co to za robak???

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
may193
Posty: 2
Rejestracja: 23 kwie 2011, o 14:42

co to za robak???

Post autor: may193 »

to chyba jakiś szkodnik drzew, bo właśnie tam sobie chodzą i latają. proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: co to za robak???

Post autor: karteczka88 »

może to zmorsznik czerwony?
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
Awatar użytkownika
BJC
Posty: 175
Rejestracja: 6 mar 2011, o 13:40

Re: co to za robak???

Post autor: BJC »

W sumie najbardziej podobny, tylko trochę wcześnie na niego.
Darkmessiahh
Posty: 25
Rejestracja: 20 sie 2009, o 11:41

Re: co to za robak???

Post autor: Darkmessiahh »

Cześć.
Mogę się mylić, ale na Stictoleptura rubra to mi nie wygląda. Samice mają właśnie taki czerwony odcień, jednak na tym zdjęciu słabo widać kolor goleni, który jest u S.rubra czerwonawy. Dodatkowo pokrój i przedplecza, które jest nierówne i ze wciskami oraz pokryw, które są moim zdaniem zbyt krótkie i za bardzo zaokrąglone z tyłu nie odpowiadam cechom tego gatunku.

Pozdrawiam,
Paweł.
Darkmessiahh
Posty: 25
Rejestracja: 20 sie 2009, o 11:41

Re: co to za robak???

Post autor: Darkmessiahh »

Cześć.
Chwila na rozgrzanie głowy i mi się przypomniało:)
To Pyrrhidium sanguineum (Cerambycidae). Moim zdaniem jedna z naszych najpiękniejszych kózek o fantastycznej barwie, której zdjęcie nie oddaje. Zasiedla głównie dęby, ale czasami graby lub buki. Jest on notowany w Polsce rzadko ale systematycznie na pojedynczych stanowiskach.Nie zabijaj go ani nie rób mu krzywdy.
Dorosłe osobniki całkowicie są niegroźne i nieszkodliwe,nie pobierają pokarmu.W mieszkaniu się nie zadomowią jeżeli są np. w drewnie kominkowym, jeśli są na dworze to możesz je tam zostawić.

Pozdrawiam,
Paweł.
may193
Posty: 2
Rejestracja: 23 kwie 2011, o 14:42

Re: co to za robak???

Post autor: may193 »

dzięki bardzo za pomoc!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość