Bardzo trudne zadanie obliczeniowe - ze stopniem dysocjacji

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Michael1804
Posty: 9
Rejestracja: 9 sty 2011, o 18:05

Bardzo trudne zadanie obliczeniowe - ze stopniem dysocjacji

Post autor: Michael1804 »

Do roztworu 0,05-molowego kwasu octowego dolano 0,2-molowy roztwór HCl. Oblicz końcowy α (stopień dysocjacji), wiedząc że Kkwasu octowego=1,75*10-5.

Wiem, jak policzyć H+ z kwasu solnego i octowego. Nie wiem tylko co dalej. Domyślam się że dodanie H+ od HCl przesunie równowagę dysocjacji kwasu octowego w stronę substratu i zmaleje stopień dysocjacji CH3COOH.
Michael1804
Posty: 9
Rejestracja: 9 sty 2011, o 18:05

Re: Bardzo trudne zadanie obliczeniowe - ze stopniem dysocjacji

Post autor: Michael1804 »

Chyba już nie dostanę żadnej wskazówki
only4fun
Posty: 47
Rejestracja: 20 gru 2010, o 15:52

Re: Bardzo trudne zadanie obliczeniowe - ze stopniem dysocjacji

Post autor: only4fun »

Zadanie rzeczywiście trudne. Zauważ, że kwas octowy jest bardzo słabym kwasem, a HCl bardzo mocnym. Jeśli się zmiesza oba roztwory z zadania to obstawiam, że kwas octowy nie będzie już dysocjował, bo wzrośnie stężenie elektrolitu i środowisko będzie mocno zakwaszone. Więc trzeba obliczyć stopień dysocjacji tylko kwasu solnego. Ale nie jestem pewny. Pokombinuj.
Swoją droga wątpię, żeby takie zadanie znalazło się na maturze.
only4fun
Posty: 47
Rejestracja: 20 gru 2010, o 15:52

Re: Bardzo trudne zadanie obliczeniowe - ze stopniem dysocjacji

Post autor: only4fun »

Wiesz co, tak po głębszym namyśle doszedłem do wniosku, że jednak będzie dysocjował. Mieszając oba roztwory zwiększa się objętość co za tym idzie zmienia się stężenie substancji rozpuszczonej. Trzeba obliczyć Cm dla nowej objętości i dopiero można liczyć stopień dysocjacji z prawa rozcieńczeń Ostwalda. Jutro spróbuję to rozwiązać.
Michael1804
Posty: 9
Rejestracja: 9 sty 2011, o 18:05

Re: Bardzo trudne zadanie obliczeniowe - ze stopniem dysocjacji

Post autor: Michael1804 »

Dzisiaj znowu próbowałem zrobić zadanie, ale podstawiając odpowiednie liczby do wzoru Ostwalda wychodzi mi ujemna delta Pocieszył mnie fakt, że wątpisz aby coś takiego pojawiło się na maturze P
Kester
Posty: 752
Rejestracja: 7 lut 2010, o 16:00

Re: Bardzo trudne zadanie obliczeniowe - ze stopniem dysocjacji

Post autor: Kester »

Matura chińska loteria, ale i banał. Pół zadań z Witowskiego można by wyrzucić bo za trudne, jak i z reszty książek. Na nic tak wysublimowanego nie ma co liczyć.
only4fun
Posty: 47
Rejestracja: 20 gru 2010, o 15:52

Re: Bardzo trudne zadanie obliczeniowe - ze stopniem dysocjacji

Post autor: only4fun »

Wczoraj nie miałem czasu, ale za to zrobiłem je dzisiaj. O ile dobrze zrozumiałem końcowy stopień dysocjacji ma być tylko dla kwasu octowego. Jest on słaby, dodatkowo wzrosło stężenie H+ w elektrolicie więc stopień dysocjacji będzie bardzo mały, dlatego skorzystałem z uproszczonej wersji prawa Ostwalda (K = a2*Co). W tym zwykłym rzeczywiście delata wychodziła ujemna.

W zadaniu zmieszano 2 roztwory więc zmieniło się C z 0,05 na 0,025.

1,75*10-5 = 0,025a2
a2 = 0,0007
a = 0,026 = 2,6%

kester jak matura to taki banał to napisz za mnie biologię na 90%.
Michael1804
Posty: 9
Rejestracja: 9 sty 2011, o 18:05

Re: Bardzo trudne zadanie obliczeniowe - ze stopniem dysocjacji

Post autor: Michael1804 »

Wielki dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości