dwuweglan sodu - rozerwanie żoładka

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
fornix
Posty: 175
Rejestracja: 30 sie 2008, o 09:36

dwuweglan sodu - rozerwanie żoładka

Post autor: fornix »

Na tej stronce(punkt 11.3) :
znalazłem dosyć ciekawą informacje, że przy spożyciu większych ilości może nastąpić rozerwanie żołądka (w drastycznych przypadkach)
Jest to środek na zgagę, ale nie spotkałem się w ulotce z podobnymi ostrzeżeniami w rozdziale przedawkowanie
Jak myślicie ile trzeba by było zjeść takiego proszku do pieczenia żeby żołądek eksplodował?
Awatar użytkownika
woicieh
Posty: 226
Rejestracja: 2 sie 2010, o 10:55

Re: dwuweglan sodu - rozerwanie żoładka

Post autor: woicieh »

Pewnie trzeba spożyć tyle, żeby cały HCl z żołądka przereagował (z sodą) i wtedy pepsyna nie jest aktywowana, jedzenie się nie trawi itd
Jak całkiem błądzę to nie zabijajcie. xdd
Awatar użytkownika
fornix
Posty: 175
Rejestracja: 30 sie 2008, o 09:36

Re: dwuweglan sodu - rozerwanie żoładka

Post autor: fornix »

Błądzisz, ale nie całkiem faktycznie chodzi o tą reakcje, ale nie o to że jedzenie się nie trawi tylko o wydzielający się CO2, ktory miałby na tyle podwyższyć ciśnienie w żołądku że aż pęknie
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: dwuweglan sodu - rozerwanie żoładka

Post autor: Medycyna Lwów »

można wsadzić między bajki to co tu piszecie
Awatar użytkownika
fornix
Posty: 175
Rejestracja: 30 sie 2008, o 09:36

Re: dwuweglan sodu - rozerwanie żoładka

Post autor: fornix »

no na pewno bajką nie jest, że wydziela się dwutlenek węgla.

jest taki program na discovery pogromcy mitow i oni się właśnie tym zajmowali.

posługiwali się żołądkiem świni i musieli wlać do niego 6 puszek coli, litr kwasu solnego i 3 łyzki czystej sody jesli dobrze pamietam i faktycznie pękł. Ale wyglądało to tak, że zarówno wpust jak i oddzwiernik były zatkane wiec nie oddawało to naturalnych warunkow.

co prawda lektor tam cos mowił, że zanotowano zaledwie pol tuzina takich przypadkow na przestrzeni dziejow, ale wydaje mi sie ze trzeba byc bardziej smierciarka niz czlowiekem zeby zjesc tyle smieci
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: dwuweglan sodu - rozerwanie żoładka

Post autor: Medycyna Lwów »

to tym bardziej jest to bajka, programy tego typu są nic nie warte - w żołądku krowy np. codziennie powstaje kilkanaście lub jeszcze więcej kg gazów i co - pęka? nie bardzo.
Awatar użytkownika
fornix
Posty: 175
Rejestracja: 30 sie 2008, o 09:36

Re: dwuweglan sodu - rozerwanie żoładka

Post autor: fornix »

masz racje, to jakas bzdura.

ale sam przyznaj, że jesli facet w bialym fartuchu ze stetoskopem przewieszonym na szyi i podpisany u dolu ekranu gastroentherologist mówi coś (powiedzmyna potrzeby programu) w stylu jak ktos bardzo sie naje i bedzie chcial sobie ulżyć sodą to coś takiego jest mozliwe a po chwili dodaje ale oczywiscie nie nalezy traktowac tego jako sytuacje nagminną to cos jest nie w porządku?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: dwuweglan sodu - rozerwanie żoładka

Post autor: Medycyna Lwów »

w telewizji to norma, dlatego nigdy nie traktowałem i nie traktuje tego typu programów czy w TV, czy pseudomedycznych/naukowych artykułów w necie za wiarygodne.
Awatar użytkownika
fornix
Posty: 175
Rejestracja: 30 sie 2008, o 09:36

Re: dwuweglan sodu - rozerwanie żoładka

Post autor: fornix »

też mi się włączyła czerwona lampka po obejrzeniu tego programu dlatego pogooglowalem w necie i jedyne co znalazlem to ta informacja na stronie sody polskiej gdzie jest wzmianka o takich drastycznych przypadkach dlatego wolałem to skonfrontować.
dzieki za rozwianie watpliwosci. pzdr.
ногомас

Re: dwuweglan sodu - rozerwanie żoładka

Post autor: ногомас »

Na wielu substancjach pisze o rozsadzeniu ścian żołądka. Na eterze dietylowym pisze, aby po przypadkowym połknięciu w żadnym wypadku nie popijać mlekiem jest też ten tekst o rozsadzeniu ścian żołądka, ale przecież każdy wie, że eter najlepiej smakuje z mlekiem )

Co do programów - pogromcy mitów jeszcze ujdą, mają w miarę naukowe podejście do eksperymentów, natomiast program BRAINIAC, czy jakoś tak to stek bzdur. Doświadczenia pokazane w brainiacu są żenujące, a za zadanie mają tylko zwiększać oglądalność poprzez - właśnie różnego rodzaju wybuchy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości