Praca badawcza

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
karol

Re: Praca badawcza

Post autor: karol »

Cz!k!tka co do zaproponowanego tematu to troche jak juŻ zauwaŻono zbyt ogólny:P Mi dobrym tematem wydaje się np zbadanie sukcesji ekologicznej na terenach zdegradowanych (np hałda kopalniana)
Napisz jeśli zainteresuje Cię ten temat.:)
Cz!k!tka

Re: Praca badawcza

Post autor: Cz!k!tka »

Dzięki karol:* wsoomie tylko ty no i kamil na początku mówicie do tematu. pomysł wydaje mi sie dobry :D w końcu ktoś mi podsunął co nieco do mojej pracy :] ja naprawde nie wiem jak sie za to zabrać ] a ktoś, kto sie na tym zna powinien pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują] ludzie, bo mi nie chodzi o to, Żeby wygrać jakąś tam olimpiade. nie wiem, boicie sie, Że wam konkurencje zrobie czy co pff Żenada. my po prostu mamy obowiązek zrobienia pracy badawczej normalnie na lekcje. ale ok, widać, kto tak na prawde jest Życzliwy i kto sie zna na rzeczy] reszta to nie wiem co sobą reprezentuje. i potrafią sie tylko wypowiadać o tym jak ja pisze. no nic, ja kujonem nie jestem, duŻo czasu spędzam przed kompem, z przyjaciółmi i w ogóle, więc slangów sie po prostu uŻywa na codzień:]

jeszcze raz dzięki za pomoc:*

i jak ktoś będzie jeszcze chciał pomóc to niech pisze) wszystkie pomysły rozwaŻe i wybiore coś na pewno D:D
Staszko

Re: Praca badawcza

Post autor: Staszko »

Cześć

Niedługo zacznę przygotowywać się do olimpiady biologicznej i zaczynam juŻ myśleć nad tematem pracy. 3 lata prowadzę obserwacje pewnej populacji zaskrońca zwyczajnego i w związku z tym wpadłem na następujący pomysł:Zaskroniec zwyczajny w środowisku zantropogenizowanym, główne zagroŻenia oraz czynniki mające wpływ na liczebność populacji". JakoŻe zaskroniec jest gatunkiem chronionym dołączyłbym rownieŻ zaświadczenie od nadleśnictwa, Że Żaden przepis o ochronie przyrody nie został złamany. Co o tym myślicie? Dobra byłaby taka praca?
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Praca badawcza

Post autor: Iwus »

Staszko pisze: w środowisku zantropogenizowanym,
pomysł jak dla mnie ciekawy tylko słowo zantropogenizowanym jakoś mi tu nie pasuje
Awatar użytkownika
KIM
Posty: 213
Rejestracja: 9 sie 2005, o 01:00

Re: Praca badawcza

Post autor: KIM »

Myśle ze byłaby to bardzo ciekawa praca zwłaszcza że obserwacje obejmują 3 lata, sam temat o wpływie na liczebność populacji troche mało orginalny, no ale co tu innego wymyślić skoro jest pod ochroną nie możesz nic robic oprócz oserwacji. No ale teraz sztuka zmieścić to na 4 kartkach. Wydawało mi sie ze czas na oddawanie prac w tamtym roku był do września.
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Praca badawcza

Post autor: prazm »

Wszystko zależy od tego czy masz jakieś interesujące obserwacje, jak je opracujesz i czy dochodzisz do jakiś ciekawych, dobrze udokumentowanych wniosków. Pamiętaj w pracy mogą być tylko obserwacje i to przeprowadzone tak, aby nie było podejrzeń, że zwierzęta były niepokojone. W innym przypadku praca zostanie zdyskwalifikowna. KIM, on chyba szykuje pracę na przyszłoroszną Olimpiadę.
Staszko

Re: Praca badawcza

Post autor: Staszko »

Tak, to praca na przyszłoroczną olimpiadę.
Prazm, co masz na myśli z tymidobrze udokumentowanymi wnioskami"?
Jeszcze jedno: skoro temat mało oryginalny, to jaki byłby oryginalny? Mogę dołoŻyć informacje na temat rozmieszczenia, liczebności populacji itp, ale wydaje mi się, Że takie informacje mają niewielką wartość. Mój temat moŻnaby natomiast podsunąć pod ochronę środowiska. Sam juŻ nie wiem.
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Praca badawcza

Post autor: prazm »

Dobrze udokumentowane wnioski to takie które są jednoznacznie potwierdzone przez wyniki i ew. przez odpowiednio cytowaną literaturę.
Staszko

Re: Praca badawcza

Post autor: Staszko »

No to nie było by z tym problemu :-)
Awatar użytkownika
KIM
Posty: 213
Rejestracja: 9 sie 2005, o 01:00

Re: Praca badawcza

Post autor: KIM »

Staszko pisze:Jeszcze jedno: skoro temat mało oryginalny, to jaki byłby oryginalny?
Trudno mi powiedzieć, ale jak pisałam jeśłi chodzi o zaskrońce to nie ma chyba dużego pola popisu po wzgędem tematu nie mozesz nic z nimi robic innego oprucz obserawcji, ale jeszcze raz podkresle skoro przeprowadzasz obserwacje od tak długiego czasu, to uwazam ze informacje z nich wynikające są bardzo wartościowe i myśle ze doceni to komisja, pozatym musisz pamiętac aby praca była bardzo dokładna, ładna szata graficzna itp. Widze że zależy ci na pracy i jesli nie zrobisz głupiego błedu to napewno uzyskasz wymaganą liczbe punktów, w sumie nie trzeba aż tak wiele, podejrzewam ze oparłeś swoją prace na jakimś konkretnym regionalnym występowaniu zaskrońca jeśli podkreślisz w temacie tą regionalność to byłoby super, oni bardzo lubią tematy zwiazane z regionemmłodego badacza". pozdrawiam:)
Kaskabel
Posty: 38
Rejestracja: 16 gru 2006, o 16:36

Re: Praca badawcza

Post autor: Kaskabel »

A czy są może jakieś książki, publikacje dotyczące badań nad populacjami ?
Qubu$
Posty: 28
Rejestracja: 4 lut 2007, o 22:03

Re: Praca badawcza

Post autor: Qubu$ »

Czy jest realna szansa napisania pracy przez wrzesień? Jestem w 3 gim i się zastanawiam, czy nie wziac udzialu w przyszlym roku
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Praca badawcza

Post autor: Medycyna Lwów »

o pierwsze do tej olimpiady trezba sie zgłosić rok wczesniej z tematem pracy wiec jets to nierealne. Zanim coś napsizesz to sie zapoznaj z regulaminem tej Olimpiady
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości