Krótkowzroczność -0,5 D - PYTANIA

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
max1234
Posty: 3
Rejestracja: 26 sty 2010, o 19:38

Krótkowzroczność -0,5 D - PYTANIA

Post autor: max1234 »

Witam, stało się! Byłem u okulisty i stwierdził mi krótkowzroczność -0,5 D (w obu oczach) i spisał okulary. Nie mogłem w to uwierzyć, ale z daleka mam lekko rozmazany obraz (najczęściej w TV). Jednak mam taki przypadek, że raz widzę dobrze, a raz źle.

Często jak przymrużę oczy, to dopiero ostrość poprawia się. Oczy są zaczerwienione lekko, a przy komputerze poprzednio siedziałem po 4-5 godzin dziennie (włącznie z 30-45 minutowymi przerwami), teraz siedzę max. 2,5h z 1,5h przerwą. Kilka lat temu siedziałem nawet do 15 godzin NON-STOP (co się nie dziwię, że dotknęła mnie wada wzroku). Lecz od 2009 roku siedziałem po 4 godziny, potem po 6 godzin, 4-5 godzin i teraz po 2-3 godziny.

Mam pytania teraz dotyczące tej wady:
1. Konieczne będą okulary do stałego noszenia?
2. Muszę jeszcze bardziej zredukować komputer, czy obecne 2-3 godziny dziennie wystarczy?
3. Czy ta wada to nic złego i nie muszę się martwić?
4. Długie czytanie wpływa na wadę?
5. Są jakieś ćwiczenia które nie pozwalają na pogłębienie wady?


Dodam, że mam 10 lat, a nieostre widzenie obiektów z daleka mam od połowy grudnia 2009.
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Krótkowzroczność -0,5 D - PYTANIA

Post autor: Collo »

1. to zależy od twojej wady, zapytaj okulisty, niektórzy noszą okulary na stałe, inni po jakimś czasie przestają je nosić, bo widzą już normalnie
2. Rób ćwiczenia relaksacyjne wzroku i przerwy w czasie korzystania z komputera
3. Ja też mam ok. -0,75 i jakoś się tym nie przejmuje, krótkowzroczność to dość popularna wada i coraz więcej osób ją ma. To od ciebie zależy, czy ją zaakceptujesz.
4. Jeżeli czytasz przy słabym świetle to twoja wada może się pogorszyć, generalnie czytanie nie wpływa na krótkowzroczność.
5. Musisz nosić okulary, tak często, jak możesz, to one mają ci poprawić wzrok, ale jako takich ćwiczeń korygujących wadę nie znam.
Prodigy
Posty: 78
Rejestracja: 16 gru 2008, o 19:21

Re: Krótkowzroczność -0,5 D - PYTANIA

Post autor: Prodigy »

zdziwł mnei fakt ze masz 10 lat i kilka lat temu siedziales po 15 h przy kompie duzo troszke. okulary powinnies nosic dowiedz sei czy nie mozesz miec soczewke wtedy musialbys okulary nosic duzo zadziej
max1234
Posty: 3
Rejestracja: 26 sty 2010, o 19:38

Re: Krótkowzroczność -0,5 D - PYTANIA

Post autor: max1234 »

Ten limit 2h dzielę sobie na 30 min i wtedy to wygląda tak:
1. Komputer 30 min
2. Przerwa 1,5 h
3. Komputer 30 min
4. Przerwa 1,5-2h
5. Komputer 30 min
6. Przerwa 1,5-2h
7. Komputer 30 min
8. Przerwa do 45 min
9. Dodatkowe 15 min na sprawdzenie ulubionych stron, czy coś nie ma ciekawego
10. Wyłączam kompa

Mam taki program Workrave i co 10 minut robię sobie 2-minutowe mikroprzerwy na ćwiczenia oczu (ruszanie gałką oczną, zasłanianie oczu dłońmi, mruganie (nie wiem, czy to jest ćwiczenie) itd.).

Jeszcze powiem, że kilka lat temu, to ja głowę miałem blisko przy monitorze! LOL

Czytam przy dobrym oświetleniu, więc raczej dobrze jest?
Błagam tylko, nie proponujcie mi soczewek!

PS. Okularów jeszcze nie kupiłem, bo rodzice myślą, że jak się przyzwyczaję to mi się kompletnie wzrok zepsuje.
zdzisław
Posty: 271
Rejestracja: 1 cze 2009, o 02:52

Re: Krótkowzroczność -0,5 D - PYTANIA

Post autor: zdzisław »

Best of Both Worlds pisze:2. Rób ćwiczenia relaksacyjne wzroku i przerwy w czasie korzystania z komputera
Słuszna rada.
Best of Both Worlds pisze:3. Ja też mam ok. -0,75 i jakoś się tym nie przejmuje, krótkowzroczność to dość popularna wada i coraz więcej osób ją ma. To od ciebie zależy, czy ją zaakceptujesz.
akceptacja niema tu nic do rzeczy. Wadę trzeba korygować (i stosować odpowiednią profilaktykę) po to żeby nie postępowała, żeby ostro widzieć a ewentualnie liczyć na regresję. Tak mała wada ma duża szanse samoistnie ustąpić - pod warunkiem dbania o higienę oczu.
Best of Both Worlds pisze:4. Jeżeli czytasz przy słabym świetle to twoja wada może się pogorszyć, generalnie czytanie nie wpływa na krótkowzroczność.
Jest dokładnie odwrotnie. Czytanie przy słabym świetle wpływa w pomijalnym stopniu na pogorszenie wady. Nastomist ciągły wysiłek wzrokowy polegacy na skupianiu wzroku w jednej odleglości od oka tj czytanie, praca na komputerze, prace przecyzyjne, pisanie itd wpływaja na pogorszenie i progresję wady.
Best of Both Worlds pisze:5. Musisz nosić okulary, tak często, jak możesz, to one mają ci poprawić wzrok, ale jako takich ćwiczeń korygujących wadę nie znam.
Musi korygować wade -moge to być soczewki, okulary jak kto może i woli - oczywiście dobrane przez okulistę.
Nie boli Cie czasem głowa? Jest to często zwiazane z ta wada - czesto ludzie nie widzą pogorszenie ostrosci wzroku, a tylko boli ich głowa po dłuższym czytaniu.
Co moze pomóc:
zmiana nawyków - tak jak wczesniej pisałeś - czeste przerwy - czasem pomaga popatrzeć sie na chwile poza ksiazke, monitor.
Dobre światlo tj nie za słabe ale i co równie ważne nie za silne. Ustawione odpowiednio (najlepiej za pleców w kierunku piszącej ręki), do czytania takie zeby nie powodowało refleksów.
Co do pracy przy komputerze:
dużo do powiedzenia ma jakość monitora. Monitory CRT (kineskopowe) wydzielają dużo ciepła, wytwarzaja silne pole elektrostatyczne - odpowiada to za wysuszanie rogówki - tzw zespół suchego oka. W połączeniu z tym, że patrzący w obraz na monitorze mruga znacznie rzadziej niż w innych sytuacjach wręcz niezbędne są wszelkie, nawet najkrotrze przerwy kiedy pomrugamy i popatrzymy gdzies dalej. Polecam monitory LCD z powodu jak wyżej. Sa enerogooszczedniejsze, wydzielaja mniej ciepla, nie wytwarzaja pola elektrostatycznego (zwałaszcza matryce z podświetlaniem LED). Nie ma problemu z czestotliwością odświeżania (nie migają po prostu:).
Każdy monitor warto wyregulować, zwłaszcza jezeli chodzi o jasności i kontrast (a w CRT - jak najwyższa częstotliwość odświeżania).
max1234
Posty: 3
Rejestracja: 26 sty 2010, o 19:38

Re: Krótkowzroczność -0,5 D - PYTANIA

Post autor: max1234 »

Właśnie zapomniałem powiedzieć, że mam monitor LCD
LG Flatron L192WS (i dobrze)

Często na kompa wchodzę w godzinach 11:00-12:30, a nawet o 13-13:30!
Kończę zwykle o 20:00, czasami o 21:00 (lub o 19-19:30).

Nie, głowa mnie nie boli, po prostu z daleka mam leciutko rozmazane, wyjątkowo malutkich literek nie mogę po prostu przeczytać!
malami128
Posty: 10
Rejestracja: 18 paź 2010, o 12:01

Re: Krótkowzroczność -0,5 D - PYTANIA

Post autor: malami128 »

ja miałam kiedyś -0.5 i zaniedbałam noszenie okularów i teraz mam -2.25 Zaczełam nosić soczewki, także nie mrużę już oczy i przez 4 lata noszenia soczewek pogorszyło mi się tylko o 0.5, a bez noszenia (przez jakieś 4 lata) pogorszyło się o 1.25, także radzę o to zadbać i nosić okulary/soczewki
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości