fajka - pipe a zdrowie

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
ChroB
Posty: 13
Rejestracja: 19 sty 2007, o 17:12

fajka - pipe a zdrowie

Post autor: ChroB »

Witam,
Celowo napisałem jeszczepipe żeby było jasne o jaka fajkę mi chodzi. W każdym razie chciałem zapytać jak bardzo negatywnie wpływa taka fajka na zdrowie ? skoro sie nie zaciągamy nie powinna być jakoś specjalnie niezdrowa ? czy można się od tego uzależnić ?
oraz czy są jakieś nieszkodliwefajkowe ziela do palenia ? ponieważ tytoń to syf !
Pozdrawiam,
ChroB
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: fajka - pipe a zdrowie

Post autor: Savok »

Nie ma nieszkodliwych ziol do palenia. Podczas spalania wydzielaja sie aromatyczne zwiazki, DMChemik pewnie powie jakie, ktore sa:
a) rakotworcze
b) czesto oduzajace
c) zawsze wplywaja na metabolizm
d) uzalezniaja

Zwiazki te wchlaniaja sie przez sluzowki, wiec jama ustna jest wystarczajacym srodowiskiem do przenikniecia ich do krwioobiegu. Oczywiscie nie jest to tak sprzyjajace srodowisko jak pecherzyk plucny, ktory jest o wiele bardziej ukrwiony, ale wciaz efekty sa dosc szkodliwe.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: fajka - pipe a zdrowie

Post autor: badger »

ja palilem kiedys tyton bananowy byl nawet dobry, patrzylem na allegro mozna kupic rozne rodzaje np tyton jablkowy, musisz poprobowac takietytonie z lisci drzew chyba nie uzalezniaja i sa w pelni legalne, mozna je bezproblemu kupic

Savok, jakby wystrzegac sie tego co szkodliwe to nasze zycie byloby strasznie nudne jak zapali sie cos raz na pol roku to sie organizmowi nic nie stanie
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: fajka - pipe a zdrowie

Post autor: Savok »

Savok, jakby wystrzegac sie tego co szkodliwe to nasze zycie byloby strasznie nudne jak zapali sie cos raz na pol roku to sie organizmowi nic nie stanie
Ja nie widze powodu, zeby palic wogole. A tetytonie to jest tyton z lisci tytoniu z domieszka aromatu i ewentualnych dodatkow roslinnych.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: fajka - pipe a zdrowie

Post autor: badger »

Savok pisze:Ja nie widze powodu, zeby palic wogole
ja nigdy w zyciu nie zapalilem papierosa i jestem calkowicie ZA wprowadzeniem zakazu palenia w miejscach publicznych. Jednak np na sylwestra zapalilem cygaro i nie mam nic przeciwko takiemu paleniu nie nalogowemu.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: fajka - pipe a zdrowie

Post autor: Jakusz »

Ja w życiu wypaliłem wystarczająco dużo papierosów, lecz biernie, choć sam jestem przeciwnikiem palenia, które w porównaniu z piciem kawy, a nawet trunków alkoholowych jest absolutnie szkodliwe i nie ma rzadnych pozystywnych aspektów zdrowotnych.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: fajka - pipe a zdrowie

Post autor: badger »

JakubikF, mam podobnie jak Ty przez to ze moi rodzice palili nawdychalem sie tyle dymu ze przynajmniej sam nie zaczalem palic, jak czuje dym papierosowy to az mam mdlosci. Dlatego jestem za zakazem palenia w miejscach publicznych
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: fajka - pipe a zdrowie

Post autor: tin »

Wśród składników dymutytonioweg wystepują: cyjanowodór(gaz używany do ludobójstwa w komorach gazowych), aceton(rozpuszczajacy tkankę łączną), arsen( stosowany jako trucizna), tlenek węgla(czad-trwale łaczacy się z hemoglobiną) nikotyna(uzalezniajaca i pobudzajaca receptory nikotynowe układu przywspółczulnego-co daje złudzenie spokoju), ciała smołowate(zalepiaja pechęrzyki płucne). To tylko kilka spośród 4 tys. substancji i zwiazków, a jeszcze wiele z nich jest trujacych, mutagennych, teratogennych i rakotwórczych.
Oprócz działania na układ przywspółczulny nikotyna odzdziałuje na systemy nagradzania w mózgu, zwiazane z odczuwaniem przyjemnosci poprzez zwiększenie ilości dopaminy w synapsach. Wg. ostatnich badań nawet niewielkie ilości nikotyny moga wytworzyc w komórkach nerwowych tworzacych system nagradzania taki stan pobudliwosci, że mózg będzie domagał się wiekszej ilosci. tym sposobem pierwszy zapalony papieros moze wyzwolić uzaleznienie. Dlatego międzyinnymi jestem za zakazem palenia w miejsacach publicznych.

Na koniec jeszsze choroby majace istotny zwiazek za paleniem.
Nowotwory złośliwe:
-rak płóc
-rak wargi, języka, jamy ustnej, pzełyku i krtania
-rak pęcherza moczowego
rak nerki
rak trzustki
Układ sercowo naczyniowy:
-choroba niedokrwienna serca
-zawał serca
-miażdżyca naczyń krwionośnych
-nadciśnienie tetnicze
Układ oddechowy
-przewlwkłe zapalenie oskrzeli
-grużlica
-(i bezpośrednia degeneracja nabłonka oddechowego-popazenie)
Układ nerwowy:
-udar mózgu
Układ pokarmowy
-wrzody zoładka i dwunastnicy
-przepukliny jelitowe

rady dla rzucajacych palenie
-unikac miejsc, w których palenie jest dozwolone
-unikac picia alkoholu, który utrudnia kontrolowanie zachowań
-ograniczenie czynności, które dotychczas kojarzyły sie z paleniem
-starac sie wykonywac cwiczenia fizyczne(uprawiac sport)
-korzystac z rad osób, które rzuciy palenie(do najlepsze źródło informacji)

Na podstwaie Farmacja i ja, Anatomia patologiczna, Wyłady z anatomii
Awatar użytkownika
krim
Posty: 56
Rejestracja: 28 gru 2016, o 09:09

Re: fajka - pipe a zdrowie

Post autor: krim »

Rak trzustki również?
walkway
Posty: 39
Rejestracja: 16 mar 2017, o 09:32

Re: fajka - pipe a zdrowie

Post autor: walkway »

Tak. Ogolnie alkohol li papierosy mogą w wielu przypadkach przyczyniac się do raka każdgo narządu. W przypadku trzustki największą role odgrywa odpowiednia dieta.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości