Biotechnologia czy biologia molekularna

Opinie o uczelniach o kierunku biotechnologii. Dyskusje na temat etyki w zawodzie oraz pomoc w wyborze kierunku zawodowego. Wykaz publikacji niezbędnych do nauki biotechnologii.
lowcajeleni
Posty: 4
Rejestracja: 5 maja 2011, o 22:48

Biotechnologia czy biologia molekularna

Post autor: lowcajeleni »

Witam

Jestem tegorocznym maturzystą i mam parę pytań do biologów z dłuższym stażem Chciałbym po studiach pracować w laboratorium i choć kocham biologię to nie do końca wiem, jak rozróżnić kierunki na studiach, a nie znalazłem do tej pory satysfakcjonującej mnie odpowiedzi. A mianowicie, czym się różni na studiach biotechnologia od biologi molekularnej? Co było by lepsze dla możliwości ewentualnej, bo słyszałem, że jednak ciężko z tym, pracy w laboratorium? Może mikrobiologia? Bardzo Was wszystkich proszę o pomoc
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: Biotechnologia czy biologia molekularna

Post autor: karteczka88 »

jeśli chcesz pracowac w laboratorium to może analityka medyczna?
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
lowcajeleni
Posty: 4
Rejestracja: 5 maja 2011, o 22:48

Re: Biotechnologia czy biologia molekularna

Post autor: lowcajeleni »

A ciężko się dostać na nią? Bo chociaż zdaję chemię to nastawiłem się na UAM a tam biorą tylko jeden przedmiot po uwagę, i tak potraktowałem ją po macoszemu. Idę z biegu bo postawiłem na wyciśnięcie ile się da z biologii. Najwyżej za rok ją poprawię i się przeniosę d
Awatar użytkownika
Sephora
Posty: 403
Rejestracja: 13 lut 2009, o 17:26

Re: Biotechnologia czy biologia molekularna

Post autor: Sephora »

na pewno na analityke ciężej niż na biologię się dostać ale generalnie poziom nie jest wygórowany, myślę że da się spokojnie do tego przygotować. Biotechnologię bym odradzała, bardzo ciężko o pracę, , znam parę osób po biologii które i tak musiały zrobić podyplomówkę z diagnostyki medycznej (płatna i to sporo/) żeby móc pracować w laboratorium. Bez podyplomówki po biologii jest szansa w sanepidach, oczyszczalniach ścieków (w jakimś laboratorium mikrobiologicznym),laboratoriach z zakresu żywienia
keehl
Posty: 251
Rejestracja: 18 paź 2009, o 21:09

Re: Biotechnologia czy biologia molekularna

Post autor: keehl »

Podyplomówka jest potrzebna, jeśli chcesz być diagnostą - to znaczy robić badania w labie szpitalnym i przybijać pod nimi swoją pieczątkę. Bez uprawnień diagnosty też da się pracować w diagnostyce, ale na niższym (i gorzej płatnym) stanowisku - robisz badania, ale podbija je ktoś inny.

"Praca w laboratorium nie musi się wiązać z diagnostyką laboratoryjną, może to być praca naukowo-badawcza.

Biotechnologia od biologii molekularnej (w sensie studia) będzie się różnić programem. Na biologii będziesz mieć przedmioty typu botanika, czy zoologia i zagadnienia te będą omawiane dość szczegółowo. Zanim dojdziesz do molekularnej biologii będziesz musiał przebić się przez dużo przedmiotów mających z nią niewiele wspólnego (na większości uczelni taki jest program, sprawdź jak na twojej). Na biotechnologii przedmioty biologiczne nie molekularne i nie biotechnologiczne są omawiane pobieżnie, jeśli w ogóle. Więcej będziesz miał zagadnień chemicznych, biochemicznych, molekularnych właśnie, plus jakaś mikrobiologia, inżyniera bioprocesowa i itp. Zależy też od uczelni, medyczne wciskają przedmioty medyczne (na UMP np. onkologia, farmakologia) techniczne mają zdecydowanie więcej chemii i fizyki oraz wszelkich technologii. Najlepiej sam obczaj program i zobacz, co ci odpowiada. Poza tym, jeśli biologia i biotechnologia są na jednym wydziale to zauważyłem, że biolodzy realizują właściwie te same kursy co biotechnolodzy plus masę innych. Jeśli interesuje cię tylko biotechnologia, to nie warto pchać się na biologię.

No i nie znam tego wszystkiego z autopsji bo też zdaje maturę w tym roku, ale patrząc na program i przeglądając forum można dojść do takich właśnie wniosków.

Powodzenia dziesiątego.
corelips
Posty: 26
Rejestracja: 10 mar 2011, o 23:34

Re: Biotechnologia czy biologia molekularna

Post autor: corelips »

Mnie również zainteresowała biotechnologia, wcześniej mocno rozważałam psychologię i kosmetologię Tą drugą ciężko dostać na uniwersytecie, a co do psychologii - nie widzę się w roli owego psychologa. De stricte ten kierunek ma multum specjalizacji, więc być może będę na nią składać
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Biotechnologia czy biologia molekularna

Post autor: Jakusz »

keehl trafnie opisał biotechnologię. Mogę polecić swój wydział tj. Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG-GUMed. Nasz program jest dość szeroki i uważam, że każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie. Jest sporo biofizyki, chemii, ale tylko na pierwszych latach. Nie mamy zoologii, botaniki itp. typowo biologicznych przedmiotów, ale realizowanych jest kilka przedmiotów wybitnie medycznych np. histologia, immunologia, część przedmiotów biologicznych ale częściowo pod kątem medycznym tzn. związanym ze zdrowiem człowieka.
Wachlarz możliwości i przekazywanej wiedzy jest szeroki, bo jest to mały Wydział, ale z dużą ilością katedr i zakładów m.in.
Zakład Ochrony i Biotechnologii Roślin
Pracownia Diagnostyki Molekularnej
(dwie powyżej w ramach katedry Biotechnologii)
Katedra Biologii Molekularnej i Komórkowej
Katedra Wirusologii Molekularnej
Katedra Biotechnologii Medycznej zajmująca się biologią komórki, nowotworów, biotechnologią zwierząt, enzymologią, bakteriologią
a nawet jest miejsce dla bioinformatyków w Pracowni Struktury Biopolimerów i Pracowni Symulacji Układów Biomolekularnych
Awatar użytkownika
kocizna
Posty: 74
Rejestracja: 12 kwie 2010, o 18:00

Re: Biotechnologia czy biologia molekularna

Post autor: kocizna »

a jak wyglądają zajęcia z onkologii, pediatrii na biotechnologii?
jak myślicie, czy po UP też mam szanse na pracę związaną z genetyką, nowotworami itp.
keehl
Posty: 251
Rejestracja: 18 paź 2009, o 21:09

Re: Biotechnologia czy biologia molekularna

Post autor: keehl »

Strona 49. Odnośnie onkologii.
Awatar użytkownika
kocizna
Posty: 74
Rejestracja: 12 kwie 2010, o 18:00

Re: Biotechnologia czy biologia molekularna

Post autor: kocizna »

dziękuję bardzo
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości