Matura 2011 - najbardziej przyszłościowe studia.

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?

Który z tych kierunków jest najbardziej przyszłościowy?

1. Weterynaria
21
66%
2. Biotechnologia
4
13%
3. Fizjoterapia
4
13%
4. Turystyka i Rekreacja
2
6%
5. Zarządzanie
1
3%
 
Liczba głosów: 32

Awatar użytkownika
ebiologia
Posty: 281
Rejestracja: 21 lip 2010, o 15:45

Matura 2011 - najbardziej przyszłościowe studia.

Post autor: ebiologia »

Witam wszystkich !

Już za kilka miesięcy czeka mnie i zapewne sporą część użytkowników tego forum maturka, a po niej bardzo ważna decyzja - wybór studiów. Być może nawet bardzo ważna ze względu, na to, że mogą być problemy ze studiowaniem kilku kierunków jednocześnie lub zmianą kierunku (mam tutaj namyśli ustawe o której pewnie większość słyszała).

Wydaje mi się, że studia na które będziemy starali się dostać powinny nas interesować, być ciekawe oraz co także jest bardzo ważne - nie powinno być po nich problemów ze znalezieniem pracy. Ja osobiście mam ogromny dylemat, na jaki kierunek się zdecydować. Ciągle w głowie mam tysiące różnych myśli i opcji na przyszłość. Na egzaminie maturalnym będę zdawał biologie na poziomie rozszerzonym oraz j. polski, j. angielski i matematykę na poziomie podstawowym. Dobrze zdając te przedmioty mam całkiem spore pole manewru co do wyboru studiów. Mieszkam w Poznaniu, więc praktycznie nie ma kierunku którego nie mógłbym tutaj studiowć.

Kierunki które biore pod uwagę:
1. Weterynaria - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu - Kierunek rusza pierwszy raz od roku akademickiego 2011/2012 a więc nie ma osób które mogłyby cokolwiek powiedzieć na temat weterynarii w Poznaniu. Po pierwsze z tego co słyszałem ma być tylko 30 miejsc, więc ciężko będzie się dostać. Po drugie wydaje mi się, że pracodawcy w pierwszej kolejności będą zatrudniali absolwentów weterynarii, który ukończyli studia w innych miastach niż Poznań (np. Wrocław, Warszawa itd.). Po trzecie nie wiadomo jaki jest poziom tych studiów.
Podsumowując - Bardzo dużo nie wiadomych, a więc kierunek bardzo niepewny.

2. Biotechnologia - UP lub UAM - Kierunek bardzo oblegany przez studentów, bardzo dużo nauki, ciężkiej nauki a pracy w Polsce ZERO. A jeżeli już znajdziemy prace to napewno dużo w niej nie zarobimy. A więc czy warto męczyć się 5 a może nawet więcej lat (doktorat) po to aby zarabiać 1500 zł miesięcznie. Nie lepiej wybrać inny kierunek?

3. Fizjoterapia - UM - Studia z tego co słyszałem są wmiare przyjemne, są znośne, nie trzeba się aż tak dużo uczyć jak na weterynarii i biotechnologii, a i z pracą powinno być łatwiej chociażby z tego względu, że możemy otworzyć sobie własną działalność lub pracować w szpitalach, przychodniach itp. Społeczeństwo się starzeje, więc pracy dla fizjoterapeutów także nie powinno zabraknąć (chociaż jest także bardzo dużo absolwentów tego kierunku).

4. Turystyka i Rekreacja - UAM, AWF - Studia wydają mi się bardzo ciekawe i przyjemne, gorzej może być później ze znalezieniem pracy.

5. Zarządzanie - UAM, PP - a to kierunek zupełnie z innej beczki. Nie wiem czy łatwo po nim dostać prace, z tego co słyszałem to niezabardzo. Także jest bardzo dużo absolwentów i studentów tego kierunku. Jest to kierunek bardzo ogólny po którym nie ma się konkretnego wykształcenia tak jak po czterech wcześniej opisywanych kierunkach. Można po nim robić tysiące ciekawych studiów podyplomowych

Co sądzicie o tych kierunkach?
Jakie macie zdanie na ich temat?
Macie może jeszcze jakieś inne, ciekawe propozycje kierunków studiów po których powinniśmy znaleść dobrą prace (najlepiej w Polsce).
Awatar użytkownika
proximeaccessit
Posty: 256
Rejestracja: 12 mar 2010, o 01:09

Re: Matura 2011 - najbardziej przyszłościowe studia.

Post autor: proximeaccessit »

Jak dla mnie, to żaden nie jest przyszłościowy. Zresztą, co to znaczy przyszłościowy"? Jeśli chcesz dobrze zarabiać, to najlepiej idź na politechnikę.
Awatar użytkownika
ebiologia
Posty: 281
Rejestracja: 21 lip 2010, o 15:45

Re: Matura 2011 - najbardziej przyszłościowe studia.

Post autor: ebiologia »

Tk, tylko, że na PP trzeba być dobrze rozumieć matematyke, fizyke itp. A na politechnice to jaki kierunek? Bioinformatyka?
Awatar użytkownika
proximeaccessit
Posty: 256
Rejestracja: 12 mar 2010, o 01:09

Re: Matura 2011 - najbardziej przyszłościowe studia.

Post autor: proximeaccessit »

Matematyka i fizyka na poziomie rozszerzonym nie są wcale takie trudne, po prostu trzeba trochę popracować. Obawiam się, że biologia jest bardziej wymagająca. Myślałam raczej o jakimś kierunku niezwiązanym z biologią, jak np. energetyka. Szczerze mówiąc, nawet nie wiem, co tak naprawdę można robić w tym kraju po bioinformatyce. Łatwiej byłoby doradzić, gdybyś zdawał jeszcze chemię. Z tego, co wiem, to farmaceuci nieźle sobie radzą (pod warunkiem, że nie pracują w aptece).
Awatar użytkownika
ebiologia
Posty: 281
Rejestracja: 21 lip 2010, o 15:45

Re: Matura 2011 - najbardziej przyszłościowe studia.

Post autor: ebiologia »

proximeaccessit - a co sądzisz o zarządzaniu (ten kierunek jest także na politechnice)
Awatar użytkownika
proximeaccessit
Posty: 256
Rejestracja: 12 mar 2010, o 01:09

Re: Matura 2011 - najbardziej przyszłościowe studia.

Post autor: proximeaccessit »

Chyba raczej nie polecam, mało konkretny i nudny. Podobno jest coraz więcej absolwentów tego kierunku.
Awatar użytkownika
Epsilon
Posty: 125
Rejestracja: 29 sty 2011, o 12:41

Re: Matura 2011 - najbardziej przyszłościowe studia.

Post autor: Epsilon »

ebiologia, zarządzanie jest na politechnikach, uniwersytetach, szkołach wyższych i Bóg wie, gdzie jeszcze. I tłumy absolwentów po tym. Nie jest łatwo dostać pracę, no chyba że za kasą, ale to każdy kierunek jest przyszłościowy
Awatar użytkownika
Kerkyros
Posty: 54
Rejestracja: 12 paź 2009, o 21:00

Re: Matura 2011 - najbardziej przyszłościowe studia.

Post autor: Kerkyros »

że mogą być problemy ze studiowaniem kilku kierunków jednocześnie lub zmianą kierunku (mam tutaj namyśli ustawe o której pewnie większość słyszała).
A jak wygląda to cudowne nowe ograniczenia zmiany kierunku, nic o tym nie słyszałem, ale już o dwóch lub więcej na raz słyszałem.
Awatar użytkownika
wojtak
Posty: 795
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:33

Re: Matura 2011 - najbardziej przyszłościowe studia.

Post autor: wojtak »

A dietetyka? Po studiach otwierasz własny zakład i kasujesz pieniądze nie tylko od grubasów -)
Awatar użytkownika
ebiologia
Posty: 281
Rejestracja: 21 lip 2010, o 15:45

Re: Matura 2011 - najbardziej przyszłościowe studia.

Post autor: ebiologia »

Hmm, wsumie także dobry pomysł z tą dietetyką. Społeczeństwo wkońcu zdrowo się nie odżywia i jak się chodzi po mieście to widać sporo osób z nieopdowiednią wagą ciała lub nieodpowiednio się odżywiających.

Tylko jeżeli miałbym iść na dietetyke to w gre wchodzi raczej tylko Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu(Odpada UM ponieważ nie bede zdawał chemii na maturze). Co sądzicie o tym kierunku właśnie na poznańskim UP ?
Awatar użytkownika
wojtak
Posty: 795
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:33

Re: Matura 2011 - najbardziej przyszłościowe studia.

Post autor: wojtak »

ebiologia pisze:Hmm, wsumie także dobry pomysł z tą dietetyką. Społeczeństwo wkońcu zdrowo się nie odżywia i jak się chodzi po mieście to widać sporo osób z nieopdowiednią wagą ciała lub nieodpowiednio się odżywiających.
W najnowszym nr Wiedza i Życie była statystyka, że w 2009 roku 75% Polaków uważało, że dobrze się odżywia.
Pewnie mieli na myśli wody mineralne i odstawienie soków
Mimo wszystko jeśli miałbym tyle dylematów co Ty to brałbym pod uwagę jedynie weterynarię i dietetykę, bo:
- z pracą nie powinno być problemów (i tu i tu możesz otworzyć prywatny zakład + jako wet. możesz pracować w rzeźniach)
- dietetyka jest krótka (chyba 3 lata), więc zawsze możesz zrobić jakieś dodatkowe studia o tematyce medycznej ale to poszukaj sobie na stronie np. UM Poznań. 4.-6. marca będą Targi Nauki wydziału Nauk o Zdrowiu.
Awatar użytkownika
ebiologia
Posty: 281
Rejestracja: 21 lip 2010, o 15:45

Re: Matura 2011 - najbardziej przyszłościowe studia.

Post autor: ebiologia »

Pracując jako fizjoterapeuta także można prowadzić własną działalność.

Kurde, dlaczego (prawdopodobnie) nie będzie można studiować kilku kierunków jednocześnie . -/
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości