Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

Pickul pisze:
_Marcin_ pisze:Nie próbowałeś nigdy obserwacji z COL?
Co to jest COL ?

no wlasnie, co to jest? i tu wychodzi kto sie zna naprawde.

przyznaje ze kombinacje z filtrami mnie bardzo ciesza, a tym bardziej efekty. pomidor (bede jeszcze go robic analogiem, na czysto) to tez jest efekt modyfiakcji jasnego pola filtrami (:

z czego i jak je robie? no, no, widze ze jak znawcy nie wiedza to chyba powinienem zachowac ten sekret (: ale wredny nie bede bo jeszcze nie raz bede mial pytania do tych co wiedza tu znacznie wiecej ode mnie.

jestem z wyksztalcenia designerem i wszelkie macgyveryzmy od dziecka nie byly mi obce, umiem kombinowac i te filtry sa tego owocem, oraz tego co wyczytalem po sieci, glownie za granica, (bo zeby sie tak bawic to zasady dzialania trzeba poznac). uzywam kolorowych folii - to raczej powszechnie wiadomo - oraz filtrow drukowanych na folii przezroczystej. robie je na komputerze w programie wektorowym (illustrator, w polsce bardziej popularny do tego samego jest corel) moge sobie robic dowolne wariacje (: do tego dochodza oczywiscie zmudne eksperymenty metoda prob i bledow bo dla kazdego obiektywu pewne czesci beda sie roznic parametrami.

mikroskopowaniem interesowalem sie hobbystycznie od lat i przez moje rece przeszlo juz troche roznego sprzetu, obecny jest chyba 4tym albo 5tym i chyba ostatnim (pewnie jeszcze za jakimis obiektywami i akcesoriami bede patrzec, w tym jednak prawdziwym DIC (: ). zakup lepszego sprzetu kilka dobrych lat temu byl spowodowany checia poszerzenia mozliwosci w artystycznej fotografii, ktora na ASP byla i ktoraod lat tez sie zajmuje. Ekspertem biologicznym nie jestem (choc 5 w liceum za nastawienie mitozy bez immersji dostalem (: ) i pewnie niejedengo sie tu dowiem, ze swojej strony mam nadzieje ze za to stroną wizulaną uda mi sie jeszcze nia raz zaskoczyc nawet wyjadaczy (:

no i na deser te zaschniete glony nitkowe ala DIC, troche lepsze zdjecie, choc filtr wymaga jeszcze korekty czesci kolorystycznej.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

planapo pisze:uzywam kolorowych folii
Pokaż jak to wygląda, załącz jakieś zdjęcia, gdzie zakładasz filtry (w którym miejscu mikroskopu), cholera bardzo interesujące, więcej szczegółów poproszę
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: _Marcin_ »

Pickul napisał(a):
_Marcin_ napisał(a):
Nie próbowałeś nigdy obserwacji z COL?
Co to jest COL ?

no wlasnie, co to jest? i tu wychodzi kto sie zna naprawde.
Circular Oblique Lighting , po naszemu to będzie oświetlenie skośne pierścieniowe. W miejscu przysłony aperturowej wkłada się nieprzezroczystą okrągłą przesłonę o wielkości min. 50% max. apertury obiektywu albo większą w zależności od potrzeb.Otrzymuje się fajne plastyczne obrazy o większym kontraście i rozdzielczości, trochę podobne do kontrastu fazowego. Ja tak kiedyś eksperymentowałem, jak nie miałem ani kontrastu fazowego oraz DIC.

Kod: Zaznacz cały

microscopy-uk.org.uk/mag//artdec03/wdonion2.html

Kod: Zaznacz cały

microscopy-uk.org.uk/mag//artoct03/wdoblique.html
Pokaż jak to wygląda, załącz jakieś zdjęcia, gdzie zakładasz filtry (w którym miejscu mikroskopu),
Pickul, wydaje mi sie, żę filtr Rheinberga umieszcza się pod kondensorem w oprawce na filtry albo bezpośrednio na przysłonie irysowej o ile się ma tam dostęp. To taki okrągłe płytki z kolorowym środkiem np. czerwony w środku i niebieski na obwodzie, zielony środek a czarny na zewnątrz. Kiedyś myślałem nad tym, ale nie wiedziałem z czego takie filtry zrobić
1.jpg
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

To wiem:

Kod: Zaznacz cały

micro.magnet.fsu.edu/primer/techniques/rheinberg.html
ale właśnie z czego to się robi - kolorowe folie - gdzie kupić, jakie, giętkie, sztywne itp. masa pytań
Efekty bardzo ciekawe.
1.gif
1.gif (16.33 KiB) Przejrzano 665 razy
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

COL - chyba w sumie wlasnie jakas wariacje tego robie, tylko ze nazwy nie znalem ja zawsze bardziej siedzialem w praktyce niz teorii. podana strona jest bardzo ciekawa i przydatna tylko ze nawigacje ma tragiczna i znalezc cos na niej to sztuka.

a o technice robienia filtrow to moze jutro cos skrobne (: kolorowe folie kupi w kazdym lepszym w sklepie artystycznym/papierniczym (: robienie filtrow na kompie to nieco inna zabawa.

jeszcze kilka dzisiejszych zrzutow:
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: pawelcanon36 »

planapo ostatnie zdjęcie, zbieram szczękę z podłogi Opisz proszę jak wyglądał filtr wykorzystany do tego zdjęcia.

Okrzemka Pleurosigma angulatum sm. w różnych metodach obserwacji, obiektyw achromatyczny 20x.

BF

KF dodatni (ob. 20x PhS achromat Pzo)
I tu pojawia się problem we wszystkich technikach zamieszczonych poniżej robienie zdjęć telefonem komórkowym przez okular średnio się nadaje, a to moja jedyna opcja robienia zdjęć(średnio się nadaje ponieważ pojawiają się nieznośne szumy i rozbłyski światła)
1.jpg
(9.96 KiB) Nie pobierany
Połączenie DF i rheinberg illumination
2.jpg
DF

rheinberg illumination

rheinberg illumination

rheinberg illumination
3.jpg
Pol
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

pawelcanon36 - szóste zdjęcie śliczne.
pokarz filtr do tej fotki, opisz szczegóły techniczne.
Oświetlacz - przesłona polowa rozwarta na maxa ?, Filtr pod kondensorem czy na oświetlaczu ? itp.
pawelcanon36 pisze:planapo ostatnie zdjęcie, zbieram szczękę z podłogi
- przyłączam się, pozostałe dwa też super (analog czy cyfrak ?)

1 - Euchlanis
2 - kiedyś wrzucałem na forum, wczoraj mi się ponownie nawinął
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

zdjecia sa robione sa cyfrzakiem, analog jest zapakowany filmem i na nim robie wylacznie rzeczy na czysto, ktore maja szanse bardzo dobrze wygladac, pewnie za jakis miesiac dwa wywolam film i wtedy sie pochwale (:

- filtry umieszczam pod kondensorem w oprawce, ktora tam sie znajduje i jest przewidziana na filtry.
- czasem - rzadko - w celu podkolorowania daje jeszcze cos na zrodlo swiatala (ale wtedy raczej nie moze byc ustawienia wg kohlera bo w polu widzenia pojawia sie ostry obraz filtra)
- uzywane filtry stanowia polaczenie domowego filtru do ciemnego pola i rheinberg illumination, czasem stosuje jeszcze inne kombinacje (te do pseudo DIC)
- filtry zrobione sa z kawalkow (czasem nawet kilkunastu) kolorowych folii (jest dosc maly wybor kolorow w sklepach) i z kawalkow folli z nadrukowanymi kolorami, minus jest tu taki, ze te kolory sa dosc mdle, ale za to ich paleta nie jest ograniczona. mozna posluzyc sie jeszcze kolorowymi markerami.

tak to pokrotce wyglada (: na razie mam opracowane filtry dla powiekszen 5x i 10x, obecnie pracuje nad 20x. jak juz wsyzstko bedzie dograne to zamowie wycinanie w folii na ploterze tnacym i wymiary beda idelane.

niedlugo pokombinuje z COL bo tu tez widze potencjal (:

z ciekawostek to podobno latwo mozna zrobic polaryzacje uzywajac do tego fotograficznych filtrow polaryzacyjnych.

uzywany do testow filtrow preparat z zaschnietymi glonami:
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: pawelcanon36 »

pawelcanon36 - szóste zdjęcie śliczne.
Dzięki Pickul
pokarz filtr do tej fotki, opisz szczegóły techniczne.
Oświetlacz - przesłona polowa rozwarta na maxa ?, Filtr pod kondensorem czy na oświetlaczu ? itp.
No więc po kolei:
-przysłona polowa wycentrowana, otwarta na max
-przysłona aperturowa otwarta na max
-kondensor tak jak przy DF, podniesiony na max do góry
-a filtr wyglądał tak:

Pierścień był wykonany z tej zielonej folii widocznej na zdjęciu a kółko w środku z czerwonej. Średnica centralnego kółka jest taka jak średnica przesłony do DF z mojego zestawu UFC od Pzo (16 mm). Ponieważ nie miałem jak tego skleić otwór w zielonej folii zrobiłem o 2 mm mniejszy tak że czerwone kółko oparło się na 2 mm zielonej folii.
-filtr umieszczam w oprawce na filtry pod kondensorem
-podczas zabawy z tymi filtrami zauważyłem że aby to zadziałało centralne kółko musi mieć mniejszą przepuszczalność niż ten pierścień do o koła. Jeżeli mamy taki układ filtrów że centralne kółko ma większą przepuszczalność można je pomalować z jednej strony czarnym markerem(zmienia to kolor ale nieznacznie). W moim 7 zdjęciu z poprzedniego postu filtr był taki jak przy 6, tylko kolory były na odwrót i właśnie centralne zielone kółko musiałem pomalować czarnym markerem.

A teraz coś innego:

Czy to sinice, BF Plan 40x
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

ostatnio probuje spasowywac filtry na ustawienie wg kohlera - te ktore byly przyciete na kondensor ustawiany na max na gorze juz nie dzialaja.

moje filtry stanowia modyfikacje tego co jest tu pokazane:

Kod: Zaznacz cały

microscopy-uk.org.uk/mag/artapr02/contrast.html
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

pawelcanon36 pisze:Czy to sinice, BF Plan 40x
sinice nitkowe prawdopodobnie Anabaena

planapo włos na ob. 10X - prześliczny

Panowie napiszcie czy np. folie od teczek biurowych mogą być ? (teczka górą folia przeźroczysta dołem kolor)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

Pickul pisze: planapo włos na ob. 10X - prześliczny
dzieki (:

pasuje opracowac dzialajace filtry dla mocniejszych obiektywow, (40x i wiecej) a niestety na razie mi sie to nie udaje.

folie z teczek bywaja dobre, ale nie wszystkie sam pokroilem kilka zeby sie tego dowiedziec. naprawde idz jutro do pierwszego lepszego papierniczego i dostaniesz. kolorowe i przezroczyste - sluza np. jako przekladki w segregatorach. ich gietkosc jest mniej wiecej taka jak kliszy fotograficznej tak ze kolko o srednicy 32mm zachowuje odpowiednia twardosc. najczesciej sprzedaja w formacie a4, wiec arkusz na dzo filtrow wystarcza (:
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

Co jest na pierwszym zdjęciu

2 - wrotek,
3 - skrystalizowana sól kuchenna (bez szkiełka nakrywkowego)
4 - szczypiorek

Zdjęcie 1 - kamera mikroskopowa 1,3 MPx
Zdjęcia 2 - 4 - kompakt cyfrowy Panasonic
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości