Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

1-2 - Orzęski
3 - Coleps sp.
4 - Malutka muchówka (około 2 mm)
5 - skrzydło jw.
6 - Banan (ziarna skrobi w komórkach miąższu)
7 - miąższ jabłka
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

bardzo stare, zascheniete glony nitkowe, ob 10x. zdjecie w fatalnej jakosci - robione cyfrowka przez okular co w moim przypadku jakos sie nie sprawdza bo:
- obejmuje max 10% pola widzenia
- aparat daje swoje puste powiekszenie
- sam sobie ustawia ostrosc, wariujac caly czas

w zwiazku z tym nie fatygowalem sie nawet ze statywem i zdjecie do tego wszystkiego jest poruszone, chcialem pokazac tylko tym co sa w stanie sobie to wyobrazic na podstawie zlego zdjecia, ze za pomoca odpowiedniej kombinacji filtrow mozna uzyskac efekt dosc bliski DIC. naoczna obserwacja oczywiscie nie umywa sie do tego co tu teraz prezentuje.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

Robienie zdjęć przez okular, to rzeczywiście niełatwa sprawa.
Dużo większe pole widzenia (u mnie nawet około 50%) dają okulary z tzw. odrzuconą źrenicą". Oczywiście okulary szerokopolowe. Z autopsji wiem że nie każda cyfrówka się do tego nadaje. Dobrze jak cyfrak ma pełny manual, wtedy można pokombinować. Idealnym rozwiązaniem jest kamera mikroskopowa, ale to co w tej chwili jest na rynku, no cóż, jest co najwyżej przyzwoite.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

teoretycznie ma manual, ale w praktyce sprowadza sie do do wciskania tylu guzikow ze jest to mordega. dawniej krecilo sie obiektywem i ostrosc byla, krecilo sie przyslona i voila.

okulary mam szerokokatne, 20 albo 22 stopnie pola widzenia.

mam analogowy aparat i sadze ze jakosc tego co on oferuje bije zdecydowana wiekszosc sprzetu dostepnego za niskie ceny. minusem jest oczywiscie bardzo utrudniona publikacja zdjec.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: _Marcin_ »

planapo, spróbuj ustawić tak, jeśli się da u ciebie. Ostrość na nieskończoność, biel na auto/żarówka i trochę zoom na obiektywie, ja tak ustawiam w aparacie w tel. SE k800i i fotki wychodzą czasami całkiem przyzwoite. Jednak z komórki nie da sie za dobrze uchwycić ciliatury somatycznej i oralnej, wychodzi z reguły rozmyta
Poniżej kilka zdjęć wykonanych w takim ustawieniu, zdjęcia są obrabiane przez zwiększenie kontrastu, zmianę kolorów i intensywności jasności.
1.jpg
*Lacrymaria olor /Plan 20/0,40 DIC/
2.jpg
3.jpg
*bakterie nitkowate /GF-Planapochromat 63/0,90 DIC/
4.jpg
5.jpg
*ameby /GF-Planapochromat 63/0,90 DIC/
6.jpg
*Tetrahymena sp. /GF-Planapochroamt 63/0,90 DIC/
*Litonotus sp.? /Plan 20/0,40 DIC/
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

widze zes zdobyl planapo 63x GF zeissa (: w Polsce? co znaczy GF?

jak pokombinuje to cos wrzuce, ale prawdopodobnie predzej jednak skany z apratu klasycznego niz polprodukty z cyfrzaka.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

No Marcin ob. 63X marzenie (zresztą wiesz).
Popatrz na moje fotki orzęsków może coś sklasyfikujesz. Ja niestety oprócz bardzo charakterystycznych i typowych nie mam narzędzi do poprawnego opisu innych włochaczy.
tabuin
Posty: 10
Rejestracja: 24 sty 2011, o 21:13

[Film] egzocytoza

Post autor: tabuin »

c.d.

Przebieg egzocytozy u przedstawiciela orzęsków, x40


Praca wodniczki tętniącej u przedstawiciela orzęsków, x40

Wszystkie fotografie oraz filmiki wykonano przy wykorzystaniu mikroskopu Bresser Biolux NV, dołączonej do zestawu kamerki, okularu o powiększeniu x16 i obiektywów o powiększeniach podanych przy konkretnych zdjęciach.

Pozdrawiam i oczekuję opinii:
Tabuin
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: _Marcin_ »

widze zes zdobyl planapo 63x GF zeissa (: w Polsce? co znaczy GF?
tak, kupiłem na allegro za nieco ponad 600zł z przesyłką, na ebay jest taki sam

cgi.ebay.pl/Obiettivo-per-microscopio-Carl-Zeiss-Jena-/220727505629

tyle że dużo drożej. Obiektyw spisuje się całkiem nieźle w jasnym polu i w DIC, jestem z niego ogólnie zadowolony. GF znaczy coś w rodzaju duże pole czy coś takiego, pewnie ma duży obszar roboczy. Proponuje też trzymać się nazwy GF-Planapochromat 63/0,90 Carl Zeiss Jena, Planapo 63/1,40 Oel robił Zeiss West (chyba w Oberkochen albo gdzieś indziej w Niemczech Zachodnich, Jena była we wschodnich). Ten drugi, immersyjny jest niebo lepszy od mojego tylko ,że często cierpią te obiektywy na rozwarstwienia soczewek i trzeba uważać na to co sie kupuje. Próbowałem licytować na ebayu Planapo 63/1,40 Zeiss ale choć dawałem ponad 1tys. to przegrywałem licytacje. Są to drogie obiektywy.
Zdjęcie 1 - Suctoria sp.
2-5 - różne orzęski (foto 2 niedawno był, może z innej perspektywy ktoś go rozpozna, pod 3 chłopak trochę rozpaćkany)
Co do nr 1. to małe sprostowanie, Suctoria to nie jest rodzaj a dużo wyższa jednostka systematyczna więc ten zapis jest mocno błędny. Na fotce jest prawdopodobnie Podophyra sp Nr 2. wygląda jak Pleuronema, 3 tak wygląda orzęskowy placek, 4 nie wiem zabardzo co to a 5 to telotroch jakiegoś Peritrichia, moze Vorticella?
tabuin, fajne filmiki i zdjęcia.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: _Marcin_ »

-Czy ktos moze wie co to jest na ostatnim zdjeciu?
ciężko powiedzieć, nigdy czegoś takiego nie widziałem ale może to być np. jakiś pancerzyk?
Zdjęcia w technice polaryzacyjnej całkiem dobre

Paramecium caudatum koniugacja Plan 20/0,40 DIC
1.jpg
Thecamoeba sp. Plan 40/0,65 DIC
2.jpg
Wolnożyjące bakterie wodne, GF-Planapochromat 63/0,90 DIC (niezbyt wyraźnie wyszły bo były w ciągłym ruchu i aparat nie podołał zadaniu )
3.jpg
4.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

wzglednie udane fotki z cyfrowki (: male pole widzenia ale idzie jakos zrobic.

czasem warto wrocic do preparatow, ktore ostatni raz robilo sie w podstawowce.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: _Marcin_ »

planapo, fajne fotki, szczególnie ta margaryna albo płyn do mycia naczyń prawie jak DIC. Nie próbowałeś nigdy obserwacji z COL?
Z czego robiłeś kolorowe filtry Rheinberga?
Masz całkiem dobry i drogi mikroskop, co jest głównym przedmiotem twoich obserwacji? Domyślam się, że raczej nie to co widzę na powyższych zdjęciach.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

_Marcin_ pisze:Nie próbowałeś nigdy obserwacji z COL?
Co to jest COL ?

planapo mi się najbardziej podoba pomidor (ostatnia fotka) i płyn do mycia naczyń - super
Przyłączam się do pytania Marcina odnoście filtrów.

Zdjęcia robione cyfrowym kompaktem przez okular:
1-2 - Suctoria
3-4 - Ameba
5 - skrystalizowany proszek do prania (bez szkiełka nakrywkowego)
Cyfrak sprawdza mi się dobrze przy Pol, DF i KF, przy jasnym polu jest również całkiem nieźle ale przy DIC, niestety lipa.
Dobrze to znaczy że max 10% wychodzi przyzwoicie.
Kamera mikroskopowa, pozwala na bezpośredni podgląd, ma mnóstwo zalet (mam trikular) ale niestety szumi strasznie i nic nie mogę z tym zrobić.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość