Nauka w kuchni :D

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Lotka
Posty: 102
Rejestracja: 14 maja 2007, o 18:07

Nauka w kuchni :D

Post autor: Lotka »

Czy nie zastanawialiście się kiedyś jak wytłumaczyć pewne zjawiska towarzyszące gotowaniu i przygotowywaniu różnych potraw?
Mnie nurtuje np dlaczego jajka gotowane w osolonej wodzie nie pękają. W końcu skorupka i błona pergaminowa są nieprzepuszczalne dla wody wiec odpada wyjaśnienie ze wtedy nie dochodzi do osmozy, a moze sie myle?
Jakie inne ciekawostki kulinarne mozna wytlumaczyc naukowo?
Lifaen90
Posty: 33
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 19:46

Re: Nauka w kuchni :D

Post autor: Lifaen90 »

Może jony soli jakoś szczególnie wpływają na utwardzenie skorupki.Może wypełniają że tak powiemluki w strukturze molekularnej tej skorupki.
Awatar użytkownika
agata_anna
Posty: 28
Rejestracja: 18 sty 2008, o 18:36

Re: Nauka w kuchni :D

Post autor: agata_anna »

Mnie kiedyś mama zapytała dlaczego czosnek po dodaniu do czegoś kwaśnego (np. kapusty kiszonej) robi się zielony. Jeszcze w liceum pytałam o to moich nauczycieli bilogii i chemii ale nikt nie miał pojęcia co tam się dzieje i do dziś odpowiedzi nie znam.
slobo5
Posty: 14
Rejestracja: 22 lip 2005, o 01:00

Re: Nauka w kuchni :D

Post autor: slobo5 »

Niektóre związki w warzywach reagują na zmianę pH zmianą koloru. Sok z buraków w środowisku kwaśnym jest czerwony natomiast w zasadowym zielony(w kuchni można to zaobserwować dodając sodę oczyszczoną. Tylko nie za dużo bo wytwarza się gaz i piana).
Podobnie zachowują się np pelargonie, które posiadają w kwiatach barwniki cyjanowe. W zależności od odczynu gleby mogą być czerwone lub niebieskie.
Awatar użytkownika
agata_anna
Posty: 28
Rejestracja: 18 sty 2008, o 18:36

Re: Nauka w kuchni :D

Post autor: agata_anna »

O, widzę, że po dwóch latach ktoś odpowiedział na mój post. Teraz już jestem mądrzejsza o biochemię, fizjologię roślin itp. To tak samo jak u hortensji - przy kwaśnym pH podłoża mamy kwiaty niebieskie, a przy zasadowym - różowe
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości