Czy reakcja zachodzi? Co powstanie?

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
kubajunior
Posty: 60
Rejestracja: 23 lis 2008, o 20:33

Czy reakcja zachodzi? Co powstanie?

Post autor: kubajunior »

Witam!
Mam pytanie jak stwierdzić, czy dana reakcja zachodzi mając do dyspozycji tylko równanie reakcji?
Mam takie przykłady:
1. PbCl + Na2SO4
2. NaNO3 + K2S
3. KI + AgNO3
4. NaOH + CuCl
KOH steż + Nh4NO3 i ogrzewanie
Wszystkie oprócz KOH są uwodnione.
Jak stwierdzić czy rekacja zachodzi czy nie?

A drugie moje pytanie jest odnośnie reakcji
NH4Cl + NaOH
Co powstanie? Czy powstanie tylko to:
NH4Cl + NaOH NaCl + NH3
czy może
NH4Cl + NaOH NaCl + NH3 + H2O


Jeżeli to drugie to dlaczego i kiedy coś takiego powstaje? Proszę o pomoc.
resnick
Posty: 360
Rejestracja: 17 gru 2009, o 13:53

Re: Czy rekajca zachodzi? Co powstanie?

Post autor: resnick »

kieruj sie zasada silniejszy wypiera slabszego:) bardziej aktywny mniej aktywnego. poczytaj o tym. a co do drugiego pytania zajdzie ten drugi podpunkt bo chlor sie polaczy z sodem a wodorotlenek amonu nie istnieje wiec dajesz amoniak i wode.
kubajunior
Posty: 60
Rejestracja: 23 lis 2008, o 20:33

Re: Czy rekajca zachodzi? Co powstanie?

Post autor: kubajunior »

Dzięki bardzo
Powiedz mi jeszcze czym się różni NH3 od NH4 i kiedy pisze się dla amoniaku jeden a kiedy drugi?
Mam pytanie odnośnie takiego zadania:

Przygotowano 100 cm3 roztworu NH4Cl o stężeniu 0,2 mol/dm3. Do roztworu tego dodano w
trzech kolejnych porcjach po 10 cm3
roztworu NaOH o stężeniu 1 mol/dm3.
Polecenie: Oblicz pH roztworu NH4Cl przed dodaniem NaOH oraz po wprowadzeniu
kolejnych porcji roztworu tej zasady. Zapisz w formie jonowej odpowiednie równania reakcji.
Stała dysocjacji kwasowej NH4
+: Ka = 6,3·10−10

Ja zacząłem to robić tak:

ilość moli NH4Cl = 0,2 * 0,1 = 0,02 mole
ilość moli NaOH po trzecim wpuszczeniu: 0,03 * 1 = 0,03 mola

NH4Cl + NaOH NaCl + NH3 + H2O

z proporcji

0,02 mola/ 1 mol = x / 1 mol
wychodzi, że do stechiometrycznych potrzeba 0,02 a jest 0,03 mola zasady, więc charakter będzie zasadowy. Ale jak stwierdzić dokłądnie odczyn?
resnick
Posty: 360
Rejestracja: 17 gru 2009, o 13:53

Re: Czy rekajca zachodzi? Co powstanie?

Post autor: resnick »

NH3 to amoniak a NH4 + to jon amonowy-tu azot tworzy wiazanie koordynacyjne z atm jednym wodoru.
pamietaj o jednostkach!
co do pH przed-jest taki wzor uproszczony laczacy stala i stezenie. wzor ostwalda. k=a2*c zas a=stezenie protonow/stezenie calkowite i razy 100%. musisz to wsadzic do wzoru i wyciagnac H stezenie protonow. poniewaz pH to ujemny logarytm ze stezenia to np 10-3 to pH=3. rozumiesz?
tak charekter bedzie zasadowy. 0.02 sie zuzyje i zostanie 0.01 ktore da ten odczyn. dzielisz mole przez calkowita objetosc i masz stezenie. przerabiasz na notacje wykladnnicza o otrzymujesz pOH. by zrobic pH=pKw(czyli 14) -pOH
kubajunior
Posty: 60
Rejestracja: 23 lis 2008, o 20:33

Re: Czy rekajca zachodzi? Co powstanie?

Post autor: kubajunior »

Mogłabyś wytłumaczyć to bardziej jaśniej, bo nie bardzo rozumiem. Pierwsze słyszę o tym wzorze. I ten tym zadań to raczej moje pierwsze. Utknąłem i nie mogę dalej ruszyć.
resnick
Posty: 360
Rejestracja: 17 gru 2009, o 13:53

Re: Czy rekajca zachodzi? Co powstanie?

Post autor: resnick »

a to poziom licealny czy gimnazjum?
nie rozumiem czego nie rozumiesz
kubajunior
Posty: 60
Rejestracja: 23 lis 2008, o 20:33

Re: Czy rekajca zachodzi? Co powstanie?

Post autor: kubajunior »

W sumie to lic, to dopiero idę. Ale jakbyś była tak uprzejma, to wytłumacz to, tak w miarę prosto, ja sobie resztę doczytam.
resnick
Posty: 360
Rejestracja: 17 gru 2009, o 13:53

Re: Czy rekajca zachodzi? Co powstanie?

Post autor: resnick »

wiesz lepiej spokojnie poczekaj, bo te tematy to koniec pierwszej poczatek drugiej klasy. skoro dopiero skonczyles gimnazjum to nie masz pewnych podstaw, nie zrozumiesz sam pewnych zagadnien. w chwili obecnej to troche mija sie z celem. wszystko w swoim czasie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości