Ile potrzeba energii

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
nemeczek93
Posty: 22
Rejestracja: 17 gru 2010, o 18:03

Ile potrzeba energii

Post autor: nemeczek93 »

Hej
Nie wiedziałem do jakiego działu to dac, ale stwierdziłem, że jest to jako ciekawostka biologiczna.
A moje pytanie to ile potrzeba energii z zewnątrz by do wydłużającej się nici DNA przyczepic kolejny nukleodyt. Nie wiem, czy dobrze pisze. Chodzi mi o to ile energii potrzeba by do jednej reszty fosforanowej podczepic cukier połączony z zasadą azotową i grupą fosforanową ?
ramona1990
Posty: 3
Rejestracja: 21 cze 2011, o 12:45

Re: Ile potrzeba energii

Post autor: ramona1990 »

Kształt części białkowej, oraz występowanie w niszy reakcyjnej ugrupowań hydrofilowych, warunkuje sekwencja aminokwasów łańcuchów polipeptydowych. Struktura cząsteczki białka determinuje możliwość tworzenia związków przejściowych z substratami i działanie katalityczne. Determinacja ta jest tak silna, że np. enzymy, które katalizują reakcje ze związkami o konfiguracji L są zupełnie nie aktywne w przypadku identycznych związków, ale o konfiguracji D.
Reakcja nie zachodzi, jeśli kształt cząsteczki i niszy z koenzymem (klucz i dziurka") nie pasują do siebie i jesli sila energi popychajacej jej w kierunku czastki nie jest wystarczajaca. Na tej selektywności działania enzymu oparta jest cała biochemia, jest to najistotniejszy czynnik, który odróżnia je od zwykłych organicznych i nieorganicznych katalizatorow. To tyle co wiem
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Ile potrzeba energii

Post autor: Jakusz »

ramona1990, to co napisałaś nijak ma się do pytania.

Ja rozumuję tak. Jeśli do stworzenia wiązania fosfodiestrowego podczas dołączania kolejnego nukleotydu do łańcucha potrzebna jest hydroliza dNTP (czyli trifosforan dezoksyrybonukleotydu) do dNDP i wartość energii jest równa lub zbliżona do hydrolizy wolnego ATP to będzie to -30 kJ/mol (jest to wartość (delta)G czyli tzw. energii wiązania.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ile potrzeba energii

Post autor: AnnaWP »

Jakusz prawi słusznie

Nukleotydy przed polimeryzacją muszą być aktywne", czyli muszą mieć przyczepione wiązanie energetyczne.
W przypadku nukleotydu adeninowego jest łatwo, bo jest to zwykłe ATP. W przypadu reszty robi się odpowiedniki, zużywając w stosunku 1:1 ATP.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości