Hodowla drożdży - podłoże

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
ktos195xD
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2009, o 12:11

Hodowla drożdży - podłoże

Post autor: ktos195xD »

Witam
Poszukuję informacji dotyczących różnego rodzaju podłoży do hodowli drożdży. czy możecie podać w tym temacie przykłady przepisów na takowe podłoże? Ktoś doradził mi zrobienie go żelatyny (bądź agaru) i glukozy, ale wydaje mi się to zbyt proste, aby okazało się skuteczne . Od razu chcę zaznaczyć też, że kupno gotowego podłoża absolutnie nie wchodzi w rachubę .Zastanawiam się również, czy jest jakiś w miarę pewny (oraz co ważniejsze: możliwy do realizacji w warunkach domowych) sposób zabezpieczenia zawartości szalki przed rozwojem innych, niepożądanych grzybów, bakterii itd.
Awatar użytkownika
wolframix
Posty: 26
Rejestracja: 22 mar 2010, o 18:43

Re: Hodowla drożdży - podłoże

Post autor: wolframix »

Myśle że najlepsze podłoże to Agar+Sacharoza+skrobia+woda
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Hodowla drożdży - podłoże

Post autor: Padre Morf »

Ktoś doradził mi zrobienie go żelatyny (bądź agaru) i glukozy, ale wydaje mi się to zbyt proste, aby okazało się skuteczne

Wystarczy do tego zestawienia dodać pepton i już masz agar glukozowy Sabourauda.
Możesz jeszcze ew. dodać wyciąg mięsny i NaCl.
Zastanawiam się również, czy jest jakiś w miarę pewny (oraz co ważniejsze: możliwy do realizacji w warunkach domowych) sposób zabezpieczenia zawartości szalki przed rozwojem innych, niepożądanych grzybów, bakterii itd.

dodatek antybiotyku.
ktos195xD
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2009, o 12:11

Re: Hodowla drożdży - podłoże

Post autor: ktos195xD »

Dziękuję za pomoc, sam nie wpadłbym na dodanie bulionu mięsnego
Mam jednak jeszcze jedno pytanie: podobno mały dodatek kwasku cytrynowego bardzo korzystnie wpływa na rozwój drożdży, jako, że potrzebują one środowiska kwaśnego. Czy to prawda?
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Hodowla drożdży - podłoże

Post autor: yeast »

YPD i YPG - skład da się chyba zgooglać.
ktos195xD
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2009, o 12:11

Re: Hodowla drożdży - podłoże

Post autor: ktos195xD »

próbowałem, ale niestety nic nie udało mi się znaleźć

Ile około g agaru jest potrzebne na +/- pół litra podłoża?
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Hodowla drożdży - podłoże

Post autor: yeast »

agar ma być 2%, wiec sobie policzP
Tahyon
Posty: 61
Rejestracja: 21 sie 2006, o 14:50

Re: Hodowla drożdży - podłoże

Post autor: Tahyon »

No ale jeżeli ktoś chce regulować kwaskiem cytrynowym pH podłoża bez pHmetrów albo choćby prostych testerów to szczerze życzę powodzenia. Drożdże są tolerancyjne na takie czynniki ale czy to aby wpłynie tak znacząco - tego pewien nie jestem
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość