurs czy może magisterka
OB pisze:Uwaga ktoś tu gada głupoty.
1. Nie można wykonywać pracy na OB na ludziach
2. Nie wykonujemy również prac o charakterze ankiety
Te punkty to wyciąg z regulaminu Bo jeśli chodzi o prace magsterskie - to na ankietach jak najbardziej sie opierają - wszystko zalezy od postawionego problemu!

odnośnie przedmiotu badań - to przynajmniej na mojej Alma Mater popularnością cieszyły sie muszki owocówki! Łatwe w hodowli, szybko sie mnożą - wiec w niedługim czasie można uzyskać nowe pokolenie, o ile sie nie mylę prace na tym owadzie nie wymagają zgody specjalnego organu wydajacego pozwolenia na badania na zwierzętach. Poza tym - muszka owocowa ma małą liczbę chomosomów - wiec analize zmienności również przeprowadzic nie jest trudno!
Tylko na tym owadze tyle już badano, że nie wiem czy da się coś jeszcze odkryć
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: problem z tematem pracy badawczej

Post autor: MiRACiDiUM »

Marcin I., Genetyk:/ pisze, że musi to wykonać w warunkach domowych, to wątpię by chodziło o magisterkę. Pewnie chodzi o pracę na Olimpiadę Biologiczną, co sugeruje także dział, w którym pojawił się post. Myślę, że jeśli ktoś ma ambicje, żeby startować w olimpiadzie to powinien mieć także ambicje do wymyślenia samemu tematu swojej pracy, a nie liczyć na innych, w końcu olimpiady są dla szczególnie zainteresowanych uczniów.
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: problem z tematem pracy badawczej

Post autor: prazm »

Ponawiam prośbę o wycofywanie tematów, których autorzy proszą o wymyślenie tematu pracy, która ma być wykonana samodzielnie. Jeśli chodzi o jakiekolwiek prace eksperymentalne to zwracam uwagę, że jeśli mają być wykonywane na KRĘGOWCACH to osoba je wykonująca MUSI 1. mieć odpowiednie uprawnienia, 2. zgodę odpowiedniej Komisji Etycznej. Kamilu, taka jest rola komisji, a właściwie 3 komisji bo na etapie centralnym osoby zakwalifikowane po teście pytane są, kolejno, przez 3 komisje.
Marcin I.
Posty: 304
Rejestracja: 12 maja 2006, o 13:04

Re: problem z tematem pracy badawczej

Post autor: Marcin I. »

MiRACiDiUM pisze:Marcin I., Genetyk:/ pisze, że musi to wykonać w warunkach domowych, to wątpię by chodziło o magisterkę. Pewnie chodzi o pracę na Olimpiadę Biologiczną, co sugeruje także dział, w którym pojawił się post.
Racja,racja - mea culpa efekt zbyt szybkiego przęglądania forum - obiecuję się poprawić
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości