Tętnica czy żyła?

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu

Przez jakie naczynie krwionośne człowiek szybciej się wykrwawi?

Czas głosowania minął 11 paź 2010, o 19:49

Tętnica
10
91%
Żyła
1
9%
Nie ma znaczenia jakie
0
Brak głosów
Nie wiem
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 11

Rattenfanger
Posty: 3
Rejestracja: 15 mar 2010, o 17:14

Tętnica czy żyła?

Post autor: Rattenfanger »

Czy na szybkość wykrwawienia się osoby ma znaczenie, że ma przeciętą tętnicę bądź żyłę? Ostatnio spierałem się z osobą i mi powiedziała, że tempo wykrwawienia jest takie samo, bez względu na to czy przecięłaby tętnicę czy żyłę. Proszę o odpowiedz na pytanie.

Z góry, wielkie dzięki.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Tętnica czy żyła?

Post autor: Medycyna Lwów »

przez tętnicę oczywiście biorąc pod uwagę naczynia tego samego kalibru.
Rattenfanger
Posty: 3
Rejestracja: 15 mar 2010, o 17:14

Re: Tętnica czy żyła?

Post autor: Rattenfanger »

Mógłbyś napisać od czego to zależy? Więc tłumaczenie takie, że nasz układ krwionośny jest zamknięty, więc krew przemieszcza się w każdym miejscu z taką samą prędkością jest nieprawdziwe?
Awatar użytkownika
godziasia
Posty: 1058
Rejestracja: 3 cze 2009, o 16:50

Re: Tętnica czy żyła?

Post autor: godziasia »

moim zdaniem przez tętnicę (jeśli porównujemy naczynia o tej samej grubości/średnicy światła) dlatego, że w tętnicach panuje wyższe ciśnienie.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Tętnica czy żyła?

Post autor: Medycyna Lwów »

jw - tu nie chodzi o o ciśnienie, a i krew nie płynie w każdym miejscu z taką samą szybkością, raczej nie ma co porównywać przepływu w aorcie z przepływem w kapilarach opuszek palców.
Awatar użytkownika
monis1992
Posty: 272
Rejestracja: 23 maja 2010, o 13:25

Re: Tętnica czy żyła?

Post autor: monis1992 »

ja bym nie była taka pewna gdzie - w tętnicach krew płynie szybciej i pod większym ciśnieniem niż w żyłach, za to w krwi tętniczej (z dużą ilością tlenu) szybciej powstaje strup i krwawienie jest zahamowane. Jednak ja stawiałabym na tętnice
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Tętnica czy żyła?

Post autor: Medycyna Lwów »

bzdury osoba wyżej pisze. Zresztą tu odpowiedź już padła, wiec nie widzę potrzeby dalszego obstawiania".
Poszukaj w necie filmu (może jest), jeśli na żywo nie widziałaś krwotoku z jakieś średniej tętnicy z k. dolnej - nie wesoły widok i jakoś strup się nie robi praktycznie wcale.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości