Parki narodowe i krajobrazowe w Polsce

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: cele istnienia wielu(?) parków krajobrazowych w Polsce

Post autor: badger »

malgosi35 pisze:A widziałaś kiedyś rosiczkę rosnącą w naturze?
a co to za problem? wystarczy byle jakie torfowisko
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: cele istnienia wielu(?) parków krajobrazowych w Polsce

Post autor: malgosi35 »

Ty to wiesz, ja to wiem a innym potrzebe są parki krajobrazowe by pojechać i zobaczyć.

To było pytanie prowokujące
Awatar użytkownika
eszel
Posty: 280
Rejestracja: 16 paź 2009, o 22:36

Re: cele istnienia wielu(?) parków krajobrazowych w Polsce

Post autor: eszel »

Parki krajobrazowe odciążają parki narodowe od ruchu turystycznego. W klasyfikacji IUCN, polskie parki krajobrazowe odpowiadają kategorii 5 (krajobraz chroniony). Dla porównania park narodowy to kategoria 2.
zielona127
Posty: 51
Rejestracja: 27 gru 2007, o 21:13

Re: cele istnienia wielu(?) parków krajobrazowych w Polsce

Post autor: zielona127 »

Żeby było jasne - ja nic nie mam przeciw parkom krajobrazowym, ale wydaje mi sie nazwa park krajobrazowy powinna do czegoś zobowiązywać.
Oto co mówi ustawa zasadnicza o celu powołania parku krajobrazowego:
Art. 16. 1. Park krajobrazowy obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju.


No jakie wartości przyrodnicze ma wiele parków? Bolimowski jest sławny na przykład , ale park , o którym myślę? Wartości przyrodnicze?

Jaki jest sens powoływania parku leśnego głównie, gdzie do większości terenu leśnego nie da się wjechać niczym poniżej spycha dosłownie, żeby spychem piach zebrać No bezsens

I oto mi głównie chodzi.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: cele istnienia wielu(?) parków krajobrazowych w Polsce

Post autor: malgosi35 »

To trzeba na piechotkę. i podziwiać.
zielona127
Posty: 51
Rejestracja: 27 gru 2007, o 21:13

Re: cele istnienia wielu(?) parków krajobrazowych w Polsce

Post autor: zielona127 »

No wiesz .ileż to zwiedzisz na tę piechotkę. Już przynajmniej rower. Auto terenowe? No niby też można, ale to się nie miniesz na drodze leśnej. Zostaje kajak i rower wodny raczej. Dosłownie
Polska niczym ocean

ps. Auto to kabriolet jeszcze ma sens bo takie zamknięte?
Taki kabriolet jak ten, w którym zginął Geremek. Z dachem w razie deszczu.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: cele istnienia wielu(?) parków krajobrazowych w Polsce

Post autor: malgosi35 »

Przepraszam, a Ty jesteś za czy przeciw, czy masz przygotować referat.

Nie rozumiem Twojego podejścia do tematu.
Jeśli nie lubisz podziwiać naturalnej przyrody to włącz sobie Discovery.
Wygląda to tak, jakbyś nie wiedziała, że istnieją ludzie dla których obcowanie z przyrodą jest przyjemnością.
zielona127
Posty: 51
Rejestracja: 27 gru 2007, o 21:13

Re: cele istnienia wielu(?) parków krajobrazowych w Polsce

Post autor: zielona127 »

Wygląda to tak, jakbyś nie wiedziała, że istnieją ludzie dla których obcowanie z przyrodą jest przyjemnością.
No tyle to wiem, ale wiesz. ta przyjemność powinna zacząć sie OD GÓRY", że tak napiszę. Czyli od ludzi, którzy do życia powołują PRAWNIE nową formę ochrony przyrody. Co oni chronią? W moim wypadku chronili sobie.miejsce pracy. I tyle.

A przyjemność z obcowania z przyrodą ja będę mieć większą uprawiając sobie przydomowy ogródek wiesz niż zwiedzając takie coś o nazwie park krajobrazowy. No to dla celów naukowych mogę go zwiedzać. Ale te cele naukowe są i takie jak wizerunek tego parku - ochrona stołka wiesz.
I tyle mnie to obchodzi Ogródek mój obchodzi mnie więcej - czy rośliny w doniczkach - obecnie.
Szumwiatru
Posty: 197
Rejestracja: 18 gru 2008, o 10:20

Parki Narodowe - Naj, naj, naj

Post autor: Szumwiatru »

Witam

Moglibyscie mi napisac.

Jaki park narodowy w Polsce jest najbardziej lesisty?"

Najbardziej wodny"?

I, skoro juz czytacie ten temat i znacie sie na rzeczy, to moglibyscie napisac jaki jest najwiekszy i najmniejszy? Wiem, ze to troche leniwe z mojej strony bo ta informacje latwo sprawdzic ale teraz mi sie nie chce.
Awatar użytkownika
Jarmo
Posty: 45
Rejestracja: 9 gru 2008, o 13:25

Re: Parki Narodowe - Naj, naj, naj

Post autor: Jarmo »

Najmniejszy Ojcowski PN, a największy Biebrzański PN.

Najbardziej wodny to chyba Słowiński PN.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Parki Narodowe - Naj, naj, naj

Post autor: WojtekB »

Jarmo pisze:Najbardziej wodny to chyba Słowiński PN.
Zależy o jakie wody chodzi - jeżeli o morskie to łatwo sprawdzić Tak z grubsza porównałem też wody śródlądowe Słowińskiego PN to 102,66 km², Wolińskiego PN (ogólnie chyba morskie+śródlądowe) 46,81 km², Narwiańskiego PN 66,8 km².

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Parki_narodowe_w_Polsce#Parki_narodowe_w_Polsce
pokot
Posty: 1
Rejestracja: 28 maja 2010, o 23:34

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: pokot »

mikos pisze:A jest tam gdzieś w poblirzu wyporzyczalnia kajaków
Mnóstwo wypożyczalni. Ostatnio coraz częściej mówi się o ograniczeniu ilości spływów. Myślę że, to bardzo dobry pomysł, ponieważ miejscami zaczyna to przypominać autostradę kajakową. Co przekłada się na zapchane stanice oraz coraz trudniejszy kontakt z przyrodą.
Pokot Łowiecki Portal
Awatar użytkownika
ewe-lka
Posty: 35
Rejestracja: 28 gru 2008, o 09:43

Podział Parków Narodowych

Post autor: ewe-lka »

Hej!
Może ma ktos jakis pomysł na kryteria podziału PN? Oprócz: wielkość, czas powstania, powierzchnia i ukształtowanie oraz siedlisko
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości