Kontrast fazowy na 170

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
nickspecjalny
Posty: 5
Rejestracja: 17 wrz 2010, o 12:03

Kontrast fazowy na 170

Post autor: nickspecjalny »

Witam. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć, czy stary kondensor PZO K4Ph jest przeznaczony do kontrastu ujemnego i czy z obiektywami PhA- również starszego typu (bez grawerunku na długść tubusa) współgrałby z mikroskopem o tubusie 170mm (Leitz OrtholuxI)? Wyczytałem coś takiego: allegro 461466895
i wydaje mi się, że byłaby to dobra bo tania alternatywa w stosunku do drogiego kompletu z kondensorem Heinego od Leitza (który swoją drogą ma trochę więcej możliwości).
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Kontrast fazowy na 170/

Post autor: _Marcin_ »

Czy mógłby mi ktoś powiedzieć, czy stary kondensor PZO K4Ph jest przeznaczony do kontrastu ujemnego i czy z obiektywami PhA- również starszego typu (bez grawerunku na długść tubusa) współgrałby z mikroskopem o tubusie 170mm (Leitz OrtholuxI)?
to jaki rodzaj kontrasu fazowego masz w mikroskopie nie zależy od kondensora a od materiału z którego jest wykonana płytka fazowa naniesiona na soczewki w obiektywie. Obiektywy z grawerem PhA są z ujemną płytką fazową, Ph i PhS z dodatnią, PhZ z obiema.
Ja korzystam z jednego kondensora K3Ph i stosuje z nim obiektywy PhA i PhS czyli ujemne i dodatnie i działa bez zarzutu.
Te stare obiektywy PZO były korygowane chyba na tubus 170mm z tym że były one króciutkie(możliwy problem). Czy na Ortholuxie by to grało nie wiem, trzeba by było sprawdzić. Jak mechanicznie by się udało wszystko spasować to jest duże prawdopodobieństwo że optycznie by było coś nie tak w kombinacji okularów leitz i obiektywów PZO.
nickspecjalny
Posty: 5
Rejestracja: 17 wrz 2010, o 12:03

Re: Kontrast fazowy na 170/

Post autor: nickspecjalny »

Ok,rozumiem, że poszczególne przesłony z pierścieniami przepuszczającymi światło (jest ich 4) w kondensorze do kontrastu fazowego nie były toczone w płytce sadzowej (ta obracana w kondensorze) jak to ma miejsce w obiektywach anoptralnych, a zwyczajnie metalowejtzn.nie jest istotne pochłanianie części światła na etapie kondensora? zastanawiało mnie tylko czy i ewentualnie czemu miałoby to służyć
Co do obiektywów PhA bez grawerki na długość tubusa, wyczytałem dziś właśnie u Pluty, że tak faktycznie jest, tzn. są starszą wersją ujemnych PZO przeznaczoną do tubusów 170mm. Do ortholuxa I pasują idealnie, co sprawdziłem empirycznie. Gwint pasuje,obraz super i przy 100 krotnym naszym imersyjnym polskim obiektywie PhA PZO daje lepsze powiększenie tego samego szczegółu niż oryginalny 100 krotny (też imersyjny) planapochromat Leitza. Nasze obiektywy są tylko śmiesznie małe, ale przy tym połączeniu można by rzec, że to raczej mezalians Leitza z naszą Polską produkcją ).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość