Zadanie - eksperyment

Grzyby, grzybki w naszych lasach, ale także szeroko pojęta mikologia - nauka o grzybach, ich systematyce, budowie, fizjologii, a także znaczeniu dla człowieka
DarekKety
Posty: 8
Rejestracja: 14 lis 2010, o 13:13

Zadanie - eksperyment

Post autor: DarekKety »

Cześć,
mianowicie takie zadanie mam i nie mogę wpaść o chodzi proszę o pomoc


Uczniowie wykonali eksperyment. Dobrze rozwinięty kapelusz pieczarki położyli na kartce białego papieru a następnie przykryli go przezroczystą miseczką. Następnego dnia podnieśli miseczkę i ostrożnie podnieśli z kartki kapelusz pieczarki. Na kartce papieru zauważyli ciemny, charakterystyczny wzór przypominający spodnią stronę kapelusza pieczarki.

Wyjaśnij wynik tego eksperymentu
Z góry dzięki
DarekKety
Posty: 8
Rejestracja: 14 lis 2010, o 13:13

Re: Zadanie - eksperyment

Post autor: DarekKety »

Na prawdę nikt nie jest w stanie pomóc ?
Awatar użytkownika
Gajek
Posty: 380
Rejestracja: 7 paź 2010, o 19:35

Re: Zadanie - eksperyment

Post autor: Gajek »

Kartka wchłonęła wodą z grzyba i powstało takie odbicie? Szczerze mówiąc nie mam pojęcia, choć z takim czymś się już spotkałem jak zapomniałem schować grzybki d
Ale ogólnie pieczarki mają strasznie dużo wody w sobie, więc ja bym na to stawiał.
DarekKety
Posty: 8
Rejestracja: 14 lis 2010, o 13:13

Re: Zadanie - eksperyment

Post autor: DarekKety »

Tylko dlaczego ten kolor ? ciekawe czy ma to coś wspólnego z ich rozmnażaniem, może w końcu jakiś grzybiarz się wypowie
Awatar użytkownika
Gajek
Posty: 380
Rejestracja: 7 paź 2010, o 19:35

Re: Zadanie - eksperyment

Post autor: Gajek »

Może to po prostu brudna woda jest hahaha

Mój strzał byłby w to, że w tej wodzie znajdują się enzymy trawienne, bo pieczarka jest chyba grzybem saprotroficznym.
Może to te enzymy trawienne dają taką barwę, ja nie wiem to ty tu chyba na studiach jesteś a nie ja
DarekKety
Posty: 8
Rejestracja: 14 lis 2010, o 13:13

Re: Zadanie - eksperyment

Post autor: DarekKety »

Na studia dopiero od października to zdanie z ćwiczeń operonu poz. rozszerzony. a może tutaj chodzi o jakąś fermentację temu miseczką przykryli nie mam pojęcia
Awatar użytkownika
tomek_z
Posty: 68
Rejestracja: 9 lip 2010, o 20:25

Re: Zadanie - eksperyment

Post autor: tomek_z »

Nastąpił wysyp zarodników, stąd ten wzór". Jest to dość powszechny sposób pozyskania zarodników pieczarek.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości