Zadanie - Forma DNA, która może ulegać replikacji to?

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
pogoordie
Posty: 1
Rejestracja: 19 cze 2011, o 19:07

Zadanie - Forma DNA, która może ulegać replikacji to?

Post autor: pogoordie »

Chciałabym prosić o pomoc w rozwiązaniu dwóch zagadnień

1. Jeżeli gen kodują różne allele to organizm może mieć
a.tylko 1 allel
b. 2 allele
c. wiele spośród alleli

Możliwe, że to pytanie jest zbyt ogólne - brak informacji jaki to organizm. Bo wiem, że gdyby był to organizm diploidalny odpowiedź b. byłaby prawidłowa.

No i drugie, które przysparza mi trochę więcej trudności bo różne źródła różnie mówią i nie wiem któremu zaufać
2. Forma DNA, która może ulegać replikacji to:
a.skondensowana chromatyna
b. alfa superhelisa
c. Z-DNA
d. B-DNA

Szczerze najbardziej pasuje mi odpowiedz d. , jednak w notatkach koleżanki jest napisane, że to Z-DNA jest aktywny i zdolny do transkrypcji, więc sama już nie wiem

Z góry dziękuję sa pomoc!
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Zadanie - Forma DNA, która może ulegać replikacji to?

Post autor: Jakusz »

Pierwsze pytanie jest nieprecyzyjne, ale jeśli nie ma kopii genu i położony jest on na dwóch homologicznych chromosomach, to jeden organizm powinien mieć maks. 2 allele tego samego genu.

Drugie pytanie: B-DNA - to jest standardowa forma DNA. Z-DNA nie jest typowe ta forma może być efektem nadskręcenia DNA podczas różnych procesów, gdzie wymagana jest rozplatanie podwójnej helisy. Ale ja bym tak sobie ręki nie dał uciąć, czy Z-DNA można uznać za tak, gdzie nie zachodzi replikacja. Sądzę jednak, że autor pytania miał na myśli formę standardową.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości