Zadania-reakcje syntezy zw. organicznych

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Niejaka Panna F
Posty: 2
Rejestracja: 29 paź 2010, o 14:46

Zadania-reakcje syntezy zw. organicznych

Post autor: Niejaka Panna F »

Witam Bardzo prosiłabym o pomoc przy zadaniach z tej chemii organicznej. chciałam je sobie poćwiczyć i szukałam ich w internecie, ale nie mogłam znaleźć Zadania wyglądają mniej więcej tak :

Al4C3BCDE.itp
nad pierwszą strzałką jest HCl, potem odpowiednio Cl2, B(chodzi o powstały związek) i 2Na, Cl2.itp.

No i tam powstają jakieś te alkany, alkeny itp.
Moje pierwsze pytanie: co ja mam zrobić, jak nad strzałką są 2 związki?Nie chodzi mi o katalizatory, tylko jest np. Cl2 i CH3Cl.No i co, one reagują ze soba po kolei czy jak?!jak mam to zapisać w zeszycie?!

a pytanie nr 2:może znacie jakieś strony albo zbiory zadań, żeby przećwiczyć wyglądające w ten sposób reakcje syntezy? Albo.albo może bd tacy mili i zlitowawszy się nad biedną, skołowaną uczennicą ułożycie jej kilka takich syntez, żeby miała co robić na weekendzie.?

Z góry dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
Rose...
Posty: 185
Rejestracja: 17 mar 2009, o 19:20

Re: Zadania-reakcje syntezy zw. organicznych

Post autor: Rose... »

Moje pierwsze pytanie: co ja mam zrobić, jak nad strzałką są 2 związki?

Taki prosty przykład:

CH3CH2BrA i wyobraźmy sobie, że nad strzałką masz NaOH i H2O, w takim przypadku oznacza to, że podany substrat (w naszym przypadku CH3CH2Br) ma reagować z NaOH z wykorzystaniem wody i ma doprowadzić do powstania odpowiedniego produktu, czyli zapisalibyśmy to tak:

CH3CH2Br + NaOH (nad strzałka H20) CH3CH2OH + NaBr

Zawsze w zadaniu powinnaś mieć podane z czym ma reagować i ewentualnie przy użyciu czego np. wody, kataliatora czy światła, bo taka sama rekcja ale zamiast obecności wody wykorzystujemy np. etanol i wygląda to tak:

CH3CH2Br + NaOH(nad strzałka etanol czyli C2H5OH) CH2=CH2 + NaBr + H20
może znacie jakieś strony albo zbiory zadań, żeby przećwiczyć wyglądające w ten sposób reakcje syntezy?

Wydaje mi się, że jeżeli masz zbiór zadań, to powinnaś w nim znaleźć mnóstwo takich reakcji, zwłaszcza z chemii organicznej.

Pozdrawiam
Rose.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 6 gości