Obowiązkowe badania

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu

Czy jesteś za obowiąkowymi badaniami?

Jestem za
33
62%
Jestem przeciw
15
28%
Jest mi to obojętne/ nie mam zdania
5
9%
 
Liczba głosów: 53

Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Obowiązkowe badania

Post autor: Korczaszko »

doktorka pisze: 1/ginekolodzy nie powinni sobie pozwalac na takie numery, ze przychodzi dziewczyna lat 20 i prosi o cytologie, a lekarz mowi, ze jest za mloda. obecnie wytyczne sa takie, ze cytologie powinno sie zrobic po raz 1. po rozpoczeciu wspolzycia, niezaleznie od wieku, a niektore towarzystwa cytologiczne sa za tym, aby w wytycznych zamieszczono 14 rż jako wskazanie do 1. cytologii. Z tego wniosek, ze mlode dziewczyny mozna zalatwic np przy okazji tzw bilansu 18latka.
tusiulka pisze:Ja również jestem za! Niestety na takie badania jestem za młoda, ale jakby mi ktoś je zaproponował, to bym je wykonała.
Czyli wiek ma jakiś wpływ na te badania czy nie? Chyba nie można być na nie za młodym? Ogólnie zastanawiam się czy przymusić lekarza do tego badania (szczególnie, że u mamy i jej siostry już wykryto tego raka), czy czekać na uroczyste zaproszenie
dagmara pisze: udowadnianie swojej przydatnosci do zawodu badaniem cytologicznym, kiedy mezczyzna idac do pracy nie musi, jest dyskryminacja kobiet.
bad. gin. jest intymne, a co jesli kobieta jest 30letnia dziewica? bedzie to troche upokarzajace dla takiej kobiety, dlaczego panstwo ma ingerowac w tak prywatna sfere kazdego czlowieka.
Czy dziewictwo jest jakimś przeciwskazaniem do tego badania (w sumie nie to nie wiem dlaczego miałoby być poza tym dziwnym wstydem)?
dagmara pisze:
Powstała szczepionka przeciwko wirusowi HPV, czemu nikt jej nie refunduje jesli jest tyle pieniedzy na profilaktyke?
Lekarze beda mieli mniej pacjentow jesli ta szczepionka zostanie wprowadzana, a po wprowadzeniu przymusu beda mieli wiecej pacjentow do badania.
Ta szczepionka jest skuteczna? I czy jest przeznaczona dla kogoś kto nie miał opryszczki na narządach płciowych czy ogólnie opryszczki?
zdzis&#x142aw pisze: Rzeczona cytologia - NFZ płaci za badania u kobiet powyżej 25 albo 28 roku życia i to za badanie CO TRZY LATA. Wytycznie tutaj ktoś cytował: co rok od momentu rozpoczęcia współżycia. tak więc kobiety które są świadome i o siebie dbają robią to za własne pieniądze i mają gdzieś fundusz.
Czyli tak trochę dziwnie z tą profilaktyką, skoro tylko 1 na 3 konieczne badania państwo je finansuje Droga jest taka cytologia? Lekarz nie może co roku wypisywać skierowania na bezpłatne badanie jedynie co 3 lata?
Awatar użytkownika
Wanna
Posty: 341
Rejestracja: 10 sie 2010, o 01:04

Re: Obowiązkowe badania

Post autor: Wanna »

Jesli chodzi o cytologie, to niemozliwoscia jest, by refundowane byly badania co trzy lata i tylko u kobiet powyzej 25 roku zycia. Poltora roku temu bylam zapisana do ginekologa w publicznej przychodni i mialam bezplatnie przeprowadzone to badanie. Teraz od prawie roku mieszkam w innym miescie i lecze sie prywatnie, ostatni raz bylam kilka m-cy temu u pani doktor, ktora wtedy juz przyspominala mi o koniecznosci przeprowadzenia kolejnego badania i nie mowila o zadnych dodatkowych oplatach, mysle, ze nie beda mnie w takim razie dotyczyc.
Co do pytania, czy badania obowiazkowe sa dobrym pomyslem. Sama nie wiem, z jednej strony rzeczywiscie kazda kobieta powinna miec prawo do decydowania o tym. Ale z drugiej - jest tyle kobiet, ktore zupelnie zaniedbuja swoje zdrowie, nie chodza do lekarza w obawie, ze cos wykryje, ludzie nie sa przyzwyczajeni do profilaktyki, ale nakazy nie sa dobrym wyjsciem z sytuacji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości