wybór mikroskopu

Jak stworzyć własne laboratorium, gdzie kupić odczynniki i sprzęt laboratoryjny, wszystko o bezpieczeństwie, doświadczeniach...
matix
Posty: 4
Rejestracja: 25 sty 2010, o 09:23

wybór mikroskopu

Post autor: matix »

Jestem troszkę zdezorientowany bo nie udało mi się złapać nigdzie tematu podobnego to tego , jeżeli pomyliłem dział to przepraszam , ale sądzę ze w laboratorium mikroskop to też jego sprzęt .

do sedna sprawy

planuję zakup mikroskopu , maksymalnie sięgającego ceną do 800 zł
potrzebuję go do celów naukowych i z czystej ciekawości i przyjemności gdyż bardzo polubiłem mały świat.

zależy mi na dużym powiększeniu i prostocie obsługi

prosiłbym o pomoc w wyborze , mam 2 kandydatury


-Mikroskop Bresser Biolux LCD z wyświetlaczem 3,5 / 3 mln pikseli 40x - 1600x z walizką

-Mikroskop Bresser ERUDIT 40x - 1536x z kamerą PC VGA 640x480 i walizką

mam wrażliwe oczy więc dłuższa praca może mnie męczyć dlatego jestem skłonny do 1 kandydata
jednak chciałbym wysłuchać waszych opinii i przemyśleń jestem otwarty na propozycje


z góry wielkie dzięki
Arzat
Posty: 2
Rejestracja: 19 gru 2010, o 16:13

Re: wybór mikroskopu

Post autor: Arzat »

Nie zetknąłm się z Bioluxem, mam Erudit, który bardzo mi się przydaje. Czasem tylko stolik krzyżowy nawala i trzeba dokręcać śrubki co jakiś czas.
grzesiek77
Posty: 5
Rejestracja: 23 lut 2011, o 08:34

Re: wybór mikroskopu

Post autor: grzesiek77 »

Witam.
Nie wiem czy dobrze robię pisząc to w tym wątku.
Do rzeczy.
Chciałbym kupić mikroskop i dzięki temu urządzeniu chciałbym widzieć wszystko Na co zwrócić uwagę przy wyborze ? Przy jakim minimalnym powiększeniu będę to wszystko mógł zobaczyć, a jakie powiększenie będzie optymalne ?
Dodam, że jestem zupełnym laikiem, a nie chciałbym kupić urządzenia, które po jakimś czasie stanie się dla mnie niewystarczające.
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

[Link] wybór mikroskopu

Post autor: karteczka88 »

mikroskopy-dla-poczatkujacych-vt14894.htm

Polecam też przejrzec forum w dziale Mikrobiologia
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
grzesiek77
Posty: 5
Rejestracja: 23 lut 2011, o 08:34

Re: wybór mikroskopu

Post autor: grzesiek77 »

Dziękuję za odpowiedź, czytałem te tematy, jednak terminologia w nich zawarta jest (mam nadzieje, że na razie) dla mnie, jako laika, niezrozumiała np. Kondensor i jego przysłona
Czy ten mikroskop

Kod: Zaznacz cały

teleskopy.pl/product_info.php?cPath=72_301&roducts_id=870
1.jpg
będzie odpowiedni dla laika, który po jakimś czasie laikiem być przestanie ?
Czy do tego urządzenia potrzeba będzie dokupić dodatkowe wyposażenie (jakie) ?
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: wybór mikroskopu

Post autor: _Marcin_ »

czytałem te tematy, jednak terminologia w nich zawarta jest (mam nadzieje, że na razie) dla mnie, jako laika, niezrozumiała np. Kondensor i jego przysłona
hmm. chcesz kupić mikroskop a nie masz pojęcia z czego się on składa? To tak jakby kupować samochód nie wiedząc, że w nim konieczny jest silnik albo koła.
Co do terminologii, z nią możesz zapoznać się tu

Kod: Zaznacz cały

grzyby.pl/oznaczanie-mikroskop-budowa.htm
takiego ja używam(z tym że ja mam kilka dodatkowych urządzeń których nie ma na tej fotografii).
Czy ten mikroskop LINK będzie odpowiedni dla laika, który po jakimś czasie laikiem być przestanie ?
na początek może i tak, ale jak masz zamiar wejść w to głębiej lepiej od razu kupić coś lepszego. Możesz zastanowić się nad jakimiś lepszymi używkami z allegro o ile będą w dobrym stanie, 100% lepsze i o większych możliwosciach niż ten zalinkowany.
Czy do tego urządzenia potrzeba będzie dokupić dodatkowe wyposażenie (jakie) ?
wszystko zdaje mi się jest w walizce, przynajmniej tak piszą na stronie.
grzesiek77
Posty: 5
Rejestracja: 23 lut 2011, o 08:34

Re: wybór mikroskopu

Post autor: grzesiek77 »

Dziekuję bardzo za odpowiedź.
_Marcin_ pisze:na początek może i tak, ale jak masz zamiar wejść w to głębiej lepiej od razu kupić coś lepszego.
Jeszcze prosiłbym o rozwinięcie tej myśli. To znaczy co powinien mieć lepszy sprzęt niż ten wylinkowany przez mnie ?
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: wybór mikroskopu

Post autor: _Marcin_ »

Jeszcze prosiłbym o rozwinięcie tej myśli. To znaczy co powinien mieć lepszy sprzęt niż ten wylinkowany przez mnie ?
hmmmTAK
Szczerze, jak chcesz w sposób profesjonalny przy tym dłubać nie ma innej rady, musisz kupić coś lepszego. Ten zalinkowany jest mikroskopem powiedzmy dla dużych dzieci lub nastolatków, którzy to zbytnio o mikroskopii jako takiej nie mają pojęcia.
A tak poza tym, nie napisałeś ani do czego ci ten mikroskop,np rozwijanie zainteresowań, szkoła/uczelnia a może coś zawodowego, to jak coś tu sensownego doradzić?
A i słowo sprzęt bardziej pasuje do mikroskopu oscylującego w granicach cenowych nowych samochodów różnej maści a nie tego chińczyka pod nazwą: Biolux Al.
PS: mikroskopy firmy Bresser Optic(sprzedawała je bodaj firma Bird service albo jakoś podobnie nazywająca sie) były dobre ale tak z 10 lat temu, a dziś to wsio od jednej chinolskiej manufaktury sprzedawane pod różnymi nazwami.
grzesiek77
Posty: 5
Rejestracja: 23 lut 2011, o 08:34

Re: wybór mikroskopu

Post autor: grzesiek77 »

Jak już jesteśmy przy tym zlinkowanym (przepraszam za określenie) sprzętem, to co powinien mieć lepszy sprzęt (np. okulary posiada 5x i 16x a lepszy powinien posiadaź XXx i XXXx) ?
Służyć ma do obejrzenia poczynając od większych typu włos czy paznokieć, po np. bakterie nitryfikacyjne w akwarium (z naciskiem na te ostatnie)
Ma służyć jako hobby, nic zawodowego
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: wybór mikroskopu

Post autor: _Marcin_ »

Jak już jesteśmy przy tym zlinkowanym (przepraszam za określenie) sprzętem, to co powinien mieć lepszy sprzęt (np. okulary posiada 5x i 16x a lepszy powinien posiadaź XXx i XXXx) ?
przynajmniej obiektywy achromatyczne(5,10,40,100 i np. 20x), okulary 8-10x i 12-16x, kondensor,ruchomy stolik, nasadkę dwuokularową(dla zdrowia i wygody), regulowane oświetlenie elektryczne(najlepiej w systemie Kohlera). Tyle wystarczy na początek.
Służyć ma do obejrzenia poczynając od większych typu włos czy paznokieć, po np. bakterie nitryfikacyjne w akwarium (z naciskiem na te ostatnie)
włos czy paznokieć pod mikroskopem zbyt interesujące nie są a bakterie to temat dość obszerny i nieco trudny. W akwarium najszybciej pewnie znajdziesz jakiś gatunek Azotobactera, ewentualnie jakieś inne rodzaje których i tak nie dasz rady oznaczyć bez sprawdzenia ich fizjologii i biochemii na różnych odpowiednio dobranych podłożąch. Zresztą Azotobacter jest średnio dużą bakterią, jej wymiary wynoszą w zależności od gatunku do max.3-4 um i pod pow. 1000x powinny być dosć dobrze widoczne(a jak się je odpowiednio wybarwi to będzie je widać jeszcze lepiej).
grzesiek77
Posty: 5
Rejestracja: 23 lut 2011, o 08:34

Re: wybór mikroskopu

Post autor: grzesiek77 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź i za cierpliwość oczywiście
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości