Glicyna-charakter

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Kylo200
Posty: 36
Rejestracja: 22 mar 2009, o 20:02

Glicyna-charakter

Post autor: Kylo200 »

Mam takie zadanie: 2 probówki w nich glicyna. Teraz dodajemy do jednej NaOH + fenoloftaleine a do drugiej HCl + oranż metylowy.

W odpowiedz i podane jest, że :
1. Fenoloftaleina odbarwi się
2. Oranż metylowy zmieni barwę z czerwonej na żótą

czyli w pierwszy będzie charakter roztworu obojętny, co jestem w stanie zrozumieć ( jony H+ i OH- się neutralizują) ale w drugiej probówce odczyn zasadowy ? Skąd się biorą zasadowe jony ?
Awatar użytkownika
mossa
Posty: 292
Rejestracja: 2 lip 2010, o 11:38

Re: Glicyna-charakter

Post autor: mossa »

z NH3+ - sama glicyna była w swoim pI jonem obojnaczym, dodając HCl obniżamy pH, więc staje się kationem.
lek. mossa
tomaszlega
Posty: 7
Rejestracja: 20 cze 2010, o 14:06

Re: Glicyna-charakter

Post autor: tomaszlega »

W kwaśnym środowisku anion korboksylanowy glicyny przyłączy proton pochodzący z dysocjacji HCl. Zakładają, że wszystko jest w równowadze molowej to chyba pH środowiska nie ulegnie zmianie? Czy się mylę?
Awatar użytkownika
mossa
Posty: 292
Rejestracja: 2 lip 2010, o 11:38

Re: Glicyna-charakter

Post autor: mossa »

tak, anion COO- przyłączy proton, właśnie o tym mówiłam - wcześniej był jon obojnaczy, kiedy COO- przyłączy H+ to powstanie COOH z zerowym ładunkiem, a w formie jonowej pozostanie NH3+, który jest jonem zasadowym.
lek. mossa
tomaszlega
Posty: 7
Rejestracja: 20 cze 2010, o 14:06

Re: Glicyna-charakter

Post autor: tomaszlega »

A czy o pH środowiska nie świadczy stężenie jonów H+?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość