Korzyści stałocieplności

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
beznazwy
Posty: 252
Rejestracja: 24 gru 2009, o 08:34

Korzyści stałocieplności

Post autor: beznazwy »

Jakie są możliwe korzyści z stałocieplności? Musiały przecież być duże, bo trzeba na nią dużo energii, a dobór naturalny nie lubi marnotrawstwa".

Wiem, że podobne tematy były na forum, ale nie spotkałem się tam z odpowiedzią na pytanie o korzyści, a tylko taka mnie interesuje.

Pewnie umożliwiła jakąś inną zmianę? Jaką?

Mógłby ktoś pomóc?



PS:Moderatorzy myślę, że na forum przydałby się dział dotyczący ewolucjonizmu, na pewno wiele osób, tak jak ja, nie mogło znaleźć odpowiedniego działu na swoje pytania.
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Korzyści stałocieplności

Post autor: szama »

Uniezależniła od ciepłych promieni słońca.

Ssaki opanowały ląd po katastrofie która zmiotła zmiennocieplne dinozaury. Pierwsze ssaki były drobne i w większości nocne z tego co kojarzę, zajeły wolną niszę, gdyż zmiennocieplne dinozaury potrzebowały wygrzewać sie w dzień, nie mogły byc więc nocne.
beznazwy
Posty: 252
Rejestracja: 24 gru 2009, o 08:34

Re: Korzyści stałocieplności

Post autor: beznazwy »

Dalej nie odpowiedziałeś na pytanie do końca dla czego się pojawiła, powiedziałeś tylko dlaczego zaczęła dominować.

Uniezależnienie od promieni słońca chyba nie jest wystarczającym zyskiem jeśli mamy tracić tak dużo energii na utrzymanie stałą ciepłotę, a możemy tylko od czasu do czasu po wylegiwać się na słońcu".

Może zna ktoś jakąś teorie tłumaczącą jej powstanie? Czy stała ciepłota może mieć jakiś korzystny wpływ na fizjologie? bo chyba tutaj trzeba szukać przyczyny?.
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Korzyści stałocieplności

Post autor: szama »

Bo była wolna nisza ekologiczna dla stałocieplnych szczurów której dinozaury z w/w przyczyn nie mogły zająć.

Wg mnie to tak jak z wyjsciem na ląd - 10 razy bardziej nieprzyjazne srodowisko, chyba pod każdym względem oprócz dostępności światła, ale było puste, a natura nie lubi pustki jesli zycie w takich warunkach jest możliwe.
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

[Link] Korzyści stałocieplności

Post autor: karteczka88 »

stalocieplnosc-vt7231.htm

stalocieplnosc-vt5962.htm

Polecam też książkę Fizjologia zwierząt Knut Schmidt-Nielsen, rozdział: Temperatura
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
beznazwy
Posty: 252
Rejestracja: 24 gru 2009, o 08:34

Re: Korzyści stałocieplności

Post autor: beznazwy »

Czytałem te tematy i są tam tylko opisane przystosowania, które składają się na stałocieplność a nie same jej korzyści.
ugaczakamaka
Posty: 51
Rejestracja: 5 kwie 2010, o 12:22

Re: Korzyści stałocieplności

Post autor: ugaczakamaka »

kamzzz pisze:Czytałem te tematy i są tam tylko opisane przystosowania, które składają się na stałocieplność a nie same jej korzyści.

Szama tam dobrze kombinował z tą wolną niszą, jednak tego nie sprecyzował.
Stałocieplność pojawiła się przed zejściem ze sceny dinozaurów. Dinozaury jako gady były stałocieplne, co ograniczało ich wzmożone działanie m.in. polowanie tylko do dnia. Jedną z dróg ofiar przed umknięciem śmierci była zmiana trybu życia na nocny, co związało się z przymusem przejścia na stałocieplność. Byli to zapewnie roślinożercy , gdyż pokarm roślinny jest tak samo dostępny za dnia, jak i za nocy, po jakimś czasie ruszyli za nimi pierwsi nocni drapieżcy, możliwe, że wypchnięci z dziennej działalności w wyniku przegranej konkurencji.
Doprecyzowując, stałocieplność wyewoluowała jako obrona przeciwko drapieżnikom.
W dalszym ciągu w wyniku m.in. zmian klimatu stałocieplność umożliwiła zajęcie terenów znajduących się w klimacie umiarkowanym czy nawet polarnym.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Korzyści stałocieplności

Post autor: WojtekB »

ugaczakamaka pisze:Stałocieplność pojawiła się przed zejściem ze sceny dinozaurów. Dinozaury jako gady były stałocieplne, co ograniczało ich wzmożone działanie m.in. polowanie tylko do dnia.
Taki mały chochlik chyba się wkradł pewnie miałeś na myśli zmiennocieplność
ugaczakamaka
Posty: 51
Rejestracja: 5 kwie 2010, o 12:22

Re: Korzyści stałocieplności

Post autor: ugaczakamaka »

WojtekB pisze:Taki mały chochlik chyba się wkradł pewnie miałeś na myśli zmiennocieplność
O kurczę, faktycznie

Serdecznie, dziękuje za wyłapnie go .
beznazwy
Posty: 252
Rejestracja: 24 gru 2009, o 08:34

Re: Korzyści stałocieplności

Post autor: beznazwy »

Dziekuje


PS:Moderatorzy myślę, że na forum przydałby się dział dotyczący ewolucjonizmu, na pewno wiele osób, tak jak ja, nie mogło znaleźć odpowiedniego działu na swoje pytania.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Korzyści stałocieplności

Post autor: yeast »

Stałocieplność do stała temperatura do działania enzymów - bez względu na temperaturę na zewnątrz, twoje enzymy zawsze mają optimum - to chyba wystarczająco dobreP?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Korzyści stałocieplności

Post autor: AnnaWP »

Stałocieplność i zmiennocieplność nie są cechami zero/jedynkowymi. To przystosowanie pojawiało się stopniowo. Istnieją gady zdolne do podnoszenia temperatury ciała o kilka stopni. Również niektóre owady - np. pszczoły utrzymują stałą temperaturę w ulu.

Nasza stałocieplność również działa w pewnym zakresie temperatur, przy zbyt dużej różnicy temperatur również zawodzi.

Rosnące tempo metabolizmu umożliwiło podniesienie temperatury ciała o 1 stopień. To dało przewagę w chłodzie, bowiem enzymy działały szybciej, metabolizm był sprawniejszy, reakcje szybsze. Dalsze udoskonalenie zdolności homeostazy na każdym etapie dawało korzyść.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości