zadanie z alkoholi

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Awatar użytkownika
DVC
Posty: 106
Rejestracja: 25 lip 2010, o 12:23

zadanie z alkoholi

Post autor: DVC »

Cześć. Mam kłopot z pewnym zadaniem. Nie oczekuję gotowej odpowiedzi, chciałabym, żeby ktoś mnie na nią naprowadził.
Oto treść zadania:
W produktach spalania etanolu skażonego metanolem na 23 cząsteczki CO2 przypada 35 cząsteczek H2O. Jaki był stosunek liczby cząsteczek metanolu do liczby cząsteczek etanolu w skażonym alkoholu.?

Potrafię rozwiązać to zdanie, kiedy jest podany stosunek alkoholi, a trzeba obliczyć stosunek CO2 do H2O, ale na odwrót nie. -( Myślę, i mi nie wychodzi.

Zapisałam równania spalania obu alkoholi, pod spodem napisałam ile będzie H2O, a ile CO2, i zastanawiam się jak policzyć ile razy muszę pomnożyć etanol, a ile metanol.

Byłabym bardzo wdzięczna jeśli ktoś naprowadziłby mnie co dalej.
Z góry dziękuję
5zl
Posty: 5
Rejestracja: 1 gru 2010, o 19:04

Re: zadanie z alkoholi

Post autor: 5zl »

właściwie zaczynasz od reakcji. wiec je napisz zadanie jest banalne wiec nie wiem co ci nie wychodzi skoro masz dobrze napisane reakcje. etanol mnóż maksymalnie tak aby nie przekroczyć podanej liczby CO2
Awatar użytkownika
DVC
Posty: 106
Rejestracja: 25 lip 2010, o 12:23

Re: zadanie z alkoholi

Post autor: DVC »

napisałam reakcje:
C2H5OH + 3O2 2CO + 3 H2O
CH3OH + 3/2O2 CO2+ 2H2O
no i podizeliłam 23 na 2 bo tyle jest częsteczek dwutlenku wela w reakcji spalania etanolu i wyszło mi 11
więc pomnozyłam tą reakcję razy 11:
11C2H5OH + 33O2 22CO2 + 33H2O
wyszło mi 33 H2O i 22 CO2 więc odjęłam 23CO2 - 22CO2=CO2
i 35H2O-33H2O= 2H2O i z tego wynika, że reakcję spalania metanolu zostawić muszę bez zmian. czyli stosunek metanolu do etanolu to 1:11.

Myślicie, że to dobre rozwiązanie.? Jest jakieś inne.? Wydaje mi się, że to taki trochę zgadywanie.
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: zadanie z alkoholi

Post autor: Litawor »

Ja ułożyłbym sobie układ równań:
Z x moli C2H6O i y moli CH4O powstają 23 mole CO2 i 35 moli H2O.

Rozpatrując stosunki atomów węgla:
2x moli C + y moli C 23 mole C
Atomów wodoru:
6x moli H + 4y moli H 70 moli H

A matematycznie:
2x + y = 23
6x + 4y = 70

Teraz musisz tylko rozwiązać ten układ równań, co jest bardzo proste. Twój wynik jest prawidłowy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości