zadania z genetyki

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
piootrek
Posty: 2
Rejestracja: 17 lis 2010, o 16:57

zadania z genetyki

Post autor: piootrek »

Witam! Chciałbym abyście pomogli mi w zrozumieniu genetyki mam kilka zadań do rozwiązania, oczywiście je rozwiązałem ale nie mam jak sprawdzić czy dobrze. 1. Ojciec jest chory na hemofilię a matka zdrowa. Jakie jest prawd. a)urodzenia zdrowego dziecka b)zdrowej córki c)zdrowego syna (wyszło mi do każdego podpunktu po 100%) 2.Matka ma grupę krwi 0 dziecko B czy mężczyzna o grupie krwi AB może być ojcem tego dziecka. 3.Matka ma grupę krwi A, dziecko AB, czy mężczyzna o grupie krwi 0 może być ojcem tego dziecka.4 Żona ma grupę krwi A, mąż AB. Jaką grupę krwi musiało by mieć dziecko byśmy mogli powiedzieć, że żona jest heterozygotą. Proszę o rozpisanie ostatnich 3 zadań bo kompletnie nic nie kumam Proszę o pomoc
Awatar użytkownika
tomek_z
Posty: 68
Rejestracja: 9 lip 2010, o 20:25

[Link] zadania z genetyki

Post autor: tomek_z »

Zad 1. Wyszło Ci dobrze poniżej masz link do zadania z krzyżówką.
hemofilia-vt31511.htm
Zad 2. Może być ojcem
Krzyżówka
genotyp matki: ii
genotyp ojca: IaIb

Krzyżówka: ii x IaIb
Gamety: i,i x IaIb
Potomstwo: 2 razy: Iai (grupa krwi A) oraz 2 razy Ibi (grupa krwi B którą ma dziecko)
Zad 3.
Nie może być
Tu można zrobić 2 krzyżówki (masz rację, ale ze względu że nie możemy zajrzeć w genotyp bierze się pod uwagę ten który daje większą zmienność)
1 Matka jest homozygotyczna względem grupy krwi A
genotyp matki: IaIa
genotyp mężczyzny: ii

Krzyżówka: IaIa x ii
Gamety: Ia, Ia x i,i
Potomstwo: 4 razy Iai (grupa krwi A)
2 Matka jest heterozygotyczna względem grupy krwi A
genotyp matki: Iai
genotyp mężczyzny: ii
Krzyżówka: Iai x ii
Gamety: Ia, i x i,i
Potomstwo: 2 razy Iai (grupa krwi A), 2 razy ii (grupa krwi 0)

Jak widać powyżej kobieta z grupą krwi A nie może mieć dziecka o grupie krwi AB z mężczyzną z grupą krwi 0
Żeby wykazać heterozygotyczność matki, dziecko tej pary musiałoby mieć grupę krwi 0.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: zadania z genetyki

Post autor: malgosi35 »

1. Ojciec jest chory na hemofilię a matka zdrowa. Jakie jest prawd. a)urodzenia zdrowego dziecka b)zdrowej córki c)zdrowego syna (wyszło mi do każdego podpunktu po 100%)

Matka może być nosicielką lub nie
NOSICIELKA:
XHXh*XhY
F1
XHXh
XhXHXhXhXh
YXHY.XhY
a)50%
b)25%
c)25%
Awatar użytkownika
tomek_z
Posty: 68
Rejestracja: 9 lip 2010, o 20:25

[Link] zadania z genetyki

Post autor: tomek_z »

Rzeczywiście może się tak zdarzyć.Zasugerowałem się zadaniem z hemofilia-vt31511.htm, tam jest trochę inna treść i wyklucza przypadek matki nosicielki. Choć według mnie przypadek zdrowej matki nosicielki powinien być wyraźnie zaznaczony w zadaniu . Choć w naszej kochanej ojczyźnie przyzwyczajają nas do tego że musimy sobie dopowiedzieć to co nie napisane i wymagają wszystkiego :D. Pozdrawiam!.
Awatar użytkownika
tomek_z
Posty: 68
Rejestracja: 9 lip 2010, o 20:25

Re: zadania z genetyki

Post autor: tomek_z »

Co do uwagi na czerwono w zadaniu trzecim, to uważam że jest nie słuszna, po pierwsze mamy wykazać to iż owy pan nie może być ojcem dziecka, po drugie mamy sprawdzić jaki genotyp powinno mieć dziecko aby uznać matkę za heterozygotyczną. Ja wiem że dla wielu z was jest to oczywiste i robienie krzyżówki homozygotycznej matki i homozygotycznego recesywnego ojca jest bez sensu i nic nie wnosi, ale przeczytajcie co napisał piootrek", że on nic z tego nie rozumie. Także gdyby mu nie pokazać obu krzyżówek skąd on miałby wiedzieć że akurat dziecko ii jest dowodem na heterozygotyczność matki. A tak widzi od razu że w pierwszym przypadku wszystkie dzieci są A"(choć heterozygotyczne), a w drugim ni z tąd ni z owąd 50% dzieci jest 0". Nie wiem taki jest mój tok myślenia. Pozdrowienia!.
niechemik
Posty: 27
Rejestracja: 16 lut 2011, o 18:17

Re: zadania z genetyki

Post autor: niechemik »

Podłączę się do tematu, mam takie zadanie:

U muszki owocowej gen warunkujący barwę oczu znajduje się na chromosomie X. Barwę
czerwoną warunkuje allel dominujący tego genu, a barwę białą allel recesywny.
Skrzyżowano czerwonooką heterozygotyczną samicę muszki owocowej z białookim samcem
i uzyskano liczne potomstwo.
Jaki procent samców w tym potomstwie będzie miał oczy czerwone?
A. 100%
B. 50%
C. 25%
D. 0%

Dzięki z góry!
Chodzi mi o wyjasnienie, dlaczego B.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: zadania z genetyki

Post autor: malgosi35 »

XX-samica
XY-samiec
A-czerwone
a-białe
Skrzyżowano czerwonooką heterozygotyczną samicę - XAXa
białookim samcem - XaY


XAXa*XaY
F1
XA.Xa
Xa.XAXa.XaXa
Y.XAYXaY


odp-50%
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość