ciekawostki w świecie roślin i zwierząt?

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
monterque
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2011, o 13:15

ciekawostki w świecie roślin i zwierząt?

Post autor: monterque »

Witam serdecznie


Szukam ciekawej nazwy na pewien projekt. Chodzi o gromadzenie i przetwarzanie danych. Chciałem nazwę po części zaciągnąć ze świata roślin i zwierząt. Znacie może jakieś przypadki, gdzie rośliny lub jakieś owady zachowują się w nietypowy sposób gromadząc różne rzeczy?:D

Nie chodzi mi o pojedyncze przypadki typu: ciekawostka. mój chomik znosi guziki z całego domu:) albo spraw ogólnie jasnych jak np. kaktus gromadzący wodę:) albo wielbłąd:D itp. etc.

Może jest jakiś kwiat, który wabi pszczoły i kradnie im miód nie? nie ma? szkoda bo by to był idealny przykład.

W każdym razie wiadomo o co chodzi. może ktoś mi pomoże z Was.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: ciekawostki w świecie roślin i zwierząt?

Post autor: Jane Doe »

np Altanniki - znoszą one do gniazda różne przedmioty, szczególnie niebieskie, błyszczące.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: ciekawostki w świecie roślin i zwierząt?

Post autor: AnnaWP »

Miałam dokładnie to samo skojarzenie.
Tchórzofretki kradną z zasady różne rzeczy i chowają do swoich skrytek.

Rośliny niekiedy porywają owady, przetrzymują je w kwiatach lub kwiatostanach, czekając aż dojrzeje pyłek. Wtedy wypuszczają je na zewnątrz. Tak na przykład robi kokornak.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: ciekawostki w świecie roślin i zwierząt?

Post autor: WojtekB »

Niektóre krukowate oraz gwarki są ciekawskie. Jak znajdą na swoim terytorium coś interesującego (przeważnie są to błyszczące przedmioty) znosi je do gniazda by się przyjrzeć nim z bliska.

U szpaków natomiast obserwuje się zbieranie różnych kwiatów i ziół na nowy materiał gniazdowy (przypuszcza się, że to ma związek z odstraszanie wszelakich ektopasożytów).
Awatar użytkownika
monterque
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2011, o 13:15

Re: ciekawostki w świecie roślin i zwierząt?

Post autor: monterque »

właśnie, zapomniałem dodać, że ciekawa nazwa by była wskazana. Kokornak póki co jest z tego względu faworytem. Można fajnie z tą nazwą pokombinować.

Proszę o podobne przykłady jeżeli takie istnieją. Może być jakaś nazwa nie koniecznie rośliny czy zwierzęcia ale nawet jakiejś części. Np. miejsca, w którym roślina coś przetrzymuje.

Nazwy łacińskie jak najbardziej wskazane. O ile nie mają zbyt skomplikowanej nazwy:) bo wiem że takie bywają.

Może np. altannik się ciekawiej nazywa po fachowemu".

Wielkie dzięki za pomoc
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: ciekawostki w świecie roślin i zwierząt?

Post autor: AnnaWP »

Jeśli chodzi o nazwę, to bije wszystko na głowę nasięźrzał i podejźrzon.

Co do przechowywania, to mam jeszcze parę przykładów, ale trochę bardziej ekstremalnych.
Istnieją grzyby chwytające drobne zwierzęta, larwy typu czerw (stąd nazwa czerwcogrzybowe, łacina proszę:Septomycetes) . Oplatają je grzybnią i przetrzymują, nie zabijając ich, jednak pasożytując na nich. Strzępki wrastają w ciało larwy, a nad nią formują taki daszek. Larwy nie przechodzą chyba przeobrażenia, a na pewno nie rozmnażają się.
W sumie to jest to podobny układ co porosty. Mówi się powszechnie o symbiozie, ale coś na symbioza licha, skoro glon nie ma innej opcji spotykam się coraz częściej z opisem porostów jako wyrafinowanego pasożytnictwa.

No i mój ulubiony i chyba najbardziej nieprzyjemny przykład: rozgwiazda i krewetki. Widziałam to w programie przyrodniczym, więc nie pamiętam nazwy gatunkowej krewetki. Żyją w parkach (nie wiem czy małżeńskich czy tylko w ramach wspólnoty gospodarczej) w jamkach i norkach na dnie. Jak dopadną rozgwiazdę, to zabierają ją do norki i po trochu obgryzają, nie dając jej zdechnąć miesiącami.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Link] ciekawostki w świecie roślin i zwierząt?

Post autor: WojtekB »

O altannikach pisałem już wieki temu Ciekawostki zwierzęce, ale najciekawszych gatunków nie wymieniłem. Więc u altannika lśniącego (Ptilonorhynchus violaceus) w gnieździe dominuje kolor niebieski, natomiast prawdziwym architektem spośród nich jest zapewne ogrodnik brunatny (Amblyornis inornatus), który wykorzystuje przeróżne elementy do konstrukcji swojej altany (od naturalnych źdźbeł trawy, muszli, kwiatów i owoców, po różne odpadki tj: opakowania po chipsach, ciastkach oraz puszki po napojach).

Co do szpaków to głównie budki lęgowe wyścielają liśćmi krwawnika i wrotycza oraz różnymi kwiatami (z tego co kiedyś wyczytałem).
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: ciekawostki w świecie roślin i zwierząt?

Post autor: Jane Doe »

Ostatnio w sushi-barze ( ) oglądałam fragment Planety Ziemi, właśnie o altannikach A tak, to słyszałam tylko o sroce, która zbiera różne błyskotki.
W filmach przyrodniczych jest pełno ciekawostek, możesz pooglądać, już nie mówiąc o tym, że Twój projekt będzie o wiele ciekawszy.
Awatar użytkownika
monterque
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2011, o 13:15

Re: ciekawostki w świecie roślin i zwierząt?

Post autor: monterque »

Część nazw jest bardzo ciekawa. Minusem niektórych jest fakt, że podpadają właśnie za bardzo pod pasożytnictwo:) a szukał bym czegoś bardziej z symbiozy.

Może inaczej uderzę. Kwestia nazwy opiera się o wykorzystanie jej w procesie namingu dla firmy udostępniającej przestrzeń dyskową na serwerach. Dlatego kombinuje z nazwami roślin i zwierząt, które można powiązać z ideą takiej data center. od strony gromadzenia/przechowywania. Dodatkowo, data center ma działać jako tzw. wirtualna chmura i w sposób inteligentny nadzorować zasobami systemowymi. Czyli dostosowywać się.

Kojarzy Wam się jakieś zjawisko ze świata zwierząt czy roślin które pośrednio można by przypiąć do takiego przedsięwzięcia? Trudne zadanie. ale może komuś coś wpadnie do głowy.

Będę wielce zobowiązany
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: ciekawostki w świecie roślin i zwierząt?

Post autor: Jane Doe »

A nie mozesz np wymyslic nazwy, a jako logo firmy dac zwierze? Cos jak ATOS Origin.
Ryba w logo Atos Origin to pokolec białobrody (łac. Acanthurus Leucosternon, ang. surgeon fish).
Tworzy wizerunek naszej firmy, gdyż wyraziście reprezentuje zalety i wartości Atos Origin, takie jak: precyzja w działaniu, efektywność oraz sprawność i szybkość reakcji.
Z technicznego punktu widzenia pokolec białobrody jest wysoce wyspecjalizowanym organizmem świetnie dostosowanym do warunków, w których funkcjonuje. Podobnie działa Atos Origin.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości