operon laktozowy

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Ania1516
Posty: 36
Rejestracja: 26 lut 2009, o 11:52

operon laktozowy

Post autor: Ania1516 »

Wiem, że w tym operonie 3 geny następują po sobie. Poprzedza je promotor i operator( u mnie w podręczniku tylko pierwszy gen jest tym poprzedzony). Mam pytanie gdzie się tu znajduje terminator? W ogóle go nie ma czy to tylko skrócony zapis w podręczniku? Bo z mojego rysunku wynika, że w takim wypadku musiałaby nastąpić transkrypcja 3 genów jako 1 mRNA a przecież tak nie może być ( jest zasada 1 gen 1 mRNA 1 białko). Wyjaśni ktoś?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: operon laktozowy

Post autor: AnnaWP »

Ta zasada jest archaiczna - nie jest tak ani u prokariota, ani u eukariota.
U prokariota mówimy o genach policistronowych, czyli jest jeden promotor, jeden terminator, a pomiędzy jest kilka genów. Właściwie nazywają się leader i trailer, a pomiędzy genami są krótkie niekodujące fragmenty.
To prostsze i szybsze rozwiązanie.

U eukariota jest osobny promotor i terminator dla każdego genu, co daje większe możliwości regulacji. Jednak zasada jeden gen - jedno mRNA - jedno białko nie sprawdza się i tu. Jednym z powodów jest alternatywny splicing, czyli wycinanie różnych intronów zależnie od okoliczności. hnRNA zawsze jest takie samo (na ile wiem ), ale mRNA powstające o splicingu jest już różne, a więc i białka powstają różne. To zwiększa możliwości regulacyjne i adaptacyjne naszych komórek.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość