Mikroskopy - początki

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Mikroskopy - początki

Post autor: szama »

Filtry są zupełnie zbędne, chyba że polaryzacyjne. Studiuje już 4 lata, styczności z mikroskopami mam sporo przy okazji różnych obserwacji na zajęciach i filtry przydały się dwa razy, do obserwacji skrobi i fitolitów. Nic ciekawego szczerze mówiąc jak dla mnie.
Tahyon
Posty: 61
Rejestracja: 21 sie 2006, o 14:50

Re: Mikroskopy - początki

Post autor: Tahyon »

Niebieski filtr do lepszego światła. no dobra, teraz to mi ćwieka zabiliście. Ktoś mi to wyjaśni? Bo nagle poczułem się głupi.

Jak wyżej - zapomnij
Adek24
Posty: 11
Rejestracja: 4 gru 2010, o 23:42

Re: Mikroskopy - początki

Post autor: Adek24 »

Mam już mikroskop I teraz mam pytanie, w czym najlepiej trzymać okulary? Były takie małe folie, ale to tylko transportu. Jakieś woreczki hermetyczne, aby za dużo kurzu na nie nie spadło? Aha i czym najlepiej oczyścić z malutkiego kurzu okulary lub soczewkę Barlowa ?
Adek24
Posty: 11
Rejestracja: 4 gru 2010, o 23:42

Re: Mikroskopy - początki

Post autor: Adek24 »

Mam jeszcze pytanie. W mikroskopie mam przybliżenia 4x,10x,40x i jak patrzę normalnie bez niczego na 4x oraz 10x to jest białe pole, ale jak patrzę na 40x to są takie ciemne kreski na biało-szarawym tle, co to może być i jak to zmienić?

Ps. Sorki, że post pod postem, jak da się to proszę o złączenie
Awatar użytkownika
Gajek
Posty: 380
Rejestracja: 7 paź 2010, o 19:35

Re: Mikroskopy - początki

Post autor: Gajek »

Może za blisko przykładasz oko i widzisz swoje rzęsy? d
Albo jakiś kurz może
Adek24
Posty: 11
Rejestracja: 4 gru 2010, o 23:42

Re: Mikroskopy - początki

Post autor: Adek24 »

nie Ale jak wezmę jakiś preparat to i tak nic nie widać, ciągle ten sam widok. Raz przez przypadek przycisnąłem obiektyw do szkiełka przykrywającego, więc może coś się ubrudziło albo przez przypadek dotknąłem tylko jak obiektyw umyć, przemyć?
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Mikroskopy - początki

Post autor: szama »

Okulary trzymasz w mikroskopie, mikroskop nakryj foliowym workiem i wsio.
Weź wacik kosmetyczny albo bibułę białą do czyszczenia, ale tak idealnie czystego nigdy nie będziesz miał.

Kreski to nic innego jak tylko rzęsy lub ich odbicie.
Adek24
Posty: 11
Rejestracja: 4 gru 2010, o 23:42

Re: Mikroskopy - początki

Post autor: Adek24 »

To nie są rzęsy, jak przyłożę blisko to wtedy widzę, rzęsy Patrzę na cebule i widzę jej komórki, ale jakby za nimi są te kreski (jakby przekładane szare,białe,szare,białe. ale nie są równe. Chyba, że w Biolux Al na 40x tak jest?
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Mikroskopy - początki

Post autor: szama »

Może dostałeś lipny obiektyw, ale przez internet ciężko stwierdzić.
Adek24
Posty: 11
Rejestracja: 4 gru 2010, o 23:42

Re: Mikroskopy - początki

Post autor: Adek24 »

Już zrobione, było to :. odcisk palca na okularze z zewnętrznej strony Przetarłem patyczkiem do uszu (czystym) i po sprawie. Jeśli będę czyścił takimi patyczkami to nie porysuję go? Aha, i jak rysa wygląda?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość