Najlepszy preparat

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Najlepszy preparat

Post autor: Anex »

Wygrzebałam ze strychu dwa mikroskopy. Jeden nawet dość dobry( z wymiennymi okularami). Ale nie mam pomysłu na dobry preparat. Mam już z cebuli, marchewki , krwi , skrzydełka muchy. Co jeszcze ładnie widać pod mikroskopem?
arti
Posty: 437
Rejestracja: 2 sty 2007, o 15:51

Re: Najlepszy preparat

Post autor: arti »

Woda z np. rzeki

[ Dodano: Nie Sty 07, 2007 16:36 ]
Drozdze, actimel, miesnie
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Najlepszy preparat

Post autor: MiRACiDiUM »

Możesz ściągnąć epidermę z różnych roślin i obserwować kształt komórek, obecność plastydów. Oglądałaś epidermę z liścia spichrzowego cebuli z jakimś wybarwieniem, czy bez? Można użyć zwykłej jodyny, ładnie uwidoczniają się jądra. Polecam także obserwację wody z różnych zbiorników, zobaczysz ładne glony o różnych kształtach, np. cenobia Scenedesmus sp. albo Pediastrum sp. Z ziemi ogrodowej też można coś ciekawego wygrzebać. Ja wytrząsałem wodę z ziemią i po opadnięciu największych grudek pobierałem trochę wody na szkiełko, widziałem wrotka i nicienia. Możesz też nakroplić jakąś sól, chociażby NaCl i patrzeć jak się formuje kryształ. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: Najlepszy preparat

Post autor: Anex »

Mam takie kolorowe szkiełka, że nie musze wybarwiać preparatów.
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Najlepszy preparat

Post autor: MiRACiDiUM »

Anex pisze:Mam takie kolorowe szkiełka, że nie musze wybarwiać preparatów
Ale po założeniu filtru barwnego cały preparat jest np. zielony. Filtry się stosuje po to aby zmniejszyć długość fali świetlnej, wtedy rośnie zdolność rozdzielcza. W barwieniu chodzi o to aby selektywnie uwidocznić jakieś struktury, np. jądro komórkowe, ścianę komórkową, lipidy, cukry, DNA, RNA itd.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości