wyznaczanie fenotypu w krzyżówce - daltonizm

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Lemonwizard
Posty: 6
Rejestracja: 30 maja 2011, o 17:50

wyznaczanie fenotypu w krzyżówce - daltonizm

Post autor: Lemonwizard »

Witam, mam straszny problem z krzyżówką genetyczną. Mianowicie nie wiem jak mam wyznaczyć fenotyp w krzyżówce dotyczącej choroby. Do tej pory robiliśmy na lekcjach krzyżówki dotyczące dziedziczenie koloru włosów, oczu itd. Przede wszystkim zawsze wydawało mi się, że fenotyp dotyczy ogółu cech zewnętrznych- kolor włosów, oczu, wzrost itp. ale jak mam wskazać fenotyp w przypadku choroby? Co mam brać pod uwagę w takim przypadku? Zadanie dotyczy dziedziczenia daltonizmu. Kobieta jest nosicielką [ X(D) X(d) ] , natomiast mężczyzna widzi kolory poprawnie [ X(D) Y ]. Z krzyżówki wyszło mi, że genotypowo będzie to wyglądać tak: 1:1:1:1 - X(D)X(D)- zdrowa córka , X(D)X(d) - córka nosicielka , X(D)Y - zdrowy syn , X(d)Y - chory syn . Czy ktoś mi może teraz objaśnić jak będzie wyglądać to fenotypowo, co mam brać pod uwagę wyznaczając fenotyp i dlaczego?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
monis1992
Posty: 272
Rejestracja: 23 maja 2010, o 13:25

Re: wyznaczanie fenotypu w krzyżówce - daltonizm

Post autor: monis1992 »

X(D)X(d) to jest genotyp
a fenotyp to zdrowy/chory
Lemonwizard
Posty: 6
Rejestracja: 30 maja 2011, o 17:50

Re: wyznaczanie fenotypu w krzyżówce - daltonizm

Post autor: Lemonwizard »

ale jak to będzie wyglądało w zapisie liczbowym, w takim jak w tym linku?

I o co dokładnie chodzi Ci z tym zapisem genotypu, nie zapisuje się go liczbowo? Jestem zielona z genetyki i prosiłabym o dokładniejsze wyjaśnienie, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: wyznaczanie fenotypu w krzyżówce - daltonizm

Post autor: malgosi35 »

Kobieta jest nosicielką [ X(D) X(d) ] , natomiast mężczyzna widzi kolory poprawnie [ X(D) Y ].

XDXd*XDY
F1

.XD.Xd
XDXDXD.XDXd
Y.XDYXdY

To się nazywa rozszczepienie:
Tu są tak jakby dwie cechy, widzenie kolorów i [płęc.
Jeśli weźmiesz tylko wicdzenie to bedzie:
genotypowo: 1:1:1:1
fenotypowo: 3:1

Dwie cechy:
genotypowo: 1:1:1:1
fenotypowo: 1:1:1:1
Lemonwizard
Posty: 6
Rejestracja: 30 maja 2011, o 17:50

Re: wyznaczanie fenotypu w krzyżówce - daltonizm

Post autor: Lemonwizard »

Bardzo dziękuję za odpowiedz Mam tylko jeszcze pytanie odnoście fenotypu. Wcześniej monis1992 napisała, że fenotyp dotyczy chorych i zdrowych. Czy to znaczy że fenotypowo może to również wyglądać tak: 2:1:1 , czyli dwójka zdrowa (chłopiec i dziewczynka), jedna nosicielka i jeden chory chłopiec? a może 3:1 , czyli dwójka całkowicie zdrowa i nosicielka oraz jeden chory chłopiec? Domyślam się, że naszej biologiczce chodziło o zapis 3:1 (widzenie kolorów), który tu rozpisałaś, ale post monis1992 trochę mnie zbił z tropu. Wiem, że to pewnie idiotyczne pytania, ale muszę być pewna.
Dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: wyznaczanie fenotypu w krzyżówce - daltonizm

Post autor: malgosi35 »

Nosiciel jest zdrowy - i to jest fenotyp - ZDROWY.

Jak byśmy wiedzieli że ktoś jest nosicielem to poradnictwo genetyczne miało by mniej roboty.
Lemonwizard
Posty: 6
Rejestracja: 30 maja 2011, o 17:50

Re: wyznaczanie fenotypu w krzyżówce - daltonizm

Post autor: Lemonwizard »

Bardzo dziękuję za pomoc i wyjaśnienie Wreszcie przejaśniło mi się w głowie Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość